Rynki finansowe są w stanie wojny. Co to oznacza dla kluczowych surowców
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
22 lut 2022, 16:18

Rynki finansowe reagują na konflikt na Wschodzie. Co to oznacza dla kluczowych surowców

Prezydent Rosji Władimir Putin doprowadził Europę na skraj wojny, wysyłając w poniedziałek wojska do dwóch wspieranych przez Moskwę separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie. Zaledwie kilka godzin wcześniej Rosja formalnie uznała niepodległość tych regionów. Warto zauważyć, jak trudno jest przewidzieć zmiany na rynku wywołane sytuacją geopolityczną. Jednak rynki są niespokojne.

Giełda w napięciu

Rosja nazwała swoje wejście na Ukrainę misją pokojową. Stany Zjednoczone określiły to jako „nonsens", a brytyjski minister Sajid Javid powiedział, że „rozpoczęła się inwazja na Ukrainę". Można śmiało powiedzieć, że rynki również tego "nie kupiły". Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły, na czele z kontraktami na Nasdaq, ponieważ mizerny początek roku 2022. Indeks giełdowy MOEX, będący benchmarkowym indeksem giełdowym w Rosji, zaliczył ostrą wtopę, spadając o ponad 20% w ciągu ostatnich pięciu dni.

Ale jak bardzo może być źle? Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że bezpośredni konflikt i sankcje karne mogą spowodować, że indeks S&P 500 spadnie o 6%, a Nasdaq o 10% w stosunku do piątkowego zamknięcia. Opierają się na ostatnich ruchach rynku w stosunku do rubla i obliczeniach, że waluta ta jest wciąż o 10% od maksymalnego poziomu niedowartościowania z ostatnich dwóch dekad. W najgorszym scenariuszu WTI wzrosłaby o 13%, a rentowność 10-letnich papierów skarbowych spadłaby o 27 punktów bazowych.

Napięcie w Europie Wschodniej rośnie, co powoduje wstrząsy na wielu rynkach na całym świecie. Rosja i Ukraina, dwa kraje będące w centrum ostatnich napięć, mają ogromny wpływ na kilka kluczowych rynków towarowych. Inwestorzy powinni być przygotowani na informacje, które pozwolą im szybko reagować na rozwój sytuacji.

Zobacz także: Rosyjska giełda na razie najwięcej traci na wejściu wojsk na Ukrainę. Trwa paniczna wyprzedaż rosyjskich aktywów

Aluminium

Wpływ na rynki aluminium jest jednym z najłatwiejszych do zauważenia dla inwestorów. Ceny aluminium wzrosły o około 15% od początku roku. Akcje spółki Alcoa (ticker: AA), głównego producenta aluminium, osiągnęły w piątek nowy 52-tygodniowy i wieloletni rekord. Od początku roku ich wartość wzrosła o około 31%, co jest znacznie lepszym wynikiem, niż porównywalne spadki indeksów S&P 500 i Dow Jones Industrial Average, które wyniosły odpowiednio 8% i 6%.

ALCOA AKCJE

Rosja jest dużym producentem aluminium. Jest to jedna z przyczyn ostatnich wzrostów cen akcji związanych z surowcami i aluminium. W 2021 roku kraj ten wyprodukował około 3,7 mln ton metrycznych tego metalu. Światowa produkcja aluminium wyniosła około 68 milionów ton metrycznych, zgodnie z U.S. Geological Survey. Chiny są dominującym producentem aluminium na świecie, wytwarzając około 39 milionów ton metrycznych w 2021 roku, ale Rosja jest również dużym eksporterem aluminium, zgodnie z CIA World Factbook.

Zobacz także: Michael Burry dokonał wielu zmian w swoim portfelu - stawia na farmację, finanse i zbrojeniówkę

Tytan

Chiny są również największym producentem gąbki tytanowej - produktu wyjściowego, który może być stopiony z innymi metalami lub przekształcony w tytan do zastosowań lotniczych i wojskowych. Według danych U.S. Geological Survey trzecim co do wielkości producentem tytanu jest Rosja. W 2021 roku światowa produkcja gąbki tytanowej wyniosła około 210 000 ton metrycznych. Chiny wyprodukowały około 120 000 ton metrycznych. Japonia wyprodukowała około 35 000 ton metrycznych, a Rosja około 27 000 ton metrycznych.

Ropa naftowa

Rosja jest także dużym producentem energii. Kraj ten pompuje około 9 milionów baryłek ropy naftowej dziennie. Dla porównania, Stany Zjednoczone pompują około 11,6 miliona baryłek. Według danych Bloomberga, dzienne wydobycie ropy naftowej na świecie wynosi około 78 milionów baryłek. Benchmarkowe międzynarodowe ceny ropy naftowej wzrosły o około 20% od początku roku i o około 46% w ciągu ostatnich 23 miesięcy.

WTI

Gaz ziemny

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły od początku roku o około 26%, ale ceny gazu gwałtownie wzrosły pod koniec grudnia i w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosły o około 125%, według danych Banku Światowego. Rosja wyprodukowała około 639 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w 2021 roku, według danych BP (BP). Globalne wydobycie gazu ziemnego wyniosło około 3,854 biliona metrów sześciennych.

gaz ziemny

Pszenica

Zarówno Rosja, jak i Ukraina są znaczącymi producentami pszenicy. Rosja produkuje około 80 milionów ton pszenicy rocznie. Ukraina uprawia około 33 milionów ton. Według danych USDA, światowa produkcja pszenicy przekracza 775 milionów ton rocznie. W Stanach Zjednoczonych uprawia się około 40 do 50 milionów ton pszenicy rocznie, ale USA jest dominującym producentem innych zbóż, takich jak kukurydza i soja. Benchmarkowe ceny pszenicy w USA wzrosły o około 3% od początku roku, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o około 20%. Inwestorzy mogą być narażeni na większą zmienność nie tylko na rynkach akcji, ale także na niektórych rynkach towarowych w miarę rozwoju sytuacji między Rosją a Ukrainą.

pszenica

Zobacz także: Trudne początki turystyki kosmicznej. Virgin Galactic przedstawi dzisiaj wyniki za czwarty kwartał

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.