Palantir rozczarowuje wynikami. Akcje spółki zajmującej się analizą danych najniżej w historii
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
11 maj 2022, 19:25

Palantir rozczarowuje wynikami. Akcje spółki zajmującej się analizą danych najniżej w historii

Palantir to jedna z najpopularniejszych spółek technologicznych w USA. Kurs akcji od pięciu sesji straci ponad 30%. To efekt słabszych niż oczekiwano wyników finansowych za 1Q22. Inwestorzy zaczynają tracić cierpliwość do spółki zajmującej się analizą danych. 

Inwestorzy tracą zaufanie do perspektyw Palantir

Palantir Technologies (PLTR) od tygodnia, momentu publikacji raportu finansowego, pozostają pod presją. Raport wywołał obawy inwestorów o zdolność firmy zajmującej się analizą danych do osiągnięcia celu, jakim jest trwały wzrost przychodów powyżej 30%.

W pierwszym kwartale Palantir zanotował przychody w wysokości 446,4 mln USD, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z rokiem ubiegłym i nieznacznie przekracza zarówno prognozy firmy, jak i konsensus na Wall Street, który wynosił 443 mln USD. Prognoza spółki na drugi kwartał zakłada osiągnięcie przychodów w wysokości 470 mln USD, co jest poniżej konsensusu wynoszącego 484 mln USD i oznacza spowolnienie wzrostu przychodów do 25%.

Akcje firmy Palantir, które w poniedziałek spadły o 21% do rekordowo niskiego poziomu 7,46 USD na zamknięciu, spadły o kolejne 5,4% podczas ostatnich notowań, osiągając poziom 7,06 USD. Od początku roku akcje spadły o 61%. - Marża operacyjna poprawia się, ale sądząc po reakcji rynku, inwestorzy chcieliby, aby poprawiała się szybciej, zgodnie z naszą dyskusją na temat dynamiki wyceny akcji związanej ze stopami dyskontowymi. – komentuje Peter Garnry. Kapitalizacja spółki wynosi 14,55 mld USD.

PALANTIR AKCJE

Zobacz także: Zaskoczony bessą na Nasdaq? W zeszłym roku napisaliśmy kilka tekstów o tym, że czeka nas kryzys inwestowania we wzrost

Zgodnie z informacjami złożonymi w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w 2021 roku Palantir zainwestował 326 mln USD w inwestycje związane z SPAC. Firma miała w tym kwartale 51,9 mln USD niezrealizowanych strat na zbywalnych papierach wartościowych, najwyraźniej związanych z programem SPAC, oraz 10,9 mln USD zrealizowanych strat. Na koniec kwartału w bilansie Palantiru znajdowało się 252,6 mln USD zbywalnych papierów wartościowych.

Podczas gdy firma postrzegała program SPAC jako formę rozwoju biznesu, ulica zawsze widziała w nim sztuczny wzrost przychodów i być może nie najlepsze wykorzystanie bilansu firmy. Kevin Kawasaki, szef ds. rozwoju biznesu w Palantir, powiedział, że w pierwszym kwartale firma osiągnęła 39 mln USD przychodów z transakcji związanych z programem SPAC, a w kolejnych kwartałach klienci ci powinni generować przychody w wysokości około 30 mln USD. W ostatnim kwartale klienci ci odpowiadali za około 19% przychodów komercyjnych Palantiru. Kawasaki powiedział, że firma nie będzie już zawierać żadnych umów SPAC.

Analityk RBC Capital, Rishi Jaluria, w reakcji na wyniki obniżył swoją rekomendację dla akcji Palantiru z „optymistycznej" do „niedostatecznie optymistycznej" i obniżył cenę docelową z 12 USD do 6 USD. Napisał, że „wyniki były rozczarowujące", z minimalnym wzrostem konsensusu prognoz przychodów w kwartale, rozczarowującymi prognozami i spadkiem całkowitej wartości transakcji po odjęciu wkładu z programu SPAC. Jaluria uważa tę decyzję za „jedyny pozytyw" w kwartale. Obecnie ma wątpliwości, czy Palantir zdoła osiągnąć cel 30% wzrostu w 2022 roku.

Tyler Radke, analityk Citigroup, pozostaje ostrożny w ocenie akcji Palantiru, podtrzymując swoją rekomendację „Sprzedaj” i obniżając cenę docelową z 10 USD do 7 USD. - W I kw. wzrost Palantiru był nadal powolny, a przychody były najmniejsze z dotychczasowych, zaś prognozy na II kw. niższe od oczekiwań ulicy i celu spółki na poziomie 30% - pisze. - Metryka wzrostu, po skorygowaniu o przychody z SPAC, wyglądała jeszcze gorzej.

Akcje Palantiru od początku wzbudzały kontrowersje, głównie ze względu na związki firmy z amerykańskimi agencjami obronnymi i wywiadowczymi oraz rolę odgrywaną przez Petera Thiela, prezesa i współzałożyciela firmy, który ostatnio stał się głośnym i widocznym zwolennikiem republikańskich kandydatów politycznych powiązanych z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Zobacz także: FED wypowiada totalną wojnę inflacji. Powell wierzy, że uda się ją wygrać bez recesji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.