Fundusz ARK Innovation ETF osiągnął globalny sukces i może wywołać krach
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 cze 2021, 10:30

Fundusz ARK Innovation ETF osiągnął globalny sukces, czy Cathie Wood stwarza nim już ryzyko systemowe?

ARK Innovation ETF to fundusz Cathie Wood inwestujący w akcje spółek technologicznych, który odniósł gigantyczny sukces. Pojawiają się głosy, że może generować ryzyko systemowe. To tym ciekawsze, że mówimy o funduszu pasywnym typu ETF.

Wielki sukces funduszy firmy ARK może mieć swoją cenę – ostrzegł Justin Carbonneau, partner w Validea, w najnowszym odcinku podcastu Excess Returns.

Wielki sukces ARK Innovation ETF

ARK Innovation ETF jest notowany na giełdzie od października 2014 r. Jest to fundusz mający w zarządzaniu 21,3 mld USD. Odniósł gigantyczny sukces rynkowy, bo z powodzeniem inwestował w spółki technologiczne, a jego świetne wyniki przyciągały kapitał. W roku 2020 ARK Innovation ETF był hitem rynkowym – wartość jego jednostki uczestnictwa urosła o 152%. Rok 2021 jest jednak ciężki i dla spółek wzrostowych, i dla tegoż ETFa – wycena jego jednostki od początku stycznia spadła już o 9,3%.
 

Historia notowań ARK Innovation ETF

Historia notowań ARK

Źródło: ARK
 

„ARK ma wielu hejterów, ale nie wiem, jak można być hejterem tej firmy. Cathie Wood i jej zespół zbudowali fantastyczną firmę inwestycyjną od zera, stworzyli świetne fundusze ETF, które dały kapitalnie zarobić klientom. To jest niesamowity sukces” – stwierdził Jack Forehand z firmy Validea.

Forehand podkreślił, że ETFy to są najlepsze wehikuły inwestycyjne, dla każdej strategii. Jest tak dlatego, że transakcje, jakie zachodzą między market makerem a dostawcą ETFa, nie są opodatkowane. To sprawia, że ETFy to fundusze niskokosztowe. ARK Innovation ETF pobiera ledwie 0,75% od wartości aktywów netto w skali roku.
 

Schemat obrotu jednostkami ETF z pośrednictwem market makera

Schemat obrotu jednostkami ETF

Źródło: RBC GAM

Stopy zwrotu ARK Innovation ETF

Stopy zwrotu ARK

*annualizowane

Źródło: ARK

Zobacz także: Akcje spółki Tesla są przewartościowane, a Amazon niedowartościowane - analitycy Morningstar oceniają gwiazdy hossy

Naśladowcy mogą wywołać panikę

Problem w tym, że ARK Innovation ETF ma tak duże pozycje na akcjach niektórych spółek, że ich wartość rynkowa sięga 500% dziennego obrotu na poszczególnym walorze – zwracają uwagę eksperci z firmy Validea. To oznacza, że wyjście z takiej pozycji bez znacznego wpływu na notowania spółki jest niemalże niemożliwe, a tym większy będzie wpływ wycofywania się z takiej pozycji na kurs, im walor mniej płynny.

„Dodatkowym problemem w przypadku ARK jest to, że wielu inwestorów naśladuje ruchy portfelowe Cathie Wood i jej zespołu. Mniejsza z tym, że naśladują wejścia. Problem w tym, że czają się także na sygnały wyjścia z pozycji. Jeśli zauważą, że ARK wychodzi z jakiejś istotnej pozycji, z pewnością zaczną panicznie wyprzedawać akcje tej spółki i to może wywołać lawinę” – alarmuje Forehand. ETFy informują o zmianach w swoim portfelu codziennie, więc podglądanie tego, co się dzieje w portfelu ARK Innovation ETF jest śmiesznie proste.

Eksperci z firmy Validea podkreślili, że wśród naśladowców ARK są z pewnością wielkie fundusze inwestycyjne aktywnie zarządzane, które stosują także grę na spadki. I z pewnością nie zawahają się przed szortowaniem tych walorów, których będzie się pozbywał ARK Innovation ETF – licząc właśnie na to, że pojawi się lawinowa wyprzedaż, a kurs spadnie znacząco, na czym można zarobić szortując wybrany walor.

Podsumowując, ze słów ekspertów firmy Validea wynika, że ARK Innovation ETF odniósł tak gigantyczny sukces, że może paść jego ofiarą. Jest obserwowany przez całą rzeszę naśladowców oraz instytucjonalnych „sępów”. Jeśli zacznie wykonywać nerwowe ruchy i wychodzić zdecydowanie z niektórych pozycji, może to wywołać poważną wyprzedaż akcji tych wybranych spółek technologicznych, a kto wie – może mieć też negatywny wpływ na wszystkie spółki technologiczne / wzrostowe.

Na szczęście dla akcjonariuszy spółek technologicznych, ostatnią głęboką korektę Cathie Wood wykorzystywała do powiększania pozycji na wybranych spółkach. Jej fundusze akumulowały akcje m.in. Tesli, DraftKings oraz Coinbase – spółek które z tegorocznych szczytów spadły o 37-47%. „Skoro akcje dobrych spółek technologicznych tanieją, to ja je kupuję, korzystając z wyprzedaży” – mówiła Cathie Wood serwisowi Bloomberg.
 

10 największych pozycji w portfelu ARK Innovation ETF

10 największych pozycji w portfelu ARK

Źródło: ARK

Zobacz także: Co dalej z WIG-Games i polskim gamingiem? Krajobraz branży gier 6 miesięcy po premierze Cyberpunk 2077

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.