WallStreetBets wyciska fundusze inwestycyjne z którki pozycji na AMC tak jak kiedyś na GameStop
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 maj 2021, 11:44

WallStreetBets znowu miesza na giełdzie. Trwa wyciskanie funduszy z krótkich pozycji na AMC jak kiedyś na GameStop

Znowu pojawiają się spółki, których ceny szybują w górę za sprawą spekulacyjnej aktywności daytraderów z niesławnego forum Reddit – WallStreetBets.

AMC powtarza historię GameStop. Akcje AMC i GameStop zanotowały dwucyfrowe skoki w tym tygodniu, kontynuując rajd. Akcje AMC wzrosły o 19% do 19,56 USD w środę po południu, podczas gdy GameStop zyskał 16% do 242,32 USD. Akcje innych spółek pompowanych przez mem-traderów jak Express i BlackBerry o 26% i 10%.

Zobacz także: Grupa WallStreetbets z Reddit i Elon Musk wyleszczają rekiny z Wall Street na akcjach GameStop, co ma znaczenie dla CD PROJEKT

AMC na celowniku WallStreetBets

Akcji spółki z branży kinowej, AMC podskoczyły w czwartek, aż o 35%, czyli powyżej 26,52 USD za akcję. Ogólny tygodniowy wzrost na akcjach spółki wyniósł prawie 120%.

amc-wykres

AMC wyprzedziło GameStop i stało się najbardziej lubianym walorem na WallStreetBets, według analizy Bank of America. Jeden z postów na czacie WallStreetBets w czwartek brzmiał: "AMC rocket ship", podczas gdy inny "zainwestował wszystkie moje oszczędności w AMC!!! Życzcie mi powodzenia chłopaki".

GameStop przeszedł do historii Wall Street jak w styczniu spółka zanotowało wzrost 400% doprowadzając do bankructwa fundusz hedgingowy Melvin Capital, który był ustawiony po krótkiej stronie rynku.

Ihor Dusaniwsky, dyrektor zarządzający w firmie S3 Partners, zajmującej się analizą krótkiej sprzedaży, powiedział, że krótkosprzedający łącznie stracili 6,7 mld USD w ciągu roku na GameStop, w tym 382,7 mln USD w samą środę. Krótko sprzedający AMC stracili do tej pory 1,37 mld USD, w tym 290,7 mln USD tylko w środę.

S3 Partners szacuje, że wartość pozycji po krótkiej stronie GameStop wynosi 11,55 mln akcji, czyli 20,3% akcji dostępnych w obrocie. W przypadku AMC, S3 Partners szacuje, że krótkie pozycje wynoszą 92,29 mln akcji, czyli 20,6%. Dusaniwsky zauważa, że obie spółki nadal mają duży potencjał do większego squeeze, choć będzie to zależało od ruchów cenowych.

,,Zaczęliśmy obserwować pokrywanie krótkich pozycji na GME, ponieważ straty mark-to-market po stronie krótkiej rosną" - powiedział Dusaniwsky. "Krótko sprzedający AMC wciąż zwiększają swoje pozycje, choć nieznacznie, mimo że cena akcji AMC rośnie".

gme-wykres

Sprzedający zmuszeni są do odkupienia pożyczonych akcji, aby zamknąć krótką pozycję i ograniczyć straty. Wymuszone kupno zazwyczaj jeszcze bardziej napędza rajd. Analitycy z Wall Street byli zaskoczeni ponad 1200-procentowym skokiem akcji AMC od stycznia. Firma, która ma około 5 miliardów dolarów długu i 450 milionów dolarów w odroczonych spłatach leasingu, odnotowała znaczne obniżenie przychodów z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Fundusze znowu zaczęły szortować Gamestop, a inwestorzy z Reddita znowu zaczęli kupować akcje

Branża kinowa pod presją również w USA

Podczas gdy branża kinowa odbija się od dna, AMC wciąż boryka się z poważnymi problemami. Choć firma zakończyła pierwszy kwartał z 1 mld USD płynności, czyli najwięcej w swojej 100-letniej historii, to gotówka w kasie pozwoli AMC utrzymać się na powierzchni tylko do 2022 roku. Sieć kin będzie potrzebowała również widzów, którzy tłumnie powrócą do kin, aby nadrobić miesiące braku przychodów.

Choć początkowe wpływy z box-office'u są obiecujące, fundamentalne elementy biznesu kinowego zmieniły się w ciągu ostatniego roku, m.in. pojemność kin, wspólne daty premier z serwisami streamingowymi i liczba dni, w których filmy grają w kinach.

W pierwszym kwartale AMC zanotowało 148,3 mln USD przychodów, co oznacza spadek o 84,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Jego strata netto skurczyła się do 567,2 mln USD, czyli 1,42 USD na akcję w kwartale, ze straty 2,18 mld USD, czyli 20,88 USD na akcję, rok wcześniej.

Pomimo wygenerowania znacznie niższych przychodów w 2021 roku, wycena AMC wzrosła prawie trzykrotnie dzięki tym nowym inwestorom detalicznym. W ostatnim dniu 2019 roku AMC miało wartość przedsiębiorstwa na poziomie 5,8 miliarda USD, w środę wartość ta wynosiła około 13,4 miliarda USD.

Użytkownicy Reddit widzą siebie jako walczących w bitwie przeciwko insiderom z Wall Street, którzy ich zdaniem manipulują rynkami przeciwko przeciętnemu inwestorowi.

Wold, analityk B. Riley, skomentował, że podczas gdy ostatni ruch dla AMC zawierał czynniki niefundamentalne, takie jak potencjał dla short squeeze, on wierzy, że inwestorzy są teraz bardziej optymistyczni co do jej zdolności do uniknięcia bankructwa. Ostatnie wzrosty na akcjach wzmocniły jej bilans, powiedział.

,,Zawsze trudno jest wielokrotnie komentować wszelkie aspekty mediów społecznościowych, które mogą lub nie mogą mieć wpływ na cenę akcji, ale w tym przypadku, to był jeden, który prawdopodobnie pomógł AMC do miejsca przetrwania pandemii vs w obliczu scenariuszy likwidacji," powiedział Wold. "A ponieważ w ostatnich miesiącach liczba inwestorów detalicznych prawdopodobnie przekroczyła liczbę inwestorów instytucjonalnych dzięki różnym programom kapitałowym, ma sens, że staje się to coraz bardziej interesującym obszarem dla AMC i ogólnie dla zarządu AMC".

Analityk Wedbush Michael Pachter, który daje rekomendacje na sprzedaż z ceną na 39 USD na GameStop, porównał sytuację dla Wall Street do radiologa diagnozującego raka, ale nie jego przyczynę. Powiedział, że jemu płaci się za mówienie inwestorom, co spółka zarobi w przyszłości, ale ich zadaniem jest określenie punktów wejścia i wyjścia. Reddit Raiders i short squeeze, nie ma to żadnego wpływu na to, co GME czy AMC zarobią w tym i przyszłym roku."

Na razie jednak trudno polemizować z tym, co potencjalny short squeeze może oznaczać dla akcji.

Zobacz także: Elon Musk i short squeeze windują akcje CD PROJEKT. Zabawa na akcjach producenta Cyberpunk 2077 trwa w najlepsze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.