Tesla to coś więcej niż samochody elektryczne mówi Elon Musk
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
11 paź 2021, 13:38

Tesla to coś więcej niż samochody elektryczne oznajmił Elon Musk na corocznym spotkaniu z akcjonariuszami i zapowiedział przeniesienie siedziby do Texasu

Tesla zorganizowała doroczne spotkanie z akcjonariuszami w nowej siedzibie spółki w Austin, Teksasie. Pionier pojazdów elektrycznych przenosi swoją siedzibę z Doliny Krzemowej do Teksasu, ponieważ jest taniej niż w Kalifornii oraz ten stan jest liberalny w stosunku do stanu pierwszej siedziby spółki. Inwestorzy dowiedzieli się, że Tesla chce coś więcej niż tylko produkować samochody. Oto najciekawsze wnioski z corocznego spotkania.

TESLA-AKCJE

Zobacz także: Globalny wzrost gospodarczy spowalnia, a inflacja jest napędzana przez braki wszystkiego - nadchodzi stagflacja ostrzegają ekonomiści

Rada dyrektorów Tesli zostaje „w rodzinie”

Pierwszy potencjalny dramat ze spotkania dotyczył brata CEO Elona Muska, Kimbala. Firma ISS, świadcząca usługi dla akcjonariuszy, zaleciła inwestorom Tesli głosowanie przeciwko ponownemu wyborowi Kimbala Muska do zarządu. Chodzi o zastrzeżenia co do sposobu, w jaki Tesla ustaliła wysokość jego wynagrodzenia w zarządzie. Akcjonariusze jednak nie posłuchali i Kimbal Musk nadal będzie pełnił funkcję dyrektora.


Kilka propozycji akcjonariuszy dotyczących reprezentacji pracowników i arbitrażu zostało odrzuconych. Propozycje akcjonariuszy, które są odrzucane, nie są niespodzianką. Ale relacje pracownicze stały się punktem obserwacyjnym dla inwestorów Tesli po tym, jak sędzia przyznał byłemu pracownikowi 137 mln USD za znęcanie się na tle rasowym, które według niego Tesla zignorowała. Tesla twierdzi, że zareagowała na skargi pracownika.

Tesla czuje oddech konkurencji

„Zobaczycie, że cała branża motoryzacyjna będzie produkować pojazdy elektryczne" - powiedział Musk na początku. „Ostatecznie, wszyscy producenci będą produkować pojazdy autonomiczne".

Musk planuje konkurować poprzez bycie lepszym w produkcji i w oprogramowaniu potrzebnym do bardziej zaawansowanych funkcji jazdy. Co więcej, Tesla jest otwarta na udzielanie licencji na swoją technologię autonomicznej jazdy innym producentom samochodów. Musk nie uważa, że Tesla powinna być jedyną firmą z funkcjami autonomicznej jazdy.

Wielu innych producentów samochodów, oczywiście, ma swoje własne platformy autonomicznej jazdy. General Motors (GM) przedstawił w środę swój najbardziej zaawansowany system, zwany Ultra Cruise.

GM-AKCJE

Zobacz także: Zaczął się październik zwany „miesiącem krachów”. Niektórzy znani inwestorzy ostrzegają, że w październiku 2021 też zobaczymy krach

Problem z bateriami

Musk miał optymistyczną wiadomość dla dostawców baterii: „Tyle ogniw, ile chcesz zrobić i dostarczyć nam po przystępnej cenie, kupimy" - powiedział. „Chcesz zwiększyć o 100%, brzmi dla mnie dobrze".

To nie wszystko, jeśli chodzi o samochody. Tesla potrzebuje również baterii do stacjonarnych produktów energetycznych, takich jak ściana energetyczna i skala użytkowa „mega packs". Musk wierzy, że popyt na baterie do zasilania stacjonarnego będzie w końcu tak wysoki, jak popyt na baterie samochodowe.

Tesla oblicza, że kilkaset kilometrów kwadratowych paneli słonecznych i jeden kilometr kwadratowy baterii wystarczy, aby zasilić całe Stany Zjednoczone. Ta matematyka, szczerze mówiąc, jest dziwna, ale ilustruje możliwości, na których Musk buduje swoją firmę.

Siedziba Tesli przenosi się do Teksasu Musk wszedł na scenę i ujawnił szokującą informację o przeprowadzce do Austin. CEO ostrożnie zaznaczył, że Tesla nie opuszcza całkowicie Kalifornii, ale dodał, że istnieje ograniczenie co do tego, jak duża organizacja może się tam rozwijać ze względu na ceny ziemi.

Nie liczcie na to, że akcje zaczną rosnąć

Coroczne spotkania Tesli często wywołują duże ruchy cenowe - w obu kierunkach. Akcje spadły o 10% po dorocznym spotkaniu w 2020 roku. Akcje spadły o 3,6% po dorocznym spotkaniu w czerwcu 2019 roku. Akcje Tesli wzrosły o 9,7% po dorocznym spotkaniu w czerwcu 2018 roku. Analitycy ostrzegają przed niespodziewanymi ruchami w przyszłym tygodniu.

Akcje Tesli są ostatnio silne. Akcje wzrosły o około 5,4% w ciągu ostatniego miesiąca. W czwartek akcje wzrosły o 1,4%. S&P 500 i Dow Jones Industrial Average wzrosły odpowiednio o 0,8% i 1%.

Zobacz także: Nowa gra New World to hit, którym chwali się nawet Jeff Bezos. Amazon coraz lepiej radzi sobie na rynku gier

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.