Samochody elektryczne to przyszłość, ale czy Tesla to jedynie ich producent czy coś więcej?
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
18 paź 2021, 07:00

Samochody elektryczne to przyszłość. Trwa spór analityków w USA czy Tesla to jedynie ich producent czy coś więcej

Tesla jest najbardziej wartościową akcją samochodową na świecie. Przyznają to nawet niedźwiedzie.

W czwartek, analityk Barclays Brian Johnson podniósł swoją cenę docelową dla akcji Tesli (ticker: TSLA) do 300 dolarów z 230 dolarów. Nadal jednak ocenia akcje jako odpowiednik Sprzedaj. A akcje Tesli zamknęły się w środę na poziomie 811,08$ - nigdzie w pobliżu 300$. Mimo to, jego cena docelowa została podniesiona do ważnego poziomu pod jednym względem.

Przy cenie 300 USD Johnson mówi, że akcje Tesli są warte około 300 mld USD. Tesla ma około 1 miliarda akcji w obrocie, co ułatwia obliczenia. To więcej niż kapitalizacja rynkowa Toyoty Motor (TM) wynosząca około 287 mld USD. Inny analityk uważa, że nie ma obecnie większej firmy motoryzacyjnej niż Tesla.
 

TESLA

Elektryczne samochody to przyszłość świata

Tesla pozostaje bardzo kontrowersyjną spółką na Wall Street. Ceny docelowe w rekomendacjach analityków wahają się od 150 do 1080 USD za akcję. Spread bull-bear wynoszący 930 USD stanowi ponad 100% obecnej ceny akcji i jest niespotykanie szeroki.

Dla przykładu, spread bull-bear dla Microsoft (MSFT) wynosi około 100 USD za akcję lub około 33% ostatniej ceny akcji wynoszącej 296,31 USD.

Kontrowersje wokół Tesli sprowadzają się w dużej mierze do debaty na temat tego, czym jest Tesla. Niedźwiedzie uważają, że jest to firma samochodowa i że konkurencja spowoduje spadek marż i spowolnienie wzrostu. Byki uważają, że Tesla jest firmą technologiczną, która oprócz działalności związanej z samochodami prowadzi także działalność w zakresie technologii platformowych, a przewaga Tesli nad innymi firmami motoryzacyjnymi w takich dziedzinach jak autonomiczna jazda i oprogramowanie do zarządzania akumulatorami pozwoli na wysoki wzrost przez dekadę przy jednoczesnym utrzymaniu wiodącego udziału w rynku pojazdów elektrycznych.
 

Kurs akcji Tesla od początku 2020 roku

Tesla kurs akcji


Johnson z kolei jest tradycyjnym analitykiem rynku motoryzacyjnego, zajmującym się ponad 20 firmami. Wydaje się, że należy do tego pierwszego obozu. Ocenia on akcje General Motors (GM) i Ford Motor (F) jako Kupuj. Tesla jest wyceniana na około 100-krotność szacowanych zysków w 2022 roku. Podniósł swoją cenę docelową, ponieważ pomimo tego, że uważa, że spółka jest przewartościowana, sytuacja wygląda dobrze przed publikacją wyników za trzeci kwartał, która ma nastąpić 20 października.

W trzecim kwartale Wall Street spodziewa się około 1,50 USD zysku na akcję z 13,5 mld USD sprzedaży.

Akcje Tesli znajdują się na silnej fali, odzwierciedlając dobre nastawienie do wyników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje wzrosły o około 21%. S&P 500 i Dow Jones Industrial Average spadły nieznacznie w tym samym okresie.

Zobacz także: Tesla wkrótce odczuje konkurencję od elektryków Volkswagena. Analitycy rekomendują „kupuj” akcje niemieckiej spółki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.