Rusza IPO Robinhood. Debiut brokera w lipcu
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
02 lip 2021, 18:15

Robinhood opublikował prospekt emisyjny. Rusza jedno z najbardziej wyczekiwanych IPO w USA

Robinhood to aplikacja inwestycyjna, w której można kupować akcję bez prowizji. Spółka zrewolucjonizowała krajobraz inwestycyjny w USA. To właśnie głównie za jej pomocą miliony amerykanów mogło kupować akcje, aby windować ich cenę i wyciskać fundusze z ich krótkich pozycji na GameStop.

Teraz twórcy aplikacji ujawniają swoje plany wejścia na giełdę. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej oczekiwanych IPO w USA.

Zobacz także: Jak Robinhood zarabia na tym, że daje handlować na giełdzie bez opłat

Robinhood publikuje prospekt emisyjny

W prospekcje opuplikowanych przez firmę, Robinhood spółka informuje, że posiada 18 mln klientów. Firma chce pozyskać 100 mln USD na dalszy rozwój. Nie ujawnia ile akcji chce wyemitować na rynek ani po jakiej cenie. Kwota 100 mln USD jest również traktowana jako wartość tymczasowa, która będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wnioskami. Spółka będzie notowana pod tickerem HOOD na Nasdaq. Twórcy chcą zadebiutować na giełdzie jeszcze w lipcu.

W zeszłym roku Robinhood odnotował zysk w wysokości 7,5 mln USD, a 2019 rok zamknęli na stracie w wysokości 106,6 mln USD. Co ciekawe w pierwszym kwartale 2021 roku spółka miała astronomiczną stratę w wysokości 1,4 mld USD w porównaniu z 52,5 mln USD strat w tym samym okresie w 2020 roku. Przychody wzrosły jednak ponad trzykrotnie do 522,1 mln USD w ciągu trzech miesięcy.

Firma powstała w 2013 roku i misją spółki jest demokratyzacja finansów. Firma ma siedzibę w Menlo Park w Kalifornii. Oferują kupowanie akcji bez prowizji, a transakcje klientów wysyłają do animatorów rynku takich jak Citadel Securities, Virtu Americas i G1X Execution services. W 2020 roku zatrudniali 1281 osób. Robinhood konkuruje z takimi brokerami jak Charles Schwab, TD Ameritrade, Fidelity Investments, E*Trade, który został przejęty przez Morgan Stanley i Interactive Brokers Group. Te firmy również usunęły prowizję za transakcje. Klienci Robinhooda również mogą inwestować za pomocą platformy w niektóre IPO.

Robinhood zaoferuje inwestorom, aż 35% swoich akcji w IPO. W ramach tego pakietu zaoferowany wystawiony zostanie na sprzedaż akcje obecnych akcjonariuszy..

Do tej pory Robinhood zebrał 5,6 mld USD w finansowaniu. Obejmuje to 3,4 mld USD zebranych na początku tego roku. Fintech był w rundzie finansowej wyceniany na prawie 12 mld USD przed IPO, ale są oczekiwania, że teraz wycena wzrośnie do 40 mld USD.

W prospekcie emisyjnym wymieniono 17 banków inwestycyjnych pracujących nad transakcją. Goldman Sachs i J.P. Morgan są głównymi subemitentami w tej transakcji.

W styczniu po rajdzie memestock znalazł się pod lupą amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC). W tym czasie też ograniczono kupowanie akcji niektórych spółek jak GameStop, BlackBerry, AMC Entertainment i Bed Bath & Beyond. Firma tłumaczy się, że została do tego zmuszona przez problem realizowania zleceń na rynku.

Robinhood wprowadzał w błąd swoich klientów. Przeciwwskazania regulatora Finra

Robinhood został ukarany grzywną w wysokości prawie 70 mln USD za szereg zarzutów - w tym wprowadzanie w błąd klientów - wniesionych przez Financial Industry Regulatory Authority, oznaczając największą grzywnę agencji przeciwko firmie w historii. Robinhood ani nie przyznał się, ani nie zaprzeczył zarzutom.

Robinhood wyrządził „powszechną i znaczącą szkodę" na „milionach klientów, którzy otrzymali fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje", według Finra. Robinhood pokazywał klientom nieprawidłowe salda gotówkowe, czasami pokazując ujemne salda, które były dwukrotnie wyższe od rzeczywistego salda. Jeszcze w maju 2021 roku firma pokazywała również niedokładne salda na kontach posiadających pewne akcje milionom swoich klientów. Również nieprawidłowe były również historyczne dane dotyczące sald rachunków. Robinhood nie informował Finra, zgodnie z wymogami, o dziesiątkach tysięcy skarg swoich klientów. Robinhood zatwierdzał wnioski o otwarcie konta nawet wtedy, gdy rzekomy numer ubezpieczenia społecznego klienta należał do osoby, która już nie żyła.

Spółka również nie naprawiała błędów w aplikacji pomimo ostrzeżeń Finra. Rezultatem były poważne awarie, które uniemożliwiały klientom dostępu do swoich kont. Aplikacja wysyłała również błędne wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego powodując, że 25 tys. osób sprzedało swoje akcje, a nie musieli. Tym samym zamykali pozycje na stratach.

Klienci Robinhooda nie są dużymi graczami. Mediana wielkości ich kont wynosi zaledwie 240 USD, a 13 mln depozytów pokazuje stan 0 USD. Według firmy, łączna wartość depozytów ich klientów to 81 mld USD, w tym 65 mld USD w akcjach i prawie 12 mld USD w kryptowalutach. 

Zobacz także: W czerwcu debiut giełdowy Robinhood – niezwykle popularnej w USA aplikacji do inwestowania. Polscy inwestorzy też mogą wziąć udział w tym IPO

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.