Tesla świetnie zarobiła na Bitcoinie
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 lut 2022, 18:04

Tesla świetnie zarobiła na Bitcoinie

Tesla posiadała około 2 mld USD w BTC na dzień 31 grudnia 2021.

Okazuje się, że Tesla wie jak zrobić coś więcej, niż produkcja pojazdów elektrycznych. Zarobiła pieniądze trzymając BTC w 2021 roku.

Tesla (TSLA) ujawniła początkową pozycję o wartości 1,5 mld USD w swoim raporcie rocznym za rok 2020, złożonym na początku lutego 2021 roku.

Pozycja firmy wzrosła do 2 mld USD, po odliczeniu sprzedaży (net of sales), mimo że wartość bilansowa Bitcoina wynosi 1,26 mld USD. Całość raportu pod tym linkiem.

„Efekt Muska" na Bitcoinie

Księgowość kryptowalut, szczerze mówiąc, jest trochę dziwna. Bitcoin nie jest traktowany jak waluta, w której zyski i straty są wyceniane według wartości rynkowej. Firmy muszą ujmować w raporcie moment kiedy pozycja na Bitcoinie spadnie poniżej ceny zakupu, ale nie mają możliwości odpisania, gdy cena wróci do poziomu lub wejdzie w zysk. Zyski są raportowane dopiero po sprzedaży całości lub części inwestycji, zakładając, że cena sprzedaży jest wyższa, niż przy zakupie.

Kiedy Tesla kupiła Bitcoina, był notowany między 30 000 a 38 000 USD. W trakcie 2021 roku Tesla odnotowała około 101 mln USD odpisów związanych z inwestycjami w Bitcoina, ponieważ ceny ulegały wahaniom, czasami kończąc okres pomiarowy poniżej poziomu, w którym firma kupiła cyfrowe aktywa. Tesla odnotowała również około 128 mln USD zysku ze sprzedaży Bitcoina w ciągu roku.

Bitcoin zakończył rok na poziomie około 46 334 USD. Tesla wciąż posiadała około 43 000 Bitcoinów.

BTC NOTOWANIA

Zobacz także: Bitcoin nie ma wartości wewnętrznej, a kryptowaluty są w fazie manii spekulacyjnej – ostrzega znany ekonomista Eswar Prasad

Bitcoin okazał się być małą przeszkodą dla inwestorów Tesli, gdy dowiedzieli się oni o posiadanych przez firmę monetach. Akcje spadły o 7% w lutym 2021 r. po tym, jak Tesla ujawniła swoje cyfrowe zasoby.

Inwestorzy myślą teraz o rosnących stopach procentowych, popycie na samochody, niedoborach półprzewodników i nowych ofertach EV od konkurencyjnych producentów samochodów. Akcje Tesli od początku roku spadły 13%, w tym samym czasie S&P 500 spadł o około 3%, podczas gdy Nasdaq Comp spadł o około 10%.

Zobacz także: Rosyjska giełda pod presją wojny i kiepska forma rosyjskiej gospodarki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.