Notowania spółki kosmicznej Astra Space zanurkowały po odwołanym starcie misji
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
08 lut 2022, 12:53

Notowania spółki kosmicznej Astra Space zanurkowały po odwołanym starcie misji

Akcje Astra Space spadły na wczorajszej sesji o 14% po komunikacie o problemach z poniedziałkowym startem misji. Obecnie wycena spółki to 1,38 mld USD.

Na poniedziałek zaplanowano start misji czterech Cubesatów, czyli małych satelitów opracowanych dla NASA we współpracy z trzema uniwersytetami. Małe satelity mają różne misje edukacyjne, gdy znajdą się na orbicie. Całe przedsięwzięcie było relacjonowane na Twitterze spółki. W pewnym momencie pojawił się komunikat o wstrzymaniu startu.

Inwestorzy musieli wstrzymać oddech. Po chwili napłynął kolejny komunikat o przesunięciu startu z powodu problemu z telemetrią, czyli prawdopodobnie łączność z czujnikami, które zbierają dane. Któryś z czujników nie dawał znać, więc zespół musiał przerwać, aby sprawdzić co się popsuło. 

Zobacz także: Biznes New Space szybko rośnie i będzie przynosił miliardowe zyski. Oto polskie spółki z ekspozycją na sektor kosmiczny, które są już notowane lub planują debiut

Opóźnienie startu jest kolejnym znakiem, że eksplorowanie kosmosu to nie jest najłatwiejszy biznes. Spadek akcji to kolejny znak, że inwestorzy wciąż przyzwyczajają się do nowego komercyjnego przemysłu kosmicznego obarczonego dużym ryzykiem spekulacyjnym przy takich wydarzeniach jak nieudany start, poważne problemy techniczne w trakcie startu, śledztwo komisji lotniczych. Idealnym przykładem jest Virgin Galactic, gdzie spółka przez ostatni rok miała kilka takich problemów jak nieodpowiednie parametry w trakcie jednego z lotów, śledztwo amerykańskiej komisji co wpłynęło na harmonogram lotów i wiele opóźnień.

ASTRA SPACE AKCJE

Zobacz także: Wall Street kolejne miliardowe zyski widzi w kosmosie. Branża kosmiczna na giełdzie w USA ma spory potencjał w 2022 roku

Astra produkuje mniejsze, tańsze rakiety, które nie są wielokrotnego użytku. Równanie Astry w celu zmniejszenia kosztów dotarcia na orbitę obejmuje wiele małych startów i produkcji skali. Firma, zasadniczo, chce obniżyć koszty poprzez tworzenie rakiet na linii montażowej.

Zobacz także: Branża kosmiczna rozpoczyna epokę Space 4.0, w której prywatne firmy mogą eksplorować kosmos i na tym zarabiać - relacja z Space Investor Day 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.