Niemiecka gospodarka w stanie zapaści. Dane o handlu zagranicznym są najgorsze od 30 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 lip 2022, 12:44

Niemiecka gospodarka w stanie zapaści. Dane o handlu zagranicznym są najgorsze od 30 lat

Niemcy przestały mieć nadwyżkę handlową, albo mają minimalną. Wypadają powoli z I ligi gospodarczej świata. Pytanie czy DAX to zdyskontował i co na to polska gospodarka, silnie powiązana z niemiecką.

Saldo handlu zagranicznego RFN było w maju najniższe od co najmniej 30 lat. Wszystko przez problemy z energetyką oraz słabnący przemysł.

Niemiecka gospodarka spadła z I ligi

Niemcy miały w maju 2022 deficyt w handlu zagranicznym w wysokości -1 mld euro, wedle Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Ekonomiści i analitycy nie mogą wyjść z podziwu dla doniosłości tego zdarzenia. Można powiedzieć, że w ten oto sposób RFN wypada z I ligi gospodarczej świata!
 


A inne dane za maj? Eksport i import wzrosły, analogicznie, o 11,7% r/r i 27,8% r/r, do – odpowiednio - 125,8 mld euro i 126,7 mld euro. W ujęciu miesięcznym, niemiecki eksport odnotował spadek o -0,5%. Import urósł w maju o 2,7%.

Ekonomiści ankietowani przez „The Wall Street Journal” spodziewali się nadwyżki w wysokości 3 mld euro oraz wzrostu eksportu o 0,9% i importu o 0,2%.

Szef federacji niemieckich związków zawodowych, na łamach Bloomberga, ostrzegł, że „w RFN mogą upaść całe gałęzie przemysłu”. Przez “wąskie gardło gazowe”, zagrożony jest szczególnie sektor chemiczny, wskazał Yasmin Fahimi.

Jeśli zerkniemy na odczyt niemieckiego PMI dla przemysłu, to zobaczymy, jak źle się dzieje za naszą zachodnią granicą. Oczywiście, daleko jeszcze do dna covidowego, ale trend spadkowy jest wyraźny.

Notowania PMI dla przemysłu RFN

pmi przemysł rfn
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: 20 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy jest wysoka, a akcje mogą dalej rosnąć - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

Pytania o wyceny akcji i polską gospodarkę

Po takiej informacji pojawiają się dwa niezwykle ważne pytania, a odpowiedzi na nie są niezmiernie istotne nie tylko dla polskich inwestorów, ale i dla wszystkich Polaków. Oto pytania:

1. Czy DAX już zdyskontował to, co dzieje się z niemiecką gospodarką?

2. Jak bardzo ucierpi na tym polska gospodarka, która jest dość mocno powiązana z niemiecką?

Faktem jest, że rynek już od wielu miesięcy przecenia niemieckie akcje. Kapitalizacja rynku niemieckiego stanowi obecnie ledwie 1,97% kapitalizacji światowego rynku giełdowego ogółem i jest to najniższy poziom w historii. Tylko jedna niemiecka spółka, Linde, jest wśród 100 największych spółek giełdowych świata. Kolejna największa niemiecka spółka, SAP, zajmuje dopiero 110 pozycję.

Indeks DAX spadł w tym roku już o -19%, co czyni go jednym z najsłabszych w Europie, obok WIG20 (-26%). A daje się znaleźć na Starym Kontynencie indeksy, które w tym roku urosły, jak portugalski PSI 20 (+8,5%).

Notowania DAX na tle WIG20

notowania dax wig20

Źródło: TradingView

Przypomnijmy, że polska gospodarka jest mocno powiązana z niemiecką. Aż 28% naszego eksportu w 2020 roku, o wartości 261 mld USD, poszło do Niemiec. Oczywiście, daje się znaleźć gospodarki równie mocno uzależnione od niemieckiej (Czechy: 32% eksportu), ale to z pewnością nie jest zdrowe i może się nam odbić czkawką w czasie takiego kryzysu, jak teraz.

Struktura geograficzna polskiego eksportu
polski eksport geograficznie

Źródło: OEC

Zobacz także: Inflacja w czerwcu mocno w górę. GUS podaje szacunkowe dane za miniony miesiąc

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.