7 spółek technologicznych, które po bessie na Nasdaq, może okazać się dużą okazją inwestycyjną
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
31 maj 2022, 11:00

7 spółek technologicznych których wycena, po silnych spadkach na Nasdaq, zrobiła się bardzo atrakcyjna

Alphabet, Meta Platforms, Micron Technology – oto niektóre spółki technologiczne, które są bardzo atrakcyjnie wycenione po bessie na Nasdaq i które mają mocne fundamenty.

W ostatnich miesiącach bessa technologiczna mocno przeceniła spółki notowane na Nasdaq. Indeks Nasdaq Composite od początku roku spadł o -24%, podczas gdy S&P500 o -13%.

Jednak spadki nie trwają wiecznie, a sentyment zaczyna się poprawiać, gdyż inwestorzy mają nadzieję na wstrzymanie zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Coraz więcej ekspertów wskazuje, że obecnie zaczyna się już dobry okres na szukanie okazji. Analitycy portalu Barron’s wskazali 7 spółek technologicznych, które mogą być okazją inwestycyjną.
 

Notowania Nasdaq Composite na tle S&P500 – 1 rok

Notowania Nasdaq Composite na tle S&P500

Źródło: TradingView

7 najtańszych spółek technologicznych z Nasdaq wg Barron’s

7 tanich spółek technologicznych

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Oto kilka wniosków z bessy trwającej na akcjach spółek technologicznych

Micron Technology

Analitycy Barron’s popatrzyli się na wskaźnik forward P/E, czyli pokazujący relację ceny akcji do potencjalnych przyszłych zysków. Najtańszym walorem okazuje się Micron Technology (5,81), po spadku o -21% od początku roku. Spółka ta wydaje się atrakcyjna nie tylko z powodu wskaźników, ale też prognoz co do wzrostu przychodów o 20% w 2023 (średnia prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberg.).
 

Wyniki finansowe Micron Technology

micron technology wyniki finansowe

Źródło: Barron’s

Notowania Micron Technology na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania micron nasdaq 100

Źródło: TradingView

Qualcomm

Qualcomm zaliczył przecenę od początku stycznia o -23%. Producent czipów padł ofiarą fatalnego sentymentu odnoszącego się do spółek technologicznych. Obecnie spółka jest na etapie walki o uniezależnienie się od Apple, chce mocno dywersyfikować swój portfel odbiorców.
 

Wyniki finansowe Qualcomm

qualcomm wyniki finansowe

Źródło: Barron’s

Notowania Qualcomm na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania qualcomm ndx

Źródło: TradingView

Meta Platforms

Na jesieni 2021 Mark Zuckerberg zapowiedział wejście swojej spółki w metaverse. Zmieniła ona nazwę z Facebook na Meta Platforms i zaczęła mocno inwestować w zmianę. Mocno nacisnęła na nią konkurencja ze strony TikToka oraz zmiany w śledzeniu klientów dokonane przez Apple. To wszystko nie spodobało się inwestorom. Jednak obecnie spółka jest nisko wyceniona, do tego ma perspektywę wzrostu sprzedaży o 16% w 2023 r.
 

Wyniki finansowe Meta Platforms

wyniki meta platforms

Źródło: Barron’s

Notowania Meta Platforms na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania meta nasdaq 100

Źródło: TradingView

Applied Materials

Producent półprzewodników i innego hardware. Jego wycena mocno spadła przez lockdowny w Chinach. Jednakże fundamenty wciąż są solidne.
 

Wyniki finansowe Applied Materials

applied materials wyniki

Źródło: Barron’s

Notowania Applied Materials na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania applied ndx

Źródło: TradingView

Lam Research

Tutaj można powtórzyć krótki i zwięzły opis Applied Materials. Producent półprzewodników i innego hardware, którego wycena mocno spadła przez lockdowny w Chinach, a którego fundamenty są solidne.

Wyniki finansowe Lam Research

wyniki lam

Źródło: Barron’s

Notowania Lam Research na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania lam research ndx

Źródło: TradingView

Alphabet

Naszym skromnym zdaniem, to obok Apple najsolidniejsza spółka technologiczna, która chyba już dawno nie powinna być klasyfikowana jako wzrostowa, a raczej jako value. Wielu nazywa ją „Berkshire Hathaway XXI wieku”, gdyż dokonuje ona wielu inwestycji i akwizycji, próbując rozwijać się w wielu niszach technologicznych. Prognozy zakładają 16-procentowy wzrost sprzedaży w 2023 r. Nasza opinia? Podobna, jak analityków Barron’s. Można kupować „w ciemno”.

Wyniki finansowe Alphabet

wyniki alphabet

Źródło: Barron’s

Notowania Alphabet na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania alphabet ndx

Źródło: TradingView

Netflix

Chyba najbardziej kontrowersyjny wybór analityków Barron’s Na tej spółce w tym roku mocno przejechał się Bill Ackman: jego fundusz zainwestował w nią w styczniu, a po kilku tygodniach musiał ciąć straty i wyszedł tracąc 400 mln USD. Netflix zaczął tracić subskrybentów, w dodatku padł ofiarą fatalnego sentymentu do spółek technologicznych wywołanego końcem pandemii i wizją podwyżek stóp w USA. Eksperci Barron’s uważają jednak, że źle to już było, a 9% wzrostu przychodów w 2022 roku jest całkiem realne.

Wyniki finansowe Netflix

wyniki netflix

Źródło: Barron’s

Notowania Netflix na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania netflix ndx

Źródło: TradingView

Zobacz także: 10 najtańszych wskaźnikowo spółek z indeksu S&P500

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.