Grupa WallStreetbets z Reddit i Elon Musk wyleszczają rekiny z Wall Street co ma wpływu na CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sty 2021, 10:59

Grupa WallStreetbets z Reddit i Elon Musk wyleszczają rekiny z Wall Street na akcjach GameStop, co ma znaczenie dla CD PROJEKT

Na Wall Street trwa wyleszczanie rekinów przez płotki z serwisu Reddit. Chodzi o rajd cenowy na akcjach spółki GameStop. Do zabawy dołączył Elon Musk, a to wszystko ma znaczenie dla notowań CD PROJEKT.

W ciągu ostatniego miesiąca wycena spółki GameStop – dystrybutora gier video oraz sprzętu dla graczy – urosła o 600%. A tylko w ciągu ostatnich 3 sesji skoczyła o 243%. To rzadko spotykane zjawisko i ma ono bardzo nietypowe podstawy.

Użytkownicy Reddita i Elon Musk wyciskają szorty

Spółka GameStop działa na schyłkowym rynku (sprzedaży gier video w wersji fizycznej). Jest jedną z najchętniej szortowanych spółek na amerykańskiej giełdzie. Kontrariańskiego zakładu na jej akcjach dokonał w ostatnich kwartałach słynny inwestor Michael Burry, który zakładał, że jednak jeszcze nie nastąpi jej upadek w najbliższym czasie, bo konsole nowej generacji jednak będą miały napęd optyczny.

Zapewne jednak nawet Burry, który wierzył w dalsze życie spółki, nie śnił o takim wzroście jej wartości. A ten nastąpił dzięki powszechnemu ruszeniu drobnych inwestorów. Na serwisie Reddit, na forum wallstreetbets, zwrócono uwagę na wejście do akcjonariatu spółki znanego biznesmana Ryana Cohena. Pojawiła się nadzieja na to, że spółka pójdzie w stronę dystrybucji online. Drobnych inwestorów z Reddita rozzłościł Andrew Left z Citron Research, który wydał negatywne rekomendacje dla spółki. Użytkownicy Reddita postanowili rozprawić się z jej wrogami, czyli z rekinami z Wall Street – zaczęli kupować akcje GameStop bez opamiętania, nie zważając na fundamenty spółki i jej wycenę.

Zaczął się tzw. short-squeeze na akcjach GameStop. Chodzi o wyciskanie krótkich pozycji. Grający na spadek ceny akcji zmuszeni do zamykania swoich pozycji, a muszą przez to odkupywać akcje. To napędza wzrosty ceny papierów.

Do użytkowników Reddita dołączył Elon Musk, szef Tesli. Tweetnął żartobliwie „Gamestonk!!”, czym dołożył do pieca.
 

Doszło do tego, że GameStop wczoraj była najchętniej handlowanym walorem na planecie.
 

Zobacz także: David Einhorn - a właściwie jego fundusz inwestujący w wartość - zalicza kolejny słaby rok, chociaż ostatni kwartał był rekordowy

Short squeeze na akcjach CD PROJEKT

Rozwój wydarzeń na akcjach GameStop  nie pozostaje bez wpływu na notowania CD PROJEKT. Okazuje się, że jednym z najbardziej szortujących akcje GameStop funduszem jest Melvin - ten sam, który posiada dużą pozycję na spadek akcji CD PROJEKT. Szybko rozpoczęła się gra na wyciśnięcie z krótkich pozycji również funduszy szortujących polską spółkę gamingową.

KNF


Według danych KNF w tej chwili około 4% akcji CD PROJEKT jest sprzedanych na krótko. Te dane nie uwzględniają jednak funduszy które mają poniżej 0,5% akcji netto sprzedanych na spadki.

Kurs akcji CD PROJEKT

CDR


Od dołka akcje CD PROJEKT zyskały na wartości już prawie 50%, a kluczowa dynamiczna zwyżka rozpoczęła się w momencie short-squeeze na akcjach GameStop. Warto jednak zwrócić uwagę, że tego rodzaju działania na GPW będą dużo trudniejsze, niż na NYSE, ze względu na obecność widełek i instytucji widłowego.

Zobacz także: Dlaczego debiutanci giełdowi często „wiszą na widłach” – wyjaśnia Arkadiusz Detyniecki, dyrektor działu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

„Amerykańska giełda tkwi w bańce pompowanej memami”

Oczywiście, ta nieprawdopodobna wręcz sytuacja na GameStop wywołała falę komentarzy. Głos zabrał sam Michael Burry, który zarabia na skokowym wzroście wyceny tej spółki. Stwierdził on, że to co się dzieje jest „nienaturalne, szalone i niebezpieczne”. Skrytykował inwestorów za to, że zdecydowali się na taką akcję, przypominającą zdarzenie zwane flash mob (zgromadzenia masowe, zwoływane w internecie). Zrobił tak, mimo że na pozycji na GameStop w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnął już 1 400% zysku.

Publicysta Money Talks James Surowiecki napisał, że giełdy znajdują się w bańce napędzanej heheszkowymi memami. „Kolektywne działania inwestorów zadziwiają skutecznością. Problem w tym, że gdy ta akcja się skończy, fundamentalnie nie będzie wsparcia dla kosmicznej wyceny GameStop” – ostrzegł Surowiecki.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że short squeeze na akcjach GameStop trwa, ale wciąż pojawiają się chętni do szortowania akcji tej spółki. Obecnie na krótko są sprzedane akcje tej spółki o wartości około 5,5 mld USD. „To nie jest mały szort” – podkreśla Ihor Dusaniwsky z firmy S3 Partners.
 

Zobacz także: Szaleńczy optymizm, wyciskanie z shortów na Gamestop - takiej euforii na giełdzie w USA nie było nigdy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost