Bezrobocie w Polsce już nie rośnie. GUS podał dane za lipiec 2020
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
25 sie 2020, 10:51

W czerwcu bezrobocie w Polsce pozostało na niezmienionym poziomie

Stopa bezrobocia bez zmian od czerwca. Nasz kraj wypada dobrze na tle Europy pod względem stopy bezrobocia, jak również PKB.

Dzisiaj Główny Urząd Styczny (GUS) opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w II kwartale.

W tym II kwartale, jak podaje GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lipcu była na takim samym poziomie, jak w czerwcu, czyli wynosiła 6,1 proc.

Koronawirus, a także panika z nim związana sprawił, że wszystkie kraje zdecydowały o zamknięciu granic, wstrzymaniu produkcji i zamrożeniu wielu sektorów gospodarki. Wskutek tych działań firmy przestały być rentowne i upadły, a ludzie stracili pracę. Wszyscy wiemy, że jak przyjdzie druga fala to więcej firm upadnie, a ludzie straca pracę. Zamknięcie gospodarek na nawet na krótki czas spowoduje upadek wielu firm i brak środków do życia.

Zobacz także:Polska gospodarka w obliczu pandemii. Jakie są prognozy dla PKB oraz inflacji na kolejne miesiące?

Nasz kraj dobrze wypadł na tle Europy

W czerwcu w Polsce zanotowano jeden z najniższych wskaźników stopy bezrobocia w Europie, który wyniósł 3 proc. Lepsi od nas byli tylko Czesi, gdzie bezrobocie wynosiło 2,6 proc. Nasz kraj był na drugim miejscu pod tym względem. Stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła 7,8 proc.

W czerwcu 2020 roku, stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 7,8 proc., w porównaniu z 7,7 proc. w maju 2020 r.

Jeśli chodzi zaś o PKB to Finlandia i Litwa zanotowały mniejszy spadek w II kwartale. Szwecja natomiast jest na równi z nami pomimo, że nie zamroziła swojej gospodarki na początku pandemii.

14 sierpnia GUS opublikował szybki szacunek spadku PKB w II kwartale 2020 r., który wynosił 8,2 proc. rdr., ale analitycy prognozowali spadek PKB do 8,6 proc. rdr.

W Unii Europejskiej największy spadek odnotowano w Hiszpanii. Wyniósł 22,1 proc. rok do roku i to był dużo gorszy wynik niż pesymistyczne prognozy ekonomistów. Analitycy oczekiwali spadku o średnio 19,7 proc. W ten sposób w jeden kwartał zaprzepaszczone zostało sześć lat wzrostów i Hiszpania cofnęła się w rozwoju gospodarczym do 2014 roku.

W II kwartale spadek PKB w Niemczech o 11,7 proc., we Francji aż o 19 proc.

zmiana pkb

Źródło: eurostat

Zobacz także: Polska gospodarka w obliczu pandemii. Jakie są prognozy dla PKB oraz inflacji na kolejne miesiące? 

Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce

Obecnie polska gospodarka dostała szansę na odreagowanie i poprawę gospodarczą, lecz po zapowiedziach rządu o drugiej fali epidemii i planowanych przy niej zamknięciach, nie będzie wstanie się już podnieść.

Zdaniem ekonomistów, bezrobocie do końca 2020 roku będzie rosnąć. Jeśli gospodarska zostanie ponownie zamrożona na jesieni, jak zapowiada rząd to tym razem firmy, które nie posiadają żadnego zabezpieczenia finansowego upadną, a ludzie stracą pracę. Rząd już nie ma pieniędzy na kolejne programy pomocowe dla przedsiębiorców i na ratowanie gospodarki.

Zobacz także: W III kw. wzrost PKB Polski może wynieść 4-5 proc. kdk - Borys, PFR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.