Wycena spółki Tesla na giełdzie przekroczyła bilion dolarów!
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
26 paź 2021, 10:17

Wycena spółki Tesla na giełdzie przekroczyła bilion dolarów. Hertz składa rekordowe zamówienie na samochody elektryczne spółki

Wiadomość o tym, że firma najmu samochodów Hertz zamówiła 100 000 pojazdów elektrycznych od Tesli, sprawiła, że kapitalizacja rynkowa producenta samochodów po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion USD.

Tesla może również świętować największy dotychczasowy sukces sprzedażowy w Europie. Wartość transakcji wynosi 4,2 mld USD. W tej chwili już nikt nie ma wątpliwości, że Tesla stanie się powszechną mainstreamową marką samochodów. Poniedziałkowy wzrost na akcjach spółki Tesla wyniósł aż 9,8%. W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje spółki wzrosły o około 60%. W tym samym okresie S&P 500 i Dow Jones Industrial Average wzrosły odpowiednio o około 4% i 2%.

„Pojazdy elektryczne stanowią obecnie główny nurt, a my dopiero zaczynamy obserwować rosnący globalny popyt i zainteresowanie" - powiedział tymczasowy dyrektor generalny Hertz Mark Fields w komunikacie prasowym firmy. „Nowy Hertz będzie liderem jako firma zajmująca się mobilnością, zaczynając od największej floty wypożyczalni EV w Ameryce Północnej". Firma zapowiedziała również pracę przy rozwoju infrastruktury ładowarek EV – spółka planuje zainstalować ponad tysiąc ładowarek. Jeśli wynajem i odsprzedaż używanych pojazdów Tesla stanie się udanym biznesem dla Hertz, inne duże firmy wynajmujące samochody pójdą za tym przykładem.

Screenshot_1

Zobacz także: Tesla to coś więcej niż samochody elektryczne oznajmił Elon Musk na corocznym spotkaniu z akcjonariuszami i zapowiedział przeniesienie siedziby do Texasu

Sprzedaż flotowa to miecz obosieczny dla producentów samochodów. Są one źródłem stałego wolumenu, ale inwestorzy postrzegają sprzedaż operatorom flotowym, takim jak Hertz, jako transakcję z niską marżą. Inwestorzy nie chcą, by ta sprzedaż stanowiła zbyt dużą część sprzedaży jakiegokolwiek producenta samochodów. Dla Tesli połączenie sprzedaży flotowej i detalicznej jest kwestią, którą należy obserwować w przyszłości. Dziś jest to kolejny mały pozytyw dla akcji, która nie wydaje się potrzebować więcej energii. Większe niż oczekiwano dostawy pojazdów i zyski to duże pozytywy dla Tesli.

Spółka Elona Muska to największy producent aut wśród spółek notowanych na giełdzie. Firma Hertz, która zajmuje się wynajmem samochodów, jeszcze do niedawna była na krawędzi bankructwa. Teraz zwiększa flotę rekordowym zamówieniem na 100 tys. sedanów Tesla Model 3 dla klientów w USA i kilku krajach europejskich. W trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i globalnego niedoboru chipów Tesli udało się w tym roku osiągnąć rekordowy kwartalny wynik finansowy.

TESLA-AKCJE

Zobacz także: Samochody elektryczne to przyszłość. Trwa spór analityków w USA czy Tesla to jedynie ich producent czy coś więcej

W niedzielę wieczorem analityk Morgan Stanley Adam Jonas podniósł swoją cenę docelową dla Tesli do 1200 USD z 900 USD. Tesla ponownie podniosła ceny swoich pojazdów w niektórych wersjach nawet o 5 000 USD.

Tesla zwiększa również moc jeżeli chodzi o produkcję w Europie. Już w listopadzie startuje linia produkcyjna berlińskiej fabryki Tesli. Już nie będzie trzeba sprowadzać samochodów z Azji dla europejskiego klienta co wpłynie znacząco na zwiększenie przychodu z marży. Jak zapowiada sam Musk, produkcja ruszy, ale na masową skale przyjdzie jeszcze poczekać.

Tesla (ticker: TSLA) dołączyła do grona firm Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT), Apple (AAPL), Amazon.com (AMZN) i Facebook (FB), które osiągnęły kapitalizację rynkową na poziomie 1 biliona USD. Oznacza to, że kapitalizacja rynkowa Tesli osiągnęła 1 049 456 779 340 USD w oparciu o dzienny szczyt.

Zobacz także: Evergrande to wierzchołek góry lodowej, uważa znany inwestor Jim Chanos i radzi shortować Chiny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.