Netflix wkrótce poczuje oddech Amazon Prime. Gigant handlu przejął studio filmowe MGM
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 maj 2021, 16:20

Wyścig zbrojeń platform streamingowych. Amazon przejmuje legendarne studio filmowe MGM

Amazon kupuje legendarne studio filmowe MGM za około 8,5 mld USD. Transakcja wpisuje się w trwającą wojnę na treści.

Ogłoszenie w sprawie przejęcia studia MGM przez Amazon zakończyło wielomiesięczne spekulacje. I pokazuje, że na rynku trwa brutalna walka o jak najlepsze treści rozrywkowe.

Zobacz także: Powstał FOMO ETF – fundusz inwestujący w memowe akcje, takie jak GameStop

Amazon przejmuje skarbnicę rozrywki

Jak wygląda MGM od strony finansowej? W 2021 roku studio osiągnęło przychody w wysokości 1,5 mld USD, co oznacza spadek o około 3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody pochodziły w równej mierze z działalności filmowej, telewizyjnej oraz w internecie. Zysk netto firmy wyniósł 33,9 mln USD, a skorygowany zysk netto (EBITDA) - 307 mln USD.

amazon-wykres

Przyszłość MGM była tematem spekulacji od kilku miesięcy. W zeszłym roku The Wall Street Journal informował, że Apple prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia MGM. W styczniu Forbes podał, że MGM jest na sprzedaż, z potencjalną ceną 9 mld USD, wskazując Amazon jako potencjalnego nabywcę.

Mike Hopkins z Prime Video i Amazon Studios powiedział w oświadczeniu w środę, że "prawdziwą wartością finansową stojącą za tą transakcją jest skarbnica własności intelektualnej znajdująca się w obszernym katalogu MGM, którą postaramy się rozwinąć. To bardzo ekscytująca możliwość, dająca wiele okazji do opowiedzenia wysokiej jakości historii".

apple-wykres

MGM jest własnością grupy firm private-equity, w tym Anchorage Capital Partners, Highland Capital Partners, Davidson Kempner Capital Management i Owl Creek Investments. The Wall Street Journal poinformował w grudniu, że grupa ta zatrudniła banki inwestycyjne Morgan Stanley i LionTree do zbadania możliwości sprzedaży.

Przejęcie studia filmowego MGM Holdings przez Amazon.com za 8,45 mld USD nie zmieni wiele dla przeciętnego widza w najbliższym czasie. Większość treści MGM - zarówno tych z biblioteki, jak i bieżących produkcji - podlega umowom licencyjnym z innymi platformami. I miną lata zanim Amazon.com zacznie produkować nowe filmy lub programy telewizyjne oparte na takich produkcjach MGM, jak James Bond, Rocky czy Różowa Pantera.

at&t-wykres

Zobacz także: Zarobił na wielkim shorcie, GameStop, a teraz shortuje akcje Tesli. Jak wygląda strategia inwestycyjna Michaela Burrego?

Trwa wojna na treści

Jednak w dłuższej perspektywie, omawiana transakcja będzie miała wpływ na wielu graczy w branży filmowej i telewizyjnej, i może wywołać presję na serwisy streamingowe bez własnych produkcji, aby skonsolidować się z największymi graczami, którzy gromadzą zapasy treści.

Analityk CFRA Research Tuna Amobi, pisze w komentarzu, że transakcja uwypukla wyścig zbrojeń w zakresie treści. „MGM zapewni duży impuls rozwojowy Amazon Prime Video jako kluczowy element szybko rosnących subskrypcji członkostwa Prime".

Analityk Citigroup Jason Bazinet wskazuje w raporcie, że MGM produkuje programy dla wielu innych sieci - w tym siedem programów dla Walt Disney, cztery dla Comcast, cztery dla AT&T/ Discovery, trzy dla ViacomCBS i jeden lub dwa dla Netflix, AMC Networks i Fox. Obejmuje to kilka programów, które miały długą żywotność.

Bazinet pisze, że jest prawdopodobne, że Amazon z czasem będzie chciał przenieść wszystkie te treści do Amazon Prime Video. Dodaje, że prawie każda duża firma medialna - w tym ViacomCBS, Disney i oczekująca na połączenie Discovery/Warner Media - skupia się na własnych usługach streamingowych skierowanych bezpośrednio do konsumentów. I to prawdopodobnie oznacza zmniejszenie dostępności w czasie do stron trzecich platform wideo, takich jak Amazon Prime. Według niego transakcja zmniejsza to ryzyko dla Amazona.

disney-wykres

Zobacz także: WallStreetBets znowu miesza na giełdzie. Trwa wyciskanie funduszy z krótkich pozycji na AMC jak kiedyś na GameStop

Netflix wkrótce poczuje oddech Amazon Prime

Analityk Truist Matthew Thornton widzi implikacje dla firm w całym krajobrazie rozrywkowym. Jego zdaniem transakcja może pobudzić spekulacje na temat innych celów. W tej grupie wymienia Lions Gate Entertainment, która posiada niektóre z cech MGM, w tym studio filmowe i telewizyjne, rosnącą bibliotekę treści i obecną platformę streamingową w płatnej telewizji i serwisie streamingowym Starz.

Thornton zauważa, że od dawna postrzegał Lions Gate jako potencjalny cel. Jego zdaniem Lions Gate może być warte 25 USD za akcję przy takiej wycenie, jaką MGM otrzymuje od Amazona, czyli powyżej obecnej ceny wynoszącej około 18,36 USD. Postrzega on transakcję z MGM jako poważne zagrożenie dla Netflix'a i Disney`a, ponieważ Amazon staje się „coraz bardziej poważnym” konkurentem dla obu firm. W najbliższym czasie możemy jednak zaobserwować agresywne działania marketingowe Prime Video, co z kolei wpłynęłoby na wzrost przychodów spółek z tytułu rozwoju oglądalności.

netflix-wykres

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.