Cena ropy, gazu i węgla na światowych giełdach mocno rośnie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 wrz 2021, 11:05

Cena ropy, gazu i węgla mocno w górę - surowce energetyczne na światowych giełdach szaleją

Ropa drożeje, gaz ziemny drożeje, węgiel drożeje – to wszystko zapowiada wysoką inflację, problemy dla konsumentów i wielkie zyski dla wybranych spółek wydobywających i sprzedających te surowce.

To jest naprawdę niesamowite, co dzieje się w ostatnich tygodniach i miesiącach z cenami surowców energetycznych. Można bez przesady stwierdzić, że oszalały, bo są dni, gdy ropa, węgiel czy gaz drożeją po kilka procent. Oczywiście, to będzie miało doniosłe skutki zarówno dla gospodarki, budżetów domowych, jak i wyników spółek giełdowych.

Ceny ropy, gazu i węgla zmierzają w kosmos

Spójrzmy najpierw na to, co się dzieje. Od połowy 2020 roku trwa rajd na cenie gazu ziemnego. W 12 miesięcy urosła ona o 122%, w 5 miesięcy o 109%. Analityk Conotoxii Daniel Kostecki zwrócił uwagę, że na gazie trwa prawdopodobnie jeden z największych short squeeze w ostatniej historii. Generalnie chodzi o to, że zapasy gazu w Europie są na rekordowy minimach. Analitycy HFI Research zwrócili uwagę, że teraz wiele zależeć będzie od prognozy pogody – jeśli nadchodząca zima będzie prognozowana jako mroźna, ceny gazu mogą jeszcze wzrosnąć.

Podobnie wygląda sytuacja na ropie. Cena baryłki ropy WTI wzrosła o 88% w rok i o 10% w ciągu ostatniego miesiąca. Cena baryłki ropy brent znalazła się na najwyższym poziomie od października 2018 r. Zapasy ropy maleją, a jej podaż nie może sprostać popytowi ożywionemu przez „powrót do normalności” dzięki szczepionkom. Analityk Commonwealth Bank of Australia Vivek Dhar stwierdził, że popyt na ropę może rosnąć nadal, bo wysokie ceny gazu ziemnego wymuszają zmianę źródeł energii. Poza tym OPEC prowadzi politykę, która zaburza podaż ropy – dziś kartel opublikuje prognozę dotyczącą rynku ropy.

Analitycy Goldman Sachs podnieśli ostatnio prognozę dla ceny ropy naftowej na 2023 r. do 85 USD/bbl z 65 USD/bbl. „Ceny ropy Brent osiągnęły nowe szczyty nie widziane od października 2018 r. i spodziewamy się, że ten rajd będzie kontynuowany”. Według nich w 2022 roku ropa wejdzie w „rynek niedźwiedzia", głównie ze względu na doraźne zwiększenie produkcji po stronie krajów OPEC, Rosji oraz producentów łupków, a poza tym dojdzie do porozumienia na linii USA-Iran. „Brak reakcji na długookresowe nakłady inwestycyjne, szybko zmniejszające się wolne moce produkcyjne OPEC (normalizacji spodziewamy się na początku 2022 r.), niezdolność producentów z łupków do utrzymania wzrostu produkcji (biorąc pod uwagę ich niskie cele w zakresie stopy reinwestycji) oraz inflacja kosztów usług serwisowych i kosztów emisji dwutlenku węgla będą natomiast wskazywać na potrzebę trwale wyższych cen ropy długoterminowej. Przedstawiając nasze prognozy popytu i podaży ropy naftowej na rok 2023, oczekujemy, że do II poł. 2023 r. rynek powróci do strukturalnego deficytu. Skłania nas to do podniesienia naszej prognozy cen ropy naftowej na 2023 r. z 65 USD/bbl do 85 USD/bbl" - stwierdzili.

No i na koniec węgiel. W ciągu ostatnich kilku sesji kontrakty na węgiel na rynku chińskim rosną na cenie po kilka procent rocznie. Cena kontaktów na węgiel w Rotterdamie urosła w rok o 240%, a w ciągu 3 ostatnich miesięcy o 96%.


Notowania Ropy (góra), gazu naturalnego (środek) i Węgla w Roterdamie (dół) od kwietnia 2021

Ropa Gaz węgiel

Zobacz także: Tesla wkrótce odczuje konkurencję od elektryków Volkswagena. Analitycy rekomendują „kupuj” akcje niemieckiej spółki

Problem dla konsumentów, szansa dla inwestorów

Oczywiście, te rosnące szaleńczo ceny surowców mają skutki. W Wielkiej Brytanii zaczęło się szaleńcze tankowanie. W Polsce benzyna mocno drożeje, Euro 95 kosztuje już 5,80 zł.

Widać to oczywiście i w Polsce. We wrześniu zanotowano najwyższe w historii stawki za prąd oraz gaz na Towarowej Giełdzie Energii, a energia elektryczna podrożała o 70% r/r. Urząd Regulacji Energetyki już trzy razy w tym roku akceptował podwyżki ceny gazu zgłaszane przez PGNiG. Eksperci nie mają wątpliwości, że Polaków czekają zimą podwyżki cen gazu i prądu.

Wielu analityków bardzo obawia się o skutki idących w górę cen surowców energetycznych dla europejskiej gospodarki. Jeśli zima będzie mroźna, koszty ogrzewania pójdą niebotycznie w górę. To oczywiście będzie oznaczało wysokie obciążenie finansowe zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Do tego drożejąca benzyna będzie napędzała inflację. „Przez wiele lat scenariuszem bazowym w Saxo Banku była niska inflacja. Teraz ten scenariusz się zmienił. Uważamy, że nadchodzi stagflacja – spowolnienie gospodarcze połączone z wysoką inflacją” – ostrzega dziś w wywiadzie na łamach Strefy Inwestorów Christopher Dembik, dyrektor działu analiz makroekonomicznych Saxo Banku.

Oczywiście na tych wzrostach można zarabiać, wykorzystując kontrakty terminowe i CFD na poszczególne surowce. Poza tym na giełdzie można będzie znaleźć beneficjentów rajdu cenowego na węglu – są to oczywiście JSW i Bogdanka. Na rosnących cenach gazu zyskiwać powinno PGNiG. Wysokie ceny paliw, energii i CO2 to niezmiennie bardzo sprzyjające otoczenie dla takich spółek, jak MOL, CEZ, Lotos czy Famur. Wygląda więc na to, że na GPW w najbliższych miesiącach będą królowały „brudne” spółki.

Zobacz także: Warto mieć w portfelu europejskie akcje, ale zalecana jest mocna dywersyfikacja geograficzna i sektorowa – mówi Christopher Dembik, dyrektor działu analiz makroekonomicznych Saxo Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.