Powstał FOMO ETF – fundusz inwestujący w memowe akcje, takie jak GameStop
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 maj 2021, 09:00

Powstał FOMO ETF – fundusz inwestujący w memowe akcje, takie jak GameStop

Na giełdzie amerykańskiej mnożą się fundusze inwestujące w to, co aktualnie popularne i na popularności zyskujące.

Jak wielka siła tkwi w social media – pokazała na początku roku historia spółki GameStop. Powstał fundusz FOMO ETF, który inwestuje w memowe spółki, czyli takie, które zyskują na popularności dzięki zainteresowaniu ze strony nastolatków buszujących po internecie.

Zarobić na hype i FOMO

Firma Tuttle Capital Management uruchomiła FOMO ETF. Nazwa funduszu pochodzi od określenia FOMO – Fear Of Missing Out. Chodzi o zjawisko, które polega na panicznym kupowaniu w ramach podążania za dynamicznym trendem wzrostowym, w strachu przed tym, że „pociąg odjedzie”, czyli że ucieknie okazja. Właśnie na skutek działania zjawiska FOMO na giełdach i na poszczególnych akcjach formują się bańki spekulacyjne.

FOMO ETF jest notowany na CBOE Options Exchange od wczoraj. Zapewnia on ekspozycję na spółki, które stają się memami, czyli zyskują na popularności dzięki zainteresowaniu nastolatków. Najlepszym przykładem takiej spółki jest GameStop – dystrybutor gier i akcesoriów dla graczy, na akcjach którego uformowała się na początku tego roku wielka bańka napędzana FOMO czytelników Wallstreetbets – forum serwisu Reddit.

“FOMO ETF będzie przyjmował ekspozycję na wszystkie akcje, które są w tej chwili popularne i których popularność dynamicznie rośnie. Jego portfel będzie rebalansowany w ujęciu tygodniowym, co sprawi, że będzie pozostawał w harmonii z panującą modą” – zapewnia Matthew Tuttle, prezes Tuttle Capital.

Co ciekawe, fundusz FOMO ETF ma zapewniać także ekspozycję na rynek kryptowalut. Będzie kupował jednostki funduszu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). “Pandemia sprawiła, że zamknięci w domach inwestorzy poszukiwali ryzykownych inwestycji, na których mogli dużo zarobić. Wyszli poza utarte schematy, zeszli ze znanych ścieżek. W ten sposób ożywił się znacznie rynek cryptos, niesamowitą popularnością zaczęły się cieszyć SPAC, czyli wehikuły do odwrotnych przejęć” – wskazuje Tuttle.

Fundusz FOMO ETF ma mieć od 75 do 100 pozycji w portfelu. Będzie pobierał 0,8% opłaty za zarządzanie w skali roku. Na razie jest w nim 25 mln USD aktywów.

TOP 10 pozycji w portfelu FOMO ETF

TOP 10 pozycji w portfelu FOMO ETF

Źródło: Morningstar

Zobacz także: Rewizje w indeksach GPW i MSCI. Mabion i prawdopodobnie Asbis wejdą do mWIG40

FOMO ETF to nie pierwszy taki fundusz

Fundusz FOMO ETF nie jest jedynym, który chce umożliwić klientom zarabianie na popularnych aktywach. W marcu firma VanEck uruchomiła VanEck Vectors Social Sentiment ETF (BUZZ). Wkłada on do portfela spółki, do których sentiment w mediach społecznościowych jest najlepszy.

Jednak, jak na razie, wyniki funduszu z tickerem BUZZ nie zachwycają. Od początku notowań jego jednostka podrożała o 1,74%, podczas gdy indeks Dow Jones Industrial Average poszedł w górę o 11%, a Nasdaq Composite o 7%. BUZZ pobiera 0,75% za zarządzanie.

TOP 10 pozycji w portfelu VanEck Vectors Social Sentiment ETF

VanEck Vectors Social Sentiment ETF

Źródło: Morningstar

Notowania BUZZ (linia czarna) na tle S&P500

Notowania BUZZ

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Rotacja kapitału od spółek growth do value wzmocniła rynek byka – uważa Cathie Wood z ARK

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.