Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Elon Musk człowiekiem roku 2021 według TIME. Gdy Bezos nim został rok później pękła bańka internetowa

Udostępnij

Elon Musk, oprócz tego, że jest najbogatszym człowiekiem na świecie, dyrektorem generalnym Tesli i Spacex został „Osobą roku 2021” magazynu TIME. Nie pomogło to akcjom Tesli, które w poniedziałek zaliczyły ok 6% spadku. Wielu inwestorów doszukuje się też w tym wydarzeniu do Jeffa Bezzosa, który został człowiekiem roku według TIME w 1999 roku, a potem doszło do pęknięcia bańki internetowej na giełdzie.

W poniedziałek magazyn TIME ogłosił Elona Muska, OSOBĄ ROKU 2021, uzasadniając swój wybór, za wkład Muska w rynek pojazdów elektrycznych i podróży kosmicznych, napędzając śmiałe i przełomowe transformacje społeczeństwa. Redaktor naczelny pisma TIME, Edward Felsenthal, napisał: „W 2021 roku Musk nie tylko został najbogatszą osobą na świecie, ale również swoją postawą przyczynił się do ogromnej zmiany w naszym społeczeństwie”.
 


Tegoroczny wybór redakcji nie jest łatwą pigułką do przełknięcia dla wielu, ponieważ Musk stał się również polaryzującą postacią w ciągu ostatniego roku. Dyrektor SpaceX jest w ciągłym sporze z administracją bidena, krytykując plan wydatków o wartości prawie 2 bilionów dolarów, który zawiera przepisy mające przyspieszyć adaptację samochodów elektrycznych. Jedna uwaga, plan bierze pod uwagę tylko producentów pojazdów elektrycznych, którzy mają związki zawodowe. Fabryka Tesli we Fremont w Kalifornii nie jest zrzeszona w związkach zawodowych, co wyklucza Teslę z tego projektu. Musk oprócz tego pozwał miasto Alameda w Kalifornii za ograniczenia w związku z COVID-19 oraz krytykował wysokie podatki dla najbogatszych. Oczywiście decyzja redakcji TIME spotkała się z ostrą krytyką niektórych senatorów.
 

Zobacz także: Inflacja w USA jednak też nie jest przejściowa i stanowi coraz większy problem dla FED. Rynek liczy na trzy podwyżki stóp procentowych

2021 należał do Elona Muska

W kwietniu, SpaceX wygrał wyłączny kontrakt z NASA na umieszczenie amerykańskich astronautów na Księżycu po raz pierwszy od 1972 roku. We wrześniu firma kosmiczna stała się pierwszą, która wysłała na orbitę pasażerów w cywilnej załodze, wyprzedzając konkurencję jak firmę Boeing, Virgin Galactic, Blue Origin i innych. „Celem ogólnym było uczynienie życia wieloplanetarnego i umożliwienie ludzkości stania się cywilizacją kosmiczną. A następną naprawdę wielką rzeczą jest zbudowanie samowystarczalnego miasta na Marsie i sprowadzenie tam zwierząt i stworzeń z Ziemi. Coś w rodzaju futurystycznej arki Noego".

W październiku, Tesla stała się piątą firmą, która uderzyła w wycenę ponad 1 biliona USD, gdzie chwilę wcześniej, gigant w branży wynajmu samochodów HERTZ, zapowiedział zamówienie 100 000 pojazdów Tesli do swojej floty. Firma Muska kontroluje teraz ponad 2/3 wielomiliardowego rynku samochodów elektrycznych. Tesla jest pionierem oraz liderem działań branży EV.

Twitter Muska ma potencjał, aby ruszać giełdą kryptowalut wznosząc szał albo spychając coiny w spiralę spadków. Must stał się również krytykiem wszelkich działań polityki rządowej – krytykując wszystkie regulacje od kryptowalut po inicjatywy rządowe w zakresie wydatków.

Sam Musk nie wspomniał nic o wyróżnienia od TIMESA, a sam rynek również się do tego nie odniósł. Akcje Tesli spadły w poniedziałek o ok. 6% do 952 USD.

„TSLA obecnie cofa się do poziomu 900 USD, który oczywiście był dawnym oporem lub jego ostatnim poziomem wybicia" - napisał analityk 22V, John Roque w poniedziałkowej nocie. „Legenda Muska zbiega się z szerszymi trendami, których on i jego koledzy magnaci technologiczni są po części przyczyną, a po części skutkiem" - napisał Felsenthal. Trendy te obejmują upadek instytucji na rzecz jednostek, procesy rządowe, które przyznały prywatnym firmom więcej władzy i odpowiedzialności oraz przepaści bogactwa i możliwości.

Musk dołączył do grona miliarderów jak Jeff Bezos, założyciel Amazon.com i Marka Zuckerberga, założyciela Facebook, którzy znaleźli się na krótkiej liście przedsiębiorców technologicznych uznanych przez TIMESA za osobowość roku. Bezos został wybrany w 1999 roku, kiedy e-commerce dopiero raczkował, a Zuckerberg w 2010 roku.
 

Nasdaq bezos musk

Zobacz także: Apple może być pierwszą spółką w historii, która osiągnie 3 biliony dolarów wyceny na giełdzie

Obecnie na scenę EV przebijają się kolejne spółki, ale Musk komentuje w wywiadach, że w ogóle się tym nie martwi. „Jeśli ktoś robi lepsze samochody niż my, a następnie sprzedaje więcej samochodów niż my, myślę, że to jest całkowicie w porządku. Naszym zamiarem z Teslą było zawsze to, że będziemy służyć jako przykład dla przemysłu samochodowego i mamy nadzieję, że oni również robią samochody elektryczne, abyśmy mogli przyspieszyć przejście do zrównoważonej technologii".

Zobacz także: Charlie Munger występuje przeciwko kryptowalutom i wskazuje na szaleńcze przewartościowanie rynku akcji

Udostępnij