W środę posiedzenie Fed. Bank Centralny USA zacznie na nim podnosić stopy procentowe - wynika z rynkowych oczekiwań
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 mar 2022, 11:36

W środę posiedzenie Fed. Bank Centralny USA rozpocznie na nim cykl podnoszenia stóp procentowych - wynika z rynkowych oczekiwań

Rynek spodziewa się w środę podwyżki głównej stopy procentowej w USA do 0,50% z 0,25% obecnie. Po pierwszej podwyżce w cyklu S&P500 notuje zazwyczaj dobry rok.

Wiele wskazuje na to, że w środę rozpocznie się cykl podwyżek stóp procentowych w USA. Ostatnie sugestie prezesa Fed Jerome’a Powell’a wskazywały na to, że Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecyduje się na ruch o 25 pb. Tego spodziewa się też rynek.

Główna stopa proc. w USA

stopa fed

Źródło: Trading Economics

Fed między młotem inflacji a kowadłem wojny

Członkowie FOMC stoją przed trudną decyzją. Znajdują się między młotem najwyższej od 40 lat inflacji, a kowadłem rosnącej niepewności gospodarczej po wybuchu wojny na Ukrainie i nałożeniu sankcji na Rosję.

Stopa inflacji w USA

stopa inflacji usa

Źródło: Trading Economics

Fed sygnalizował wyraźnie od dłuższego czasu, że jego intencją jest podwyżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu. Rynek spekulował, że Rezerwa Federalna może rozpocząć cykl podwyżek stóp od 50-punktowej podwyżki, ale inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę ostudziła te oczekiwania.

Warto zerknąć na RSM US Financial Conditions Index – indeks kondycji finansowej USA, liczony przez firmę doradczą RSM. W ostatnich tygodniach kondycja ta wyraźnie się pogorszyła, więc trudno oczekiwać zdecydowanie „jastrzębiej” postawy Fed. Analitycy RSM spodziewają się podwyżki o 25 pb. i komunikatu w stylu „nie wiadomo, co dalej”.

rsm index

Źródło: RSM

Co się stanie z S&P500 po podwyżce?

Warto podkreślić, że rynek jest niemal 100-procentowo pewien, że jakaś podwyżka stóp w USA będzie. Tak wynika ze wskazań CME FedWatch Tool.

Prawdopodobieństwo celu dla głównej stopy w USA

target rate cme

Źródło: cmegroup.com

Problem w tym, że pojawiają się już bardzo niepokojące prognozy dla amerykańskiej gospodarki. W związku z rosnącymi cenami ropy naftowej oraz innymi czynnikami hamującymi wzrost gospodarczy, związanymi z rosyjską inwazją na Ukrainę, analitycy Goldman Sachs zdecydowali się zrewidować w dół prognozę wzrostu gospodarczego USA w 2022 r. Obecnie eksperci Goldman Sachs spodziewają się, że w Stanach PKB w tym roku kwartalnie będzie rósł następująco: +0,5%/+1,5%/+2,5%/+2,5% (wobec 1,0%/2,5%/2,5%/2,0% poprzednio). W efekcie, ekonomiści GS obniżyli swoją prognozę realnego wzrostu PKB w 2022 r. do +1,75% w ujęciu Q4/Q4 (wobec +2,0% poprzednio). Jednocześnie Goldman Sachs ocenia ryzyko wejścia amerykańskiej gospodarki w recesję w ciągu najbliższego roku na poziomie 20-35%.

Prognoza dla zannualizowanego realnego tempa wzrostu PKB USA

gs P

Źródło: Goldman Sachs

Analitycy The Kobeissi Letter wskazują, że czego by w środę nie zrobił Fed, zakończy się to spadkami na giełdzie w USA. Dlaczego? Bo jeśli będzie podwyżka o 50 pb., Fed okaże się dla rynku zbyt „jastrzębi”. Jeśli podwyżka będzie o 25 pb., to jednak inflacja wciąż będzie problemem. A jeśli nie podniesie stóp, to inflacja będzie straszyła jeszcze bardziej.

Z drugiej strony, jak pokazuje historia, pierwsza w cyklu podwyżka stóp w USA zawsze sygnalizowała całkiem niezłe 12 miesięcy na amerykańskiej giełdzie. W ciągu 12 miesięcy po niej S&P500 rósł średnio o 10,8%, a w ciągu 6 miesięcy o 7,5%.

Co się dzieje z S&P500 po pierwszej w cyklu podwyżce głównej stopy Fed

spx po fed

Źródło: Bloomberg

Decyzja po środowym posiedzeniu FOMC zostanie ogłoszona o 19:00 polskiego czasu. O 19:30 polskiego czasu będzie miało miejsce wystąpienie prezesa Fed J. Powella.

Materiały z poprzednich posiedzeń FOMC można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także: FED oficjalnie kończy program QE i skup obligacji. Bank Centralny USA może podnieść stopy procentowe już w przyszłym tygodniu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.