Akcje w USA zrobiły się drogie? Insiderzy zaczęli je sprzedawać na potęgę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 kwi 2021, 06:52

Insiderzy w USA sprzedają akcje spółek na potęgę, a tak się składa, że na giełdzie zrobiło się drogo

Insiderzy pozbywają się na gwałt akcji amerykańskich spółek. Na giełdzie w USA zrobiło się drogo i nikt się niczego nie obawia, jak pokazuje indeks VIX.

Insiderzy amerykańskich spółek sprzedają akcje na potęgę i to nie wróży niczego dobrego – ostrzega Jesse Felder w najnowszym wpisie na blogu The Felder Report.

Insiderzy ostrzegają wyprzedając akcje

Insiderzy to osoby z zarządu czy rady nadzorczej spółki, które muszą ujawniać swoje transakcje kupna i sprzedaży, zawierane na akcjach firm w których pracują. Różne są podejścia do sygnałów, które insiderzy wysyłają w swojej masie. Jedni twierdzą, że działania insiderów mają znaczenie, gdy ponadnormatywnie dużo akcji kupują, gdyż zazwyczaj wyznaczają trafnie dołek na rynku akcji (tak stało się w marcu 2020 roku). Inni sądzą, że generalnie na podstawie transakcji insiderów nie można na giełdzie wiele przewiedzieć.

Jesse Felder przypomniał badania prof. Nejata Seyhuna z University of Michigan, który w książce „Investment Intelligence From Insider Trading” udowodnił, że w kulminacyjnych momentach wskaźnik sell / buy dobrze przewiduje co dalej będzie się działo na giełdzie oraz w realnej gospodarce. Pisząc najprościej: jeśli insiderzy sprzedają masowo akcje, to nie wróży to niczego dobrego.

“Ma to sens i jest zgodne z intuicją. Któż bowiem obserwuje z wyprzedzeniem sygnały świadczące o poprawie lub pogorszeniu koniunktury? Właśnie insiderzy, czyli najczęściej osoby z zarządów firm. Wiosą ubiegłego roku insiderzy kupowali, spodziewając się dynamicznego odbicia w gospodarce. Obecnie jednak agresywnie wyprzedają akcje, co może poprzedzać spadki na giełdzie i gorszy okres w gospodarce w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Nie mówcie potem, że insiderzy was nie ostrzegali” – napisał Felder.
 

Notowania S&P500 i aktywność insiderów (wskaźnik relacji sprzedaży / kupna)

Notowania S&P500

Źródło: The Felder Report

Zobacz także: To może być dopiero początek hossy na miedzi i akcjach KGHM wynika z analiz Goldman Sachs
 

Wiele wskaźników świeci się na czerwono

Przy okazji, chcielibyśmy przypomnieć, że niektóre wskaźniki sentymentu giełdowego są już na takich poziomach, które nie wróżą niczego dobrego. Wskaźnik Buffetta – który pokazuje relację kapitalizacji amerykańskich spółek giełdowych do PKB USA – jest skrajnie przewartościowany. Jego dokładny opis i różne odsłony można znaleźć TUTAJ.
 

Notowania wskaźnika W. Buffetta

Notowania wskaźnika W. Buffetta

Źródło: currentmarketvaluation.com

Notowania wskaźnika Shiller P/E Ratio wędrują śmiało w okolice historycznego maksimum z czasów bańki internetowej. Wskaźnik ten jest liczony jako iloraz obecnej wyceny indeksu S&P500 oraz średnich zysków na akcję za ostatnie 10 lat, które są oczyszczone o inflację CPI.
 

Notowania wskaźnika Shiller P/E Ratio

Notowania wskaźnika Shiller PE Ratio

Źródło: multpl.com

Momentum na rynku amerykańskim wskazuje na ekstremalną chciwość inwestorów. S&P500 jest bowiem oddalony o 11,16% od MA 125 (średniej 125-dniowej).
 

S&P500 na tle MA 125

S&P500 na tle MA 125

Źródło: CNN Money

Poza tym, nikt się niczego nie boi. Strach jest najniższy na rynku giełdowym od początku lutego 2020 roku, czyli zeszliśmy do poziomów sprzed pandemii koronawirusa. Pokazuje to wykres VIX (CBOE Volatility Index).
 

Notowania VIX na tle S&P500

vix spx

Źródło: Yahoo Finance

Zobacz także: TSUE wyda kolejne orzeczenie dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.