Złe dane z rynku pracy w USA wywołały wzrosty na giełdzie
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 maj 2021, 19:00

Bardzo złe dane z rynku pracy w USA wywołały wzrosty na giełdzie, bo oddalają perspektywę podwyżki stóp procentowych

W kwietniu ilość miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o zaledwie 266 tys. według danych Departamentu Pracy. Było to znacznie mniej niż 975 tys. oczekiwanych nowych miejsc pracy według ankietowanych ekonomistów. Fachowcy z Goldman Sachs typowali nawet 1,3 mln nowych miejsc pracy. Słabe dane z rynku pracy to dobra wiadomość dla giełdy bo oddala perspektywę podwyżek stóp procentowych.

Totalnie nietrafione prognozy dotyczące amerykańskiej gospodarki

Marcowy wynik 916 tys. miejsc pracy został zrewidowany do 770 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 6,1% z 6% w marcu (ekonomiści spodziewali się spadku do 5,8%). Wzrósł natomiast wskaźnik aktywności zawodowej.

Dane NFP

after-nfp

Obserwatorzy próbują zrozumieć jak to się stało, że prognozy były tak błędne. ,,Mamy bardzo mylący zestaw danych" - napisał Tom Simons, ekonomista rynku pieniężnego z Jefferies. ,,Jest to niepokojące w tym sensie, że kwiecień powinien być rewelacyjnym miesiącem dla rynku pracy".

Z jednej strony, kwietniowy raport o zatrudnieniu potwierdza stanowisko Rezerwy Federalnej, że ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych jeszcze trochę potrwa. FED nadal twierdzi, że pozostawi stopy procentowe w pobliżu zera do 2023 r.

Z drugiej strony, trudno nie zadać sobie pytania, czy agresywne bodźce monetarne i fiskalne nie przyczyniły się do powstania problemu, który miały rozwiązać.

Akcje spółek technicznych drożeją po rozczarowujących danych o zatrudnieniu

Akcje spółek technologicznych wzrosły po danych: S&P 500 wzrósł o 0,6%, a Nasdaq o 1%, Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,3%,

Indeks S&P500

sp500

Dow Jones Industrial Average

dowjonesindustrialaverage

Nasdaq

nasdaq

Taka reakcja ma sens: słabsze od oczekiwań dane sugerują, że wzrost gospodarczy może nie być tak szybki, jak oczekiwał tego rynek.

Rentowność 10-letnich Obligacji Skarbu Państwa spadła o dwa punkty bazowe, czyli setne części punktu procentowego, do 1,54%. Po danych z raportu na krótko spadły poniżej 1,5% po raz pierwszy od marca.

10 - letnie Obligacje USA

10y

Cena złota wzrosła do 1840 USD za uncję.

Złoto

gold

Indeks Nikkei 225 bez zmian, ponieważ kraj rozważa nowe ograniczenia dotyczące pandemii Covid-19 w Tokio, gdzie za kilka tygodni rozpocznie się Olimpiada.

Nikkei 225

nikkeiIndeks Stoxx Europe 600 wspiął się o prawie 0,7% w kierunku potencjalnie świeżego maksimum na zamknięciu, dzięki dobrze przyjętymi wynikami spółek Adidas i Siemens.

Stoxx Europe 600

stoxx

Na dzisiaj jest jeszcze zaplanowane wystąpienie Joe Bidena, prezydenta USA, który odniesie się do opublikowanych danych.

Zobacz także: Sprzedaż gier w 2021 roku spadnie, po raz pierwszy od wielu lat. Analitycy Newzoo przewidują, że rynek gier złapie w tym roku zadyszkę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.