Sprzedaż gier w 2021 roku spadnie - prognozują analitycy Newzoo
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 maj 2021, 10:51

Sprzedaż gier w 2021 roku spadnie, po raz pierwszy od wielu lat. Analitycy Newzoo przewidują, że rynek gier złapie w tym roku zadyszkę

Firma analityczna Newzoo prognozuje spadek wartości rynku gier w 2021 roku. Według analityków trudno będzie przebić zeszłoroczne liczby, które zostały osiągnięte podczas pandemii.

Spadek wartości rynku gier w 2021 roku ma być niewielki względem 2020 roku. Według prognoz w tym roku wartość ma spaść do poziomu 175,8 mld USD w porównaniu do 177,8 mld USD w ubiegłym roku. Mimo to, analitycy firmy Newzoo zapewniają, że nie jest to powód do niepokoju w długim terminie. Wpływ na spadek wartości będzie mieć m.in. brak półprzewodników, a chociażby Nvidia przewiduje, że niedobory sprzętów mogą potrwać nawet do końca roku.

„To wyjątkowe, przynajmniej w naszej historii, że przewidujemy spadek wartości rynku na ten rok” - powiedział Tom Wijman z Newzoo w wywiadzie dla GamesBeat. „Chociaż mówimy, że prognozy przewidują spadek rynku w tym roku, w perspektywie długoterminowej rynek nadal wykazuje bardzo dobry wzrost (…)” - dodaje.
 

Wartość rynku gier 2019-2023

wartość rynku gier

Zobacz także: Polski rynek gier będzie warty ponad 3 mld zł w 2024 roku – mówi najnowszy raport o polskim gamingu

Wartość rynku gier minimalnie spadnie w tym roku

Firma analityczna Newzoo obserwuje rynek gier od 2012 roku. Wartość rynku gier z roku na rok rośnie, dlatego nie lada zaskoczeniem są najnowsze prognozy dotyczące spadku. Po raz pierwszy od 9 lat analitycy Newzoo prognozują, że w tym roku wartość rynku gier spadnie w porównaniu do 2020 roku o 1,1% do wartości 175,8 mld USD.

Jak podkreślają analitycy, ciężko jest przebić rekordowe liczby, które odnotował rynek gier w 2020 roku podczas pandemii i światowego lockdownu. Ponadto, premiera konsol nowej generacji w listopadzie ub.r. przypieczętowała rekordowy wzrost na rynku gier. Dlatego w tym roku wartość branży może minimalnie spaść, co nie wpłynie na długoterminowe prognozy firmy. Newzoo podtrzymuje, że w 2023 roku rynek gier przekroczy 204 mld USD.

Warto również zauważyć, że premiery największych gier zostały już przesunięte – najczęściej na koniec 2021 roku lub nawet 2022 rok. Dlatego opóźnienia wpływają na dalszy rozwój rynku gier. Negatywny wpływ na tegoroczny rozwój ma również niedobór na rynku gier, jeżeli chodzi o wyżej wspomniane półprzewodniki. Z tego względu chociażby na polskim rynku wciąż występuje problem z zakupem konsol nowej generacji od Microsoftu oraz Sony.

Najszybciej rozwijającym się rynkiem mają być gry mobilne. Analitycy jednak podkreślają, że rok 2022 może należeć do gier konsolowych, kiedy to zaplanowano kilka ciekawych premier na sprzęt nowej generacji.
 

rynek gier

Źródło wykresów: Newzoo

Zobacz także: Premiery gier w II kwartale 2021: jakie tytuły spółek z GPW i NewConnect trafią do graczy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.