Akcje Amazon będą notowane po około 122 USD. Gigant e-commerce przeprowadzi split akcji
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
06 cze 2022, 07:28

Akcje Amazon będą notowane po około 122 USD. Gigant e-commerce przeprowadzi split akcji

W poniedziałek zobaczymy akcje Amazona na poziomie 122 USD. To nie efekt krachu. Z początkiem nowego tygodnia, każda akcja Amazona zostanie podzielona na 20 akcji.

9 marca Amazon.com ogłosił split 20:1. W poniedziałek będzie pierwszą sesją po splicie akcji. Początkowa reakcja rynku była pozytywna, kurs wzrósł. Późniejsze obawy o spowolnienie wzrostu zakupów ciążyły na cenach akcji. Od ogłoszenia splitu kurs spadł o 12%.

Przed nami sezon splitów na Wall Street

Akcje w piątek spadły o -2,5% do 2 447 USD, więc powinny otworzyć się w poniedziałek z ceną około 122 USD. Liczba akcji Amazon wzrośnie z 509 milionów do 10,2 miliarda.

AMAZON AKCJE SPLIT

Zobacz także: Sell in may and go away, czyli giełdowy maj 2022 w liczbach - prezentuje Saxo Bank

Split to obniżenie wartości nominalnej akcji przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego kapitału akcyjnego spółki. Daje to iluzoryczne otrzymania dodatkowych akcji. Można to porównać do rozmienienia banknotu na monety lub pokrojeniu pizzy na 8 kawałków zamiast na 6.

Splity są również wyznacznikiem pewnego sukcesu finansowego. Podział sugeruje, że akcje osiągnęły tak wysoki poziom, że ich cena musi być bardziej przystępna, aby umożliwić zakupy inwestorom z dużo mniejszym kapitałem. Przynajmniej na początku, split powoduje wzrost cen akcji.

Ponadto taki manewr otwiera spółce drzwi do indeksu Dow Jones Industrial Average (DJIA). Najczęściej wymieniana zaleta splitu akcji w raportach analityków to „urealnienie” ceny względem indeksu Dow Jones Industrial Average. Drogie akcje są problematyczne dla indeksu, który jest ważony według cen, więc taka sama zmiana procentowa drogich akcji ma większy wpływ na indeks niż w przypadku wzrostu akcji o niskiej cenie. Dodanie spółka, których cena akcji jest czterocyfrowa powoduje natychmiastowe uzyskanie przez nią największego wpływu na indeks.

To czwarty split akcji Amazona od kiedy zadebiutował na giełdzię w 1997 roku, ale pierwszy od ponad dwóch dekad. Pozostałe trzy podziały miały miejsce w ciągu 15 miesięcy w samym sercu okresu bańki internetowej: 2 za 1 w czerwcu 1998 r., 3 za 1 w styczniu 1999 r. i 2 za 1 we wrześniu 1999 r.

SP500VSAMAZON

W najbliższym czasie planowane są kolejne splity. Matka spółka Google, Alphabet ogłosił podział 20:1, który ma zostać zrealizowany w połowie lipca. Tesla również ogłosiła, że zamierza przeprowadzić kolejny split, ale spółka Muska nie ujawnia proporcji oraz terminu. GameStop również zwrócił się do akcjonariuszy z prośbą o rozszerzenie upoważnienia do emicji akcji, aby umożliwić split.

Jeden z ostatnich najgłośniejszych splitów w sektorze spółek technologicznych to Apple, który podzielił swoje akcje 4:1 w 2020 roku.

Przeglądając listę spółek na amerykańskim parkiecie to łatwi wyłonić kolejnych kandydatów do splitu jak na przykład Booking.com notowany w okolicach 2200 USD.

Zobacz także: Chińskie spółki są tanie, ale polityka władz odstrasza inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.