EA i Take-Two publikują wyniki finansowe. GTA V wciąż rządzi, a EA zalicza najlepszy kwartał w swojej historii
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
04 lis 2021, 18:38

EA i Take-Two publikują wyniki finansowe. GTA V wciąż rządzi, a EA zalicza najlepszy kwartał w swojej historii

Wyniki finansowe za kwartał lipiec - wrzesień EA i Take-Two Interactive nie zawiodły. Obydwie spółki spółki zanotowały więc wzrost cen akcji, mimo ujawnienia informacji o opóźnieniach premier kilku tytułów. 

GTA V wciąż liderem Take-Two Interactive

Inwestorzy Take-Two mogą być spokojni. Wyniki właściciela Rockstar i 2K utrzymują się na stałym poziomie. Sprzedaż cyfrowa stanowiła 89% obrotów Take-Two, na czele z grami „Grand Theft Auto" i „NBA 2K". Producent gier sprzedał 5 mln kopii GTA V w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Grę sprzedano już łącznie w ilości 155 mln sprzedanych egzemplarzy co jest rekordem.

Take-Two podało, że w drugim kwartale fiskalnym zysk netto wyniósł 10,3 mln USD czyli 9 centów na akcję. Net Bookings (kiedyś Net Sales), forma skorygowanego przychodu firmy z branży gier wideo, uwzględniają one przychody przyszłych okresów jak opłaty licencyjne, skoczyły o 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 984,9 mln USD. 
 

TAKE-TWO-AKCJE

Zobacz także: Jak analizować spółki gamingowe produkujące symulatory i jaka przyszłość czeka ten segment gier [LIVE STREAM]

Za lwią część dochodów odpowiada sprzedaż dóbr cyfrowych, czyli gier, dodatków oraz mikrotransakcje w grach. Główne tytuły, które napędzają wyniki to Red Dead Redemption 2, GTA Online, GTA V, NBA 2K22. Wszystkie gry serii GTA sprzedały się łącznie w 355 mln egzemplarzy. Red Dead Redemption sprzedał 62 mln sztuk, RDR 2 w ilości 39 mln sztuk, seria NBA 2K rozeszła się w ilości 118 mln sztuk.

Screenshot_2

Całkowita sprzedaż jednostkowa wybranych gier z serii Grand Theft Auto na świecie, stan na maj 2021 r. Źródło: statista.com

Gracze mogą oczekiwać premiery Marvel`s Midnight Suns w drugiej połowie roku 2022. Spółka nie wspominała o innych opóźnieniach. „Odnotowaliśmy silny trend zaangażowania w nasze kluczowe marki, podkreślając trwałość naszej oferty i głębokie relacje, jakie nawiązaliśmy z nowymi, obecnymi i powracającymi graczami" – poinformował Strauss Zelnick, prezes Take-Two, w komunikacie prasowym. 

Producent GTA V podniósł prognozy wyników finansowych. Take-Two spodziewa się, że w całym roku fiskalnym zysk netto wyniesie między 3,3 mld a 3,4 mld USD podczas gdy konsensus zakładał 3,43 mld USD, jak podaje FactSet.

W listopadzie ukażą się remastery trzech klasycznych tytułów z serii „Grand Theft Auto". GTA V jest najbardziej dochodowym produktem rozrywkowym w historii, według Bloomberga.

Zobacz także: Akcje Activision Blizzard spadają po publikacji dobrych wyników finansowych. Wszystko przez opóźnienia produkcji gier i afery

EA notuje najlepszy kwartał w historii

Z kolei Electronic Arts (EA) wydała w sierpniu Madden 22, a pod koniec kwartału FIFA 22. Spółka podała, że gry sportowe EA oraz strzelanka Apex Legends były głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż w tym kwartale. EA opóźnia nadchodzącą grę EA Sports PGA Tour, która nie ma większego wpływu na prognozy. W serię EA Sports zagrało ponad 100 mln osób.

W drugim kwartale bieżącego roku, EA zanotowało zysk netto w wysokości 294 mln USD, czyli 1,02 USD na akcję. Obroty netto wyniosły 1,85 mld USD. Według FactSet, szacunki analityków mówiły o 1,76 mld USD. Zysk netto wyniósł 1,58 USD na akcję, czyli więcej niż szacowane przez analityków 1,17 USD na akcję. 

EA-AKCJE

„To był najsilniejszy drugi kwartał w historii Electronic Arts, w którym coraz więcej graczy z całego świata dołącza do naszych wiodących marek, nowych gier i usług" – poinformował prezes Andrew Wilson w komunikacie prasowym. Przychody EA wzrosły o 58,6% w ujęciu rocznym i o 35,5% w tym samym okresie 2019 roku.

EA podniosło całoroczną skorygowaną prognozę sprzedaży do 7,63 mld USD z 7,4 mld USD. Konsensus analityków wynosi 7,55 mld USD. 

Screenshot_1

Przychody netto wygenerowane przez Electronic Arts w latach 2005-2021. Źródło: statista.com

W otwartą betę Battlefield 2042 zagrało 7,7 mln osób co wskazuje na duże zainteresowanie produkcją, której premiera odbędzie 19 listopada 2021 roku. „Jesteśmy pozycjonowani na silny sezon świąteczny napędzany przez naszą ekscytującą grę 'Battlefield 2042'" - dodał Jorgensen.

Firma rozbudowała w tym roku swoje mobilne portfolio poprzez przejęcia, kupując Playdemic za 1,4 mld USD w czerwcu, Glu Mobile o wartości 2,1 mld USD w lutym oraz Codemasters za 1,2 mld USD w tym samym miesiącu.

EA i FIFA rozstają się w sprawie wyłącznej umowy licencyjnej, kończąc 28-letnie partnerstwo.

Zobacz także: Premiera Prison Simulator od Baked Games już dziś. Potencjał gry jest porównywany do Gas Station Simulator

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.