Warren Buffett sprzedaje akcje banków
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 wrz 2020, 11:03

Warren Buffett sprzedaje akcje banków. Berkshire Hathaway pozbyło się 2% udziałów w Wells Fargo

Berkshire Hathaway pozbyło się w III kwartale 100 mln akcji banku Wells Fargo za około 2 mld USD. Warren Buffett stopniowo wycofuje się z inwestycji w amerykańskie banki.

Jak wynika z dokumentów złożonych przez Berkshire Hathaway do amerykańskiego nadzoru finansowego, w III kwartale br. wehikuł Buffetta zmniejszył zaangażowanie w banku Wells Fargo z 5,8% do 3,3%. Obecnie posiada 137,6 mln akcji tegoż banku.

Buffett kontynuuje wyprzedaż akcji banków

Przypomnijmy, że w I połowie tego roku Berkshire Hathaway pozbywało się już akcji amerykańskich banków, m.in. Goldman Sachs i US Bancorp. W II kwartale jego wehikuł pozbył się 85,6 mln akcji Wells Fargo. Buffett kontynuuje więc pewien trend, który powinien niepokoić wszystkich akcjonariuszy amerykańskich banków.

Mimo to, BRK ma wciąż dużą ekspozycję na banki. Ma 11,9% akcji Bank of America o wartości 27,4 mld USD (druga największa wartościowo pozycja w portfelu), 9,9% akcji US Bancorp (o wartości 5,7 mld USD). Pakiet 3,3% akcji Wells Fargo jest wyceniany obecnie na około 3,4 mld USD.

TOP 10 pozycji w portfelu Warrena Buffetta (Berkshire Hathaway)

top10

Źródło: CNBC

Zobacz także: Warren Buffett kupił akcje kopalni złota, sprzedaje udziały w amerykańskich bankach

Banki mają przed sobą kiepskie perspektywy, ale są bardzo tanie

Gdy zerkniemy na to, jak zachowują się akcje banków na tle S&P500, można zrozumieć, jak bardzo musi być rozczarowany Buffett. Od początku tego roku kurs Wells Fargo spadł o 54%, Bank of America o 24,6%, a US Bancorp o 35,4%. W tym czasie indeks S&P500 urósł o 6%.

Notowania Wells Fargo, Bank of America, US Bancorp na tle S&P500 w 2020 roku

banki

Źródło: MarketScreener.com

Pamiętajmy jednak, że Buffett to długoterminowy inwestor. Potrafi trzymać akcje danej spółki nawet kilka dekad. Z pewnością nie pozbywałby się tak łatwo walorów banków, gdyby uważał, że obecnie znalazły się tylko w korekcie. Wygląda na to, że Wyrocznia z Omaha ocenia, iż stopy procentowe w USA pozostaną na bardzo niskim poziomie jeszcze przez wiele lat. Takie środowisko jest bardzo niekorzystne dla banków, bo nie mogą zarabiać na depozytach. W dodatku potężna recesja wywołana przez pandemię i lockdowny wróży, że spadnie popyt na kredyt, co uderzy w banki z drugiej strony.

Główna stopa procentowa w USA – 25 lat

stopa usa

Źródło: Trading Economics

W dodatku, w lipcu bank Wells Fargo zapowiedział, że znacząco ograniczy wypłacaną dywidendę. A Rezerwa Federalna zakomunikowała, że nałoży na amerykańskie banki ograniczenia w wypłacaniu dywidend i przeprowadzaniu skupów akcji własnych, w ramach troski o wypłacalność.

Z drugiej strony, co ciekawe, analitycy zaczynają dostrzegać w akcjach amerykańskich banków okazję inwestycyjną. Ostatnio „sypnęło” podwyższonymi rekomendacjami dla takich spółek finansowych, m.in. właśnie dla Wells Fargo, które jest obecnie notowane przy C/WK = 0,64. Analitycy Deutsche Bank i Odeon rekomendują nawet „kupuj”. Wskaźnik C/WK dla Bank of America to 0,96.

Rekomendacje dla Wells Fargo od początku maja 2020

wells reko

Źródło: FinViz

Rekomendacje dla Bank of America od początku maja 2020

boa reko

Źródło: FinViz

No, ale Buffetta zaczęły interesować bardziej wielkie japońskie korporacje oraz kopalnie złota. W ostatnich tygodniach pisaliśmy, że zainwestował w kanadyjską spółkę Barrick Gold oraz kilka japońskich gigantów, m.in. Mitsubishi.

Zobacz także: Warren Buffett zainwestował 6 mld USD w japońskie spółki giełdowe. Między innymi w Sumitomo, które ma udziały w kopalni KGHM Sierra Gorda

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.