Nowa gra New World to hit, którym chwali się Jeff Bezos. Amazon coraz lepiej radzi sobie na rynku gier
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 paź 2021, 08:00

Nowa gra New World to hit, którym chwali się nawet Jeff Bezos. Amazon coraz lepiej radzi sobie na rynku gier

Kilka dni temu premierę miała gra New World, czyli produkcja MMORPG od Amazon Games. Jeff Bezos jest zadowolony z przyjęcia tytułu przez graczy.

Amazon, obok takich gigantów jak Netflix czy Facebook, zaczął rozpychać się na rynku gier. Początkowo robił to dość nieudolnie, a mamy tutaj na myśli produkcję Crucible wydaną w maju 2020 roku. Mogłoby się wydawać, że był to idealny czas na premierę gry wieloosobowej w modelu free-to-play. A jednak coś poszło nie tak – tytuł szybko zaczął tracić graczy, a twórcy zdecydowali się w listopadzie całkowicie wyłączyć serwery.

Tym razem New World, produkcja MMORPG w otwartym świecie, może okazać się sukcesem na miarę giganta technologicznego. Tytuł został udostępniony w wersji pecetowej 28 września br. i szybko osiągnął peak graczy przekraczający 900 tys. użytkowników Steama grających jednocześnie. Współzałożyciel Amazona, Jeff Bezos pochwalił na Twitterze nową produkcję.

„Po wielu niepowodzeniach i porażkach w grach odnieśliśmy sukces. Jestem tak dumny z zespołu za wytrwałość. Postrzegaj niepowodzenia jako pomocne przeszkody, które napędzają naukę. Bez względu na to, jakie masz cele, nie poddawaj się, bez względu na to, jak trudno jest” – napisał Jeff Bezos.
 

Zobacz także: Netflix oficjalnie wchodzi w gry, gigant z USA przejął pierwsze studio gamingowe

New World obronił Amazona na rynku gier

O amerykańskich gigantach technologicznych próbujących swoich sił w świecie gier pisaliśmy już w ubiegłym roku. Google stworzyło usługę Google Stadia, Apple uruchomił platformę dla gier mobilnych, a Facebook podjął współpracę z Microsoftem po zamknięciu Mixera i zaproponował platformę streamingową Facebook Gaming. Za to Amazon zdecydował się na produkcję gier.

Amazon Games (do niedawna Amazon Game Studios) jest obecny na rynku gier już od kilku lat. Jednak po porażce tytułu Crucible, wydanego w maju 2020 roku, obawiano się, że Amazon nie zdoła stworzyć produkcji, która mogłaby się spodobać graczom. W przypadku tego tytułu, który zapewniał rozgrywkę wieloosobową w modelu free-to-play, gracze szybko zostawiali produkcję od Amazona. Pomimo że produkcja gry trwała kilka lat, zaledwie kilka miesięcy po premierze deweloperzy zrezygnowali z dalszego rozwoju Crucible i zamknęli wszystkie oferowane serwery.

Kilkanaście miesięcy później Amazon Games zaprezentował nowy tytuł New World. Produkcja trafiła na rynek jedynie w wersji na PC i podobnie jak Crucible oferuje rozgrywkę wieloosobową. Premiera gry odbyła się 28 września i do tej pory zebrała na platformie Steam ponad 100 tys. recenzji, z czego 68% jest pozytywnych. Za to peak graczy przekroczył już 900 tys. użytkowników grających jednocześnie. Na portalu Metacritic, New World otrzymał 79 pkt od mediów branżowych, jednak średnia ocen bazuje jedynie na 5 recenzjach. Natomiast od graczy, na podstawie około 230 opinii, otrzymał notę 3,7.

New World SteamDB

Źródło: SteamDB

New World przenosi gracza do XVII-wiecznego klimatu amerykańskich kolonii, gdzie jako rozbitek i podróżnik trafia na wyspę Aeternum. Twórcy stworzyli grę MMORPG w otwartym świecie, a gracze mogą dowolnie zarządzać swoją rozgrywką. Według danych na SteamDB, najnowsza produkcja Amazona jest wśród najchętniej ogrywanych tytułów, obok CS:GO, Dota 2 czy Apex Legends. Co ciekawe, zainteresowanie New World było tak ogromne, że gracze… czekali w kolejce, aby wejść do świata.

most played games Steam

Źródło: SteamDB

Jeszcze przed premierą Amazon Games uruchomił beta testy swojego tytułu. Teraz natomiast skupia się na naprawie podstawowych błędów i tym samym ostatnio udostępniono pierwszy patch do gry. Twórcy pracują również nad dodaniem większej liczby serwerów. Jak już wspomnieliśmy, gracze aby zacząć grę czasem muszą czekać w kolejne.

Kolejne projekty Amazon Games

Amazon Games nie poprzestaje na popularności New World i produkcji własnych IP. Spółka ogłosiła niedawno, że zamierza wydać grę MMOARPG, autorstwa brytyjskiego niezależnego studia Glowmade. Zespół pracował wcześniej przy takich produkcjach jak Little Big Planet, Horizon Zero Dawn czy Battllefield.

„Amazon Games angażuje się w poszukiwanie i publikowanie najlepszych w klasie gier, bez względu na to czy pochodzą ze studia AAA, czy pełnych pasji zespołów Indie. Glowmade to zespół doświadczonych programistów, którzy posiadają odpowiednią kreatywność i doświadczenie, aby tworzyć gry uwielbiane przez graczy. Jesteśmy podekscytowania możliwością ścisłej współpracy z tym utalentowanym studiem, aby dać naszym graczom najlepsze możliwe wrażenia z gry” - powiedział Christoph Hartmann, wiceprezes Amazon Games.

Spółka giganta technologicznego zamierza również wydać grę Lost Ark od Smilegate. Data premiery została zaplanowana na 2022 rok, a Amazon Gmes wyda tytuł w Ameryce Północnej i Europie. „Lost Ark to bezpłatna gra AAA, typu RPG z elementami akcji dla wielu graczy, która obecnie jest dostępna tylko w Korei, Japonii i Rosji, gdzie cieszy się uznaniem milionów aktywnych graczy. Smilegate RPG należy do odnoszących sukcesy producentów gier, a główna spółka wyprodukowała strzelankę CROSSFIRE, czyli jedną z najpopularniejszych i najdłużej wspieranych gier na świecie, która piętnaście lat po premierze ma 8 milionów graczy” - napisano w oficjalnym komunikacie. 

Zobacz także: Serial Squid Game bije rekordy popularności i wyciąga akcje Netflix na historyczne maksima

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.