Goldman Sachs obniża prognozy zrostu PKB Chin
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 wrz 2021, 11:05

Goldman Sachs obniża prognozę wzrostu PKB Chin, przez kryzys energetyczny, w trzecim kwartale do zera!

Kryzys energetyczny w Państwie Środka ma mocno przyhamować tamtejszą gospodarkę.

Goldman Sachs obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin, powołując się na kryzys energetyczny w tym kraju. Na brak wzrostu produktu krajowego brutto w III kwartale ma wpłynąć zatrzymanie produkcji w wielu fabrykach z powodu kryzysu energetycznego. Firmy energetyczne apelują, by zwiększyć podaż węgla za wszelką cenę.

Zobacz także: Enea wnioskuje o podwyżkę energii o 40% - “Wtedy wyjdziemy na zero” mówi prezes

Chiny walczą z kryzysem energetycznym

Rygorystyczne cele emisji CO2 - wprowadzone przez Pekin w ramach walki ze zmianami klimatycznymi - są czynnikiem, który doprowadził do ograniczenia zużycia energii przez lokalne władze, aby nie przekroczyć limitów.

Goldman Sachs (GS) obniżył prognozę wzrostu PKB w III kw. do 0% w ujęciu kwartalnym z 1,3%, a w IV kw. do 6% z 8,5%. Prognozy wzrostu w ujęciu rocznym zostały obniżone z 5,1% do 4,8% dla III kwartału oraz z 4,1% do 3,2% dla IV kwartału.

Bank z Wall Street obniżył swoją całoroczną prognozę wzrostu PKB Chin w 2021 r. do 7,8% z wcześniejszej prognozy 8,2%, opisując ograniczenia energetyczne Chin jako kolejny szok dla wzrostu. „Ostatnie ostre cięcia produkcji w szeregu branż o wysokiej energochłonności dokładają się do już znaczącej presji spadkowej w perspektywach wzrostu" - stwierdzili w nocie analitycy banku, pod kierunkiem Hui Shana.

Kolejna kwestia, z którą borykają się Chiny, to kryzys Evergrande. Kryzys energetyczny jest „nowym, ale zaostrzającym się" ograniczeniem dla wzrostu gospodarczego, a jeśli dodamy do tego presję na sektor nieruchomości i budownictwo, ograniczenia dotyczące COVID w celu przeciwdziałania lokalnym epidemiom oraz szeroko zakrojone działania regulacyjne komunistycznego rządu, to otrzymujemy „mieszankę wybuchową”, a raczej szereg hamulców dla chińskiej gospodarki.

Zobacz także: Nadchodzi kryzys energetyczny! To nie Evergrande tylko światowy niedobór prądu powinien martwić obecnie inwestorów

Nie tylko Goldman Sachs tnie prognozy dla Chin

Nie jest to pierwsza obniżka ratingu Chin. Bank Nomura obniżył w piątek prognozę wzrostu PKB dla tego kraju na cały 2021 rok do 7,7% z 8,2%. A główny ekonomista tegoż banku, Ting Lu, powiedział, że prognoza może zostać jeszcze obniżona. „Bezprecedensowa determinacja Pekinu w egzekwowaniu limitów zużycia energii może przynieść długoterminowe korzyści, ale krótkoterminowe koszty gospodarcze są znaczące" - stwierdził w nocie.

Firma China International Capital Corp. Powiedziała, że niedobory obniżą tempo wzrostu kraju o 0,1 do 0,15 punktu procentowego w III i IV kwartale. Jeśli cięcia w produkcji utrzymają się do końca roku, analitycy Morgan Stanley widzą 1 pkt .proc. odjęty od tempa wzrostu PKB w IV kwartale.

Zobacz także: Cena ropy, gazu i węgla mocno w górę - surowce energetyczne na światowych giełdach szaleją

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.