Akcje GameStop przynoszą Michaelowi Burremu z Big Short setki procent zysku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 sty 2021, 06:45

Michael Burry ma już kilkaset procent zysku na GameStop czym udowadnia, że może być najlepszym kontrarianinem w historii

Legendarny inwestor zarabia setki procent na pozycji na akcjach spółki GameStop. Rok temu niemal nikt w nią nie wierzył, oprócz bohatera filmu „Big Short”.

Obecnie cena jednej akcji spółki GameStop – jest to dystrybutor gier video i akcesoriów związanych z przemysłem gamingowym – jest warta około 18,84 USD. Tymczasem Michael Burry kupował je średnio po 5,08 USD, co oznacza, że na swojej pozycji ma już około 270% zysku.

Kontrariański nos nie zawiódł Burry’ego

Michael Burry to legenda Wall Street. Przewidział krach na rynku nieruchomości w USA z lat 2007-08 i dzięki temu zarobił około 700 mln USD. Był to jeden z największych kontrariańskich zakładów w historii, wykonany przez inwestora indywidualnego.

Teraz Burry powtórzył swój sukces na amerykańskiej giełdzie. Od IV kwartału 2018 roku do końca 2019 roku akumulował akcje spółki GameStop. Na koniec września 2019 roku miał 3 mln akcji tej firmy, która jest dystrybutorem gier i akcesoriów do grania. W tym czasie cena akcji GameStop spadła z okolic 16 USD do 3 USD.

W kolejnych kwartałach Burry wyprzedawał powoli akcje GameStop, ale nie pozbył się całej pozycji. Wedle portalu Whale Wisdom, na koniec września 2020 roku Burry miał 1,7 mln akcji tej spółki, zakupionych po średniej cenie 5,08 USD. Obecnie jeden papier chodzi po około 18,90 USD.

Gdy popatrzymy się na wykres, zobaczymy, że Burry niemal idealnie złapał dołek. Zrobił to, mimo że GameStop była w 2019 roku jedną z najchętniej szortowanych spółek na Wall Street! Kontrariański zmysł Burry’ego znów dał mu zarobić.

Notowania GameStop – 5 lat

gme

Źródło: Yahoo Finance

Top 5 pozycji w portfelu M. Burry’ego

top5

Źródło: Whale Wisdom

Zobacz także: Wszyscy akcjonariusze i obligatariusze Idea Banku tracą na przymusowej restrukturyzacji, zyskuje Insignis TFI

Pojawia się nadzieja dla GameStop

Czemu akcje GameStop były w silnym trendzie spadkowym, i dlaczego Burry wierzył w tę spółkę? Już wyjaśniamy. GameStop to dystrybutor gier i akcesoriów, który ma sieć około 5,8 tys. sklepów w 14 krajach (głównie anglosaskich) a także prowadzi sprzedaż online (od kilku kwartałów). W ostatnich latach wyniki finansowe spółki znacznie się pogorszyły, a w dodatku od jej akcji odstraszała inwestorów wizja śmierci kanału dystrybucji gier w formie fizycznej (DVD).

Wyniki finansowe GameStop i prognoza

fin

Źródło: Market Screener

Jednak Burry wiele razy w wywiadach dla mediów podkreślał, że GameStop wciąż ma potencjał. Co prawda pojawiają się takie platformy, jak Google Stadia, ale najnowsze konsole Sony (PS5) i Microsoftu (kolejny Xbox) mają napędy optyczne. Według dr Burry’ego ten fakt oznacza, że okres życia spółki GameStop został znacząco wydłużony.

„Spodziewamy się w Scion Capital, że biznes GameStop odżyje w latach 2020-21, a stanie się tak dzięki nowym konsolom do gier. Poza tym potencjał kursu do wzrostu jest spory, bo spółka ma znacznie więcej gotówki, niż wynosi jej kapitalizacja. Przebywanie kursu na historycznych minimach to wyraz braku zaufania do zarządu ze strony rynku” – stwierdził ponad rok temu Burry w wywiadzie dla Barron’s. Pod koniec 2019 roku spółka miała 804 mln USD gotówki na rachunku, a jej kapitalizacja wynosiła około 300 mln USD.

I rzeczywiście, od kilku miesięcy kurs GameStop zaczął się podnosić. Pojawiła się nadzieja na nowe życie dla spółki. Grupa RC Ventures podniosła na jesieni zaangażowanie w GameStop do 12,9% i prowadzi rozmowy z zarządem na temat porzucenia kanałów sprzedaży stacjonarnej na rzecz kanału internetowego. Wraz z tą nadzieją, pojawiły się nowe pozytywne rekomendacje dla spółki (choćby „kupuj” od Jefferies z 14 września).

Rekomendacje dla spółki GameStop

rekom

Źródło: FinViz.com

Wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny kontrariański nos Michaela Burry’ego dał mu porządnie zarobić. Oczywiście, jego postępowanie miało podstawy w analizie fundamentalnej biznesu GameStop.

Zobacz także: 30 kont w serwisie Twitter, które każdy inwestor powinien obserwować w 2021 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.