Kryzys gospodaczy w USA ma zakończyć plan Joe Bideno - co zawiera
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 kwi 2021, 07:00

Joe Biden przygotował warty 2 bln USD stimulus, który ma wyrwać gospodarkę USA z recesji

Poprawa infrastruktury, wsparcie ekologicznych form transportu oraz poprawa standardu życia Amerykanów – oto trzy główne cele planu stymulacyjnego prezydenta USA Joe Bidena.

W Ameryce rusza olbrzymi 8-letni plan wydatków publicznych, pod którym podpisuje się prezydent Joe Biden i jego administracja. Był on jedną z jego sztandarowych obietnic wyborczych. Co ciekawe, na tym planie inwestorzy mogą próbować zarobić.

Co zakłada plan Bidena?

Nowy prezydent USA Joe Biden zaprezentował w ubiegłym tygodniu plan stymulacyjny The American Jobs Plan, który zakłada m.in. odbudowę krajowej infrastruktury. O takiej potrzebie mówiło się od dawna, bo amerykańskie drogi, mosty i rurociągi w różnych rankingach jakości infrastruktury od lat zajmowały odległe pozycje. Ta część planu jest warta około 621 mld USD, z czego 115 mld USD ma pójść na unowocześnienie autostrad i innych dróg, w tym 10 wielkich i 10 tys. mniejszych mostów, a 80 mld USD na odświeżenie torów kolejowych. 100 mld USD ma zostać przeznaczone na budowę infrastruktury internetu szerokopasmowego.

Drugą częścią składową planu o którym mowa jest wsparcie rozwoju segmentu pojazdów elektrycznych (na co pójdzie około 174 mld USD) i „zielonej” energetyki, a więc także związanej z nią infrastruktury. 300 mld USD ma zostać wydatkowane na poprawę infrastruktury związanej z wodą pitną. To powoduje, że plan Bidena jest największym planem rozwoju infrastruktury od lat 50-tych XX wieku.

Biden chce także stworzyć wiele dobrze opłacanych miejsc pracy, a tym samym podnieść poziom życia Amerykanów. Ta część planu ma zostać sfinansowana poprzez podniesienie podatków płaconych przez firmy, zwłaszcza te największe (stawka CIT ma powędrować do 28%). Ba, 400 mld USD ma pójść na opiekę nad starszymi i osobami z niepełnosprawnościami. Jest to najbardziej pokaźny amerykański plan dotyczący zatrudnienia i opieki społecznej od końca II wojny światowej.

Zobacz także: 3 ważne relacje rynkowe, które pomogą podjąć decyzję o tym jak i w co inwestować w kwietniu 2021

Jak można zarobić na planie Bidena?

Co ciekawe, inwestorzy mogą próbować zarabiać na bidenowskim planie. Idealnie nadają się do tego fundusze ETF (notowane na giełdzie), które dzięki niskim opłatom nadają się idealnie do lokowania środków w danym sektorze gospodarki w długim terminie. Można zakładać, że przychody i zyski firm z wybranych branż pójdą w najbliższych latach mocno w górę dzięki realizacji planu Bidena, więc można zakładać, że ich wyceny na giełdzie również wzrosną.

Istnieje kilkaset ETF-ów, które przyjmują ekspozycję na spółki z branży budowlanej czy transportowej, ale warto wyselekcjonować kilka najlepszych. Postarał się o to portal MarketWatch we współpracy z Toddem Rosenbluthem, ekspertem CFRA. Oto wybrane i rekomendowane ETFy:

  • Defiance Next Gen Connectivity ETF – Fundusz z ekspozycją na akcje spółek z branży infrastruktury telekomunikacyjnej.
  • Invesco Water Resources ETF – Fundusz mocno zdywersyfikowany, z ekspozycją na akcje spółek produkujących maszyny i urządzenia do obsługi infrastruktury wodnej.
  • iShares Global Clean Energy ETF – Fundusz, który wkłada do portfela akcje spółek z sektora „zielonej” („czystej”) energii.
  • iShares Transportation ETF – Fundusz odwzorowujący zachowanie indeksu spółek z branży transportowej.

Pod drugie, inwestorzy mogą kupować jednostki uczestnictwa funduszy ESG (skrót: Environmental, Social and Corporate Governance), w których już teraz jest około 52 mld USD, a to zapewne dopiero początek ich rozwoju. Takie podmioty lokują pieniądze w akcjach spółek Tego rodzaju fundusze spisują się całkiem dobrze – aż 3 na 4 w ciągu ostatnich 3 lat mieściły się w górnej rynkowej połówce wynikowej w swojej kategorii, wynika z danych portalu Morningstar. Fundusze ESG inwestują m.in. w spółki z sektora „zielonej energii”.

Zobacz także: Selekcja była kluczem do dobrych wyników funduszy w I kwartale

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.