Tesla notuje kolejne rekordowe wyniki i przebija oczekiwania. Elon Musk przedstawia prognozy na 2022 rok
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
21 kwi 2022, 12:21

Tesla notuje kolejne rekordowe wyniki i przebija oczekiwania. Elon Musk przedstawia prognozy na 2022 rok

Tesla zarobiła rekordowe 3,22 USD na akcję z 18,8 mld USD sprzedaży, co jest najwyższym wynikiem w historii firmy. Spółka przebiła oczekiwania Wall Street, które zakładały zysku na akcję w wysokości od 2,20 do 2,30 USD ze sprzedaży o wartości około 18 mld USD.

Tesla wygrywa z inflacją

Zysk operacyjny wyniósł rekordowe 3,6 mld USD, podczas gdy oczekiwano około 2,6 mld USD. Dla porównania w czwartym kwartale 2021 roku Tesla zarobiła 2,54 USD, teraz 3,22 USD na akcję na akcję przy sprzedaży 17,7 mld USD teraz 18,8 mld USD. Zyski Tesli za pierwszy kwartał wyglądają zaskakująco dobrze. Prezes Elon Musk przedstawił nawet prognozy na resztę roku 2022.

Do legendarnego sukcesu przyczyniła się sprzedaż kredytów regulacyjnych, które Tesla otrzymuje, ponieważ produkuje więcej niż wynosi jej udział w produkcji pojazdów niskoemisyjnych. Sprzedaż kredytów w pierwszym kwartale wyniosła 679 mln USD, ponad dwukrotnie więcej niż oczekiwano - około 312 mln USD. Nawet po wyłączeniu sprzedaży kredytów zysk operacyjny był rekordowy i znacznie lepszy od oczekiwań Wall Street.

Analitycy przewidywali spadek zysków z czwartego na pierwszy kwartał, ponieważ inflacja miała być dla firmy czynnikiem negatywnie wpływającym na wyniki. Według obliczeń analityków, średnia cena koszyka metali wykorzystywanych w akumulatorach do samochodów elektrycznych wzrosła w pierwszym kwartale o ponad 70% w porównaniu z czwartym kwartałem.
 

Zobacz także: Ceny komponentów do aut elektrycznych wzrosły o 70%. Publikacja wyników Tesli pod presją wojny

Zarząd Tesli powołał się na presję inflacyjną w swoim komunikacie prasowym. Jednak koszt wyprodukowania jednego samochodu przez Teslę spadł w porównaniu z czwartym kwartałem. To była niespodzianka. Jednym z częściowych wyjaśnień jest fakt, że Tesla kupuje baterie i materiały na podstawie długoterminowych kontraktów. To może opóźnić skutki wzrostu cen na rynku spot.

Innym powodem spadku kosztów było to, że około połowa samochodów dostarczonych przez Teslę w pierwszym kwartale zawierała akumulatory żelazowo-fosforanowe (LFP). Są to akumulatory litowo-jonowe bez droższych metali kobaltu i niklu, które zapewniają lepszą wydajność. Akumulatory LFP nie są tak wydajne, ale według firmy Model 3 o standardowym zasięgu z akumulatorem LFP nadal pozwala na przejechanie 430 km na jednym ładowaniu.

Poza wynikami za pierwszy kwartał, Tesla przedstawiła również prognozy. „Jesteśmy przekonani, że w 2022 roku produkcja pojazdów wzrośnie o 50% w porównaniu z rokiem 2021" - powiedział Musk podczas telekonferencji firmy. „Myślę, że mamy uzasadnione szanse na 60% wzrost w stosunku do ubiegłego roku".

zarobki-prezentacja-tesla

To uspokoi inwestorów, którzy obawiają się o tempo produkcji. Zakład Tesli w Szanghaju został zamknięty pod koniec marca z powodu lokalnych ograniczeń pandemicznych. Ograniczona produkcja została ponownie uruchomiona, ale sytuacja jest dynamiczna. Przy 55% wzroście wolumenu, czyli środkowym punkcie liczb podanych przez Muska, w 2022 roku Tesla dostarczyłaby około 1,45 mln pojazdów. Jest to wynik zbliżony do oczekiwań Wall Street. Tesla nadal intensywnie inwestuje w oprogramowanie i technologię do jazdy autonomicznej.

Rynki opcji zakładają 5% ruch w górę lub w dół po ogłoszeniu wyników. Akcje Tesli spadły trzy z ostatnich czterech razy, gdy Tesla podawała wyniki kwartalne. We wszystkich czterech przypadkach spółka pobiła prognozy analityków. Biorąc pod uwagę pozytywne dane i prognozy, wydaje się, że akcje będę rosnąć.

TESLA AKCJE

Zobacz także: Netflix notuje mocny spadek abonentów przez wyjście z Rosji. Spółka rozważa reklamy przy tańszych abonamentach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.