Banki mogą wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 mar 2021, 14:10

Ujemne oprocentowanie depozytów klientów indywidualnych? Jeden z dużych polskich banków rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania

Według nieoficjalnych doniesień „Parkietu” jeden z polskich banków zamierza wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych.

W dzisiejszym wydaniu „Parkietu” pojawiła się informacja o ujemnych oprocentowaniach depozytów, które będą dotyczyć klientów indywidualnych. Podobno chodzi o jeden z czołowych banków, jednak nie podano informacji o który dokładnie. Co oznacza ta wiadomość? Klient indywidualny, który trzyma oszczędności w banku, będzie musiał zapłacić za ten przywilej.

Jak wskazuje „Parkiet” ujemne oprocentowanie depozytów w najlepszym wariancie powinno dotyczyć jedynie tych o dużej wartości. Jednak nie są znane dokładne plany banku. Powstają obawy, że również inne instytucje finansowe zdecydują się na wprowadzenie takiego rozwiązania po tym jak wprowadzi je pierwsza instytucja.
 

Ujemne oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych

Na razie nie wiemy który z czołowych polskich banków rozważa wprowadzenie takiego scenariusza. Jednak już pojawiają się obawy, że ta decyzja może być również rozważana przez kolejne, polskie instytucje. Oznacza to, że ujemne oprocentowanie depozytów dotknie klientów indywidualnych. Ich oszczędności zostaną objęte nową daniną. Warto w tym miejscu podkreślić, że w Europie Zachodniej takie rozwiązanie powoli staje się codziennością dla klientów banków.

mBank, ING Bank Śląski czy Bank Pekao na razie nie rozważa takich scenariuszy, jak wynika z wypowiedzi udzielonych dla „Parkietu”. Jednak to nie oznacza, że nie analizują aktualnej sytuacji rynkowej. Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku NBP obniżyło stopy procentowe reagując na wybuch pandemii koronawirusa. Aktualnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 0,1%.

Jest to kolejna negatywna wiadomość dla Polaków, którym niedługo skończą się alternatywy na oszczędzanie. Fatalne oprocentowanie lokat czy obniżone oprocentowanie obligacji skarbowych skłoniło społeczeństwo do masowego inwestowania na giełdzie. Świadczą o tym dane z biur maklerskich czy samego GPW. Dodatkowo ujemne stopy procentowe są już rzeczywistością w przypadku niektórych kont firmowych. Wydaje się więc, że kolejny krok w postaci wprowadzenia tego rozwiązania dla depozytów dla indywidualnych klientów jest jedynie kwestią czasu.

Zobacz także: Obligacje skarbowe znowu biją rekordy popularności wśród Polaków. Tylko jeden miesiąc przyniósł większe zapisy niż styczeń 2021

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.