Pepsi depcze Coca-Coli po piętach. Spółka publikuje dobre wyniki, akcje w górę
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 lip 2021, 17:12

Pepsi depcze Coca-Coli po piętach. Spółka bije oczekiwania na drugi kwartał i podnosi prognozy na 2021 rok

Byczo nastawieni analitycy nie mylili się co do PepsiCo. We wtorek, spółka opublikowało wyniki za drugi kwartał, które przebiły szacunki i konsensus. Po fenomenalnych wynikach spółka podniosła też prognozy dotyczące zyski na resztę 2021 roku. Kurs akcji wzrósł o 3% po publikacji wyników.

W poprzednim artykule: PepsiCo będzie publikować raport za II kwartał. Może wyprzedzić Coca-Colę pod względem sprzedaży 

Pepsi depcze po piętach Coca-Coli

Akcje podskoczyły do poziomu 153 USD podczas ostatniej sesji. Wyniki wskazują, że sprzedaż przyspiesza, ponieważ konsumenci wracają do restauracji, biur i innych miejsc w których Pepsi sprzedaje swoje napoje i przekąski. W odróżnieniu od Coca-Coli, Pepsi przez lata wychodziła poza napoje gazowane i zajmowała się przekąskami i innymi produktami żywnościowymi jak Frito – Lay i Quaker Foods. W zeszłym roku spółka dokonała przejęcia Rockstar, marki napojów energetycznych za 3,8 mld USD.
 

pepsi-akcje-usa-w

Zobacz także: Rynek IPO rozgrzany do czerwoności i odbywające się jeden po drugim debiuty na GPW - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Spółka podała, że łączna sprzedaż w drugim kwartale wyniosła 19,2 mld USD, czyli 7% powyżej konsensusu prognoz na poziomie 18 mld USD. Dochód netto wyniósł 2,4 mld USD, 13% powyżej prognoz. Zysk na akcję w wysokości 1,72 USD przewyższył o 12% szacunki konsensusu. Pepsi podtrzymała prognozę sprzedaży, czyli 6,20 USD co oznacza wzrost o 12% względem 2020 roku.

Konsumenci zaczynają wychodzić z domów

Zarząd PepsiCo podczas rozmowy z analitykami podkreślił kilka trendów, które wpływają na wzrost sprzedaży. Najważniejszym z nich jest fakt, że konsumpcja „poza domem” nabiera tempa wraz z ponownym otwarciem restauracji, sklepów ogólnospożywczych i innych firm. Kolejnym trendem jest wzrost sprzedaży napojów energetycznych. Zanotowano również gwałtowny wzrost sprzedaży o 24% w największym segmencie PepsiCo, czyli rynek amerykański.

Po konferencji, Bryan Spillane z BofA Securities podtrzymał rekomendację „Kupuj” z ceną docelową 165 USD. „Spółka weszła w ten rok z silną pozycją i jest dobrze przygotowana do osiągania lepszych wyników w świecie post-covidowym”, napisał w nocie. Ponad połowa analityków ankietowanych przez FactSet ocenia spółkę na KUPUJ. Pepsi również wypłaca przyzwoitą dywidendę, której stopa wynosi 2,8%.
 

pepsi-akcje-usa

Zobacz także: Apple zbliża się do 2,5 biliona USD, analitycy liczą, że akcje producenta iPhone`a będą dalej rosły

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.