Oto 3 powody dlaczego akcje w USA tracą na wartości
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
19 maj 2021, 19:01

Giełda za oceanem spada! Oto 3 powody dlaczego akcje w USA tracą na wartości

Trwa wyprzedaż akcji na amerykańskich giełdach głównie z powodu wyższej niż oczekiwano inflacji. To negatywnie wpływa na wyceny akcji, które i tak są już wysoko, komentują eksperci.

Zobacz także: Chiny wywołały krach na rynku kryptowalut. Bitcoin i Ethereum mocno tracą ich cena spadła nawet 33%

Wszystkie trzy główne amerykańskie indeksy spadają podczas ostatnich notowań, Dow Jones Industrial Average spada o 462 punkty, czyli 1,4%, S&P 500 spada o 1,2%, a Nasdaq Composite o 0,9%.

Inflacja wciąż straszy inwestorów

Ceny czynników produkcji w brytyjskim indeksie cen producentów (PPI) wzrosły w kwietniu o 9,9% rok do roku, czyli więcej o ponad połowę niż oczekiwano. Taki wzrost kosztów zwiększa prawdopodobieństwo, że firmy podniosą ceny, co spowodowałoby wysoką inflację konsumencką, a taką dynamikę obserwujemy ostatnio w USA.
 

Brytyjski Indeks Cen Producentów

indeks PPI


Jeśli inflacja będzie wciąż rosła, Rezerwa Federalna może podjąć działania, które podniosą stopy procentowe - a wyższe stopy obniżają wyceny akcji, ponieważ zmniejszają wartość bieżącą przyszłych przepływów pieniężnych. ,,Obawy o inflację nadal trzymają rynki w napięciu" - pisze Tom Essaye, założyciel Sevens Report Research.

Publikacja protokołu z posiedzenia Rezerwy Federalnej

Najnowsze obawy o inflację pojawiają się w tym samym dniu, w którym Fed opublikuje swoje protokoły z ostatniego posiedzenia. Inwestorzy spekulują czy bank centralny rozważa zmniejszenie rozmiaru programu skupu obligacji, co oznaczałoby mniej pieniędzy w obligacjach, obniżając ich ceny i podnosząc rentowność. ,,Najgorzej byłoby dowiedzieć się o ograniczeniu skupu" - pisze Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote Bank. ,,Każde ograniczenie skupu przez Rezerwę Federalną wpływałoby fatalnie na amerykańskie giełdy".

Zbyt duży optymizm wśród inwestorów

Inwestorzy bardzo szybko i łatwo uwierzyli w szybką regenerację gospodarki po lockdownie. Wysokie wyceny wynikają po części z dużego optymizmu inwestorów co do popytu gospodarczego i ogólnego kierunku rozwoju rynku akcji. Kolejna oznaka tego optymizmu: Krótkie zainteresowanie na S&P 500 - procent całego indeksu, który inwestorzy utrzymują jako krótkie pozycje - jest na poziomie 2,5%, zgodnie z danymi Wells Fargo, spadając z 3,4% od końca 2017 roku. Wskaźniki spółek cena/zysk mogą spaść kilkukrotnie jeszcze w tym roku, ale teraz jest za wcześnie, aby to ocenić, według Mike`a Wilsona, głównego stratega rynku akcji w USA w Morgan Stanley.

„Negatywny sentyment (pozycje krótkie) na przeciętnych akcjach S&P 500 pozostaje na historycznie niskich poziomach" - pisze Chris Harvey, szef strategii akcji w Wells Fargo.


Notowania indeksów w USA S&P500 (góra), Nasdaq (środa), Dow Jones (dół)

S&P500 Nasdaq Dow Jones

Zobacz także: Czy Polski Nowy Ład ruszy polskim rynkiem OZE? Poniedziałkowa awaria w Bełchatowie obnaża problemy polskiego systemu energetycznego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.