Netflix może stracić nawet 2 miliony klientów. Dzisiejszy raport finansowy będzie ważnym testem dla spółki
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
19 lip 2022, 14:53

Netflix może stracić nawet 2 miliony klientów. Dzisiejszy raport finansowy będzie ważnym testem dla spółki

Akcje Netflixa, giganta streamingowego, spadły prawie 70% w 2022 roku, a za większością tych spadków stoi wynik za pierwszy kwartał oraz niepokojące prognozy na drugi kwartał.

W raporcie za pierwszy kwartał spółka ogłosiła niespodziewaną utratę 200 000 abonentów, a co gorsza, prognoza na drugi kwartał wskazywała, że z Netflixem pożegna się dwa miliony klientów.

Netflix wprowadza reklamy na platformę

Fatalny wynik był tak szokujący, że skłonił założyciela Reeda Hastingsa do ogłoszenia w trakcie konferencji wynikowej, że spółka wprowadzi tańszy abonament, ale wspierany reklamami. To radykalna zmiana, która odwraca nieugięty sprzeciw wobec włączenia reklam na platformie.

Kolejna zapowiedź Hastinga to podjęcie radykalnych kroków w celu ograniczenia nielegalnego według regulaminu dzielenia się hasłami. Według wyliczeń spółki, miliony gospodarstw domowych oglądają Netflixa nie płacąc ani grosza.

Prognozy. Netflix prognozuje, że w drugim kwartale przychody wyniosą 8,05 mld USD, a zyski 3 USD na akcję; szacunki ulicy nie odbiegają daleko, bo wynoszą 8,04 mld USD i 2,96 USD na akcję. Dla kwartału wrześniowego, ulica widzi 8,11 mld USD sprzedaży i zyski w wysokości 2,77 USD na akcję.
 

NETFLIX AKCJE

Zobacz także: Najnowszy sezon Stranger Things to kolejny hit Netflixa. Analitycy szacują jak może wpłynąć na akcje

Netflix podpisuje umowę z Microsoftem

Ostatni trend. Dużym wydarzeniem dla drugiego kwartału to premiera 4 sezonu Stranger Things, który stał się drugim najczęściej oglądanym serialem na Netflixie w historii, ustępując jedynie Squid Game. Ale zawsze, gdy Netflix podaje wyniki, Wall Street skupia się przede wszystkim na trendach subskrybentów, a niewiele wskazuje na to, że nowe przygody dzieciaków z Hawkins napędzały sprzedaż abonamentów.

Następne kroki. Akcjonariusze spółki chcą usłyszeć aktualizację dotyczące planów marketingowych spółki. W zeszłym tygodniu firma ogłosiła – co było dużym zaskoczeniem – że podpisała umowę z Microsoftem jako partnerem, który ma pomóc w uruchomieniu strategii reklamowej. Brzmi to wszystko enigmatycznie, więc można liczyć na to, że konferencja rozjaśni czarne plamy.

W notatce analitycznej dotyczącej wyników kwartału, analityk UBS John Hodulik w piątek obniżył swoje szacunki dotyczące zysków w tym roku, w przyszłym roku. Hodulik uważa, że wzrost liczby abonentów w II kwartale będzie zgodny z prognozą, czyli spadnie o dwa miliony. W trzecim kwartale prognoza wzrostu wyniesie 1,3 mln abonentów, co oznacza spadek z 2,8 mln i jest poniżej konsensusu 1,9 mln. Hodulik ostrzega, że „działania mające na celu ograniczenie współdzielenia kont i nowy poziom wsparcia reklamowego mogą poprawić wyniki finansowe, ale ich realizacja zajmie prawdopodobnie 1-2 lata".

Ogólne oczekiwania wśród analityków, którzy pokrywają spółkę to wzrost subskrybentów w 2023 roku na poziomie 9,5 mln mimo rosnącej konkurencji. „Widzimy Netflixa jako lidera branży w długim terminie, ale widoczność ponownego przyspieszenia wzrostu jest niska, co utrzymuje nas w neutralności” – napisał Hodulik.

Podobne obawy ma analityk Evercore ISI Mark Mahaney. Uważa on, że obecne szacunki dotyczące liczby abonentów zarówno w czerwcu, jak i we wrześniu są rozsądne, ale nad głową wciąż wisi pogorszenia wyników ze względu na ogólnoświatowy kryzys światowy, pojawienie się konkurencyjnych treści. Mahaney utrzymuje swoją rekomendację cenę docelową na poziomie 245 USD, ale jest nieco bardziej optymistyczny co do perspektywy długoterminowej. „Obecnie jest ciężki rynek co ogranicza katalizatory wzrostu dla akcji w najbliższym czasie to następne kroki w średnim i długim terminie powinny poprawić sytuację Netflixa na rynku”.

Zobacz także: Netflix pozytywnie zaskakuje. Cena akcji może dojść nawet do 1000 USD – uważają analitycy po wynikach finansowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost