Stawka WIBOR stoi już w miejscu prawie miesiąc. Rynek szacuje, że stopy procentowe zatrzymają się w okolicy 7%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
12 sie 2022, 09:00

Stawka WIBOR stoi już w miejscu prawie miesiąc. Rynek szacuje, że stopy procentowe zatrzymają się w okolicy 7%

Od niecałego miesiąca stawka WIBOR przestała rosnąć, czy to koniec podwyżek? Prezes Banku Centralnego, Adam Glapiński podczas wakacji, zapowiedział ostatnią podwyżkę o 25 pb.

Po 10 miesiącach podwyżek stóp procentowych, gdzie zgodnie z lipcową decyzją Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stopa referencyjna wynosi 6,5%, WIBOR przestał rosnąć. Podczas lipcowej konferencji prof. Adam Glapiński zasugerował, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych, ale sugerując się mało profesjonalną wypowiedzią prezesa NBP z wakacji, czeka nas tylko jedna podwyżka o 25 pb.

Zobacz także: WIBOR zostanie zlikwidowany całkowicie. Zastąpi go WIRD lub WIRF, wynika z ustaleń Strefy Inwestorów

Rynek zareagował, WIBOR stanął

Według lipcowego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wskaźnik inflacji CPI wyniósł 15,5%, przypomnijmy, że w czerwcu był na tym samym poziomie. Ponadto od 10 miesięcy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, w wyniku czego ten tę chwilę stopa referencyjna NBP wynosi 6,5%. Jak rosną stopy procentowe, to rośnie WIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym. Mniej więcej od miesiąca WIBOR przestał rosnąć, można to połączyć z tym, że ostatnia podwyżka stóp miała miejsce właśnie w lipcu br., a sierpniowe posiedzenie, które odbędzie się 23, jest niedecyzyjne.

Ponadto lekko prześmiewczo, można założyć, że komentarz prof. Adama Glapińskiego na sopockim molo, mógł nieznacznie wpłynąć na zachowanie indeksów. Przypomnijmy, że podczas lipcowych wakacji z żoną, przewodniczący RPP, postanowił podzielić się planami na wrześniowe posiedzenie i zapowiedział, że będzie może jeszcze jedna, dwie podwyżki, o około 25 pb.
 

WIBOR3M, 6M i 1Y od początku 2020 roku

WIBOR


Ale do rzeczy, stawka WIBOR 3M swój szczyt osiągnęła 7 lipca i wynosiła wtedy 7,14%, w poniedziałek 11 lipca spadła do 7% i tak z niewielkimi korektami utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

WYKRES WIBOR 3M zaznaczony 7 lipca i 11 lipca.

Bardzo podobnie prezentuje się stawka WIBOR 6M, której szczyt również przypada na 7 lipca, w którym to dniu wynosiła 7,43%, następnie zaczęła spadać, by unormować się w 12-13 lipca (7,29%) i z niewielkimi wahaniami pozostać na tym poziomie do dzisiaj.

WYKRES WIBOR 6M 7 lipca i 13 lipca

W przypadku indeksu WIBOR 12M także widoczny jest ten gwałtowny uskok, ponieważ szczyt był widoczny 7 lipca i wyniósł 7,57%, dzień później stawka wynosiła już 7,54%, aby docelowo osiągnąć 7,44% i oscylować wokół tego wyniku do dziś dnia.

WYKRES WIBOR 12M 7 lipca i 12 lipca.

Co widać wyraźnie to, to, że szczyt każdego z indeksów przypada na dzień lipcowej RPP, a potem gwałtownie spada, by stabilnie utrzymywać się już od ponad miesiąca.

O czym warto tutaj wspomnieć, to rekordowe stawki WIBOR, które przypadły na dzień 7 lipca, są to najwyższe notowania od ponad 20 lat, wyższe odczyty były obserwowane ostatni raz w 2001 r.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce całkowicie się zmienił, trudno obecnie sprzedać i znaleźć mieszkanie na wynajem

Czy to dobre wiadomości dla kredytobiorców?

Wydaje się, że niezmieniająca się obecnie stawka WIBOR to dobra wiadomość dla kredytobiorców, ponieważ dodając do stawki, marżę banku, wychodzi nam oprocentowanie kredytu, które w tej chwili się nie zmienia. Jednak obecna zdolność kredytowa Polaków, która w ciągu ostatniego roku spadła o ponad 50%, wspominaliśmy o tym tutaj, odbiera wielu osobom możliwość zaciągnięcia finansowania.

Na pewno jest to sygnał, że zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych jest możliwe w najbliższym czasie, na co ma również wpływ inflacja, która od 2 miesięcy jest na jednym poziomie.

Jak powiedział Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji, zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać.

„Wszyscy jesteśmy jastrzębiami przez te 10 miesięcy i nadal będziemy. Jesteśmy gotowi do dalszego działania. Po wakacjach zobaczymy, jaka będzie sytuacja, jeśli będzie taka potrzeba, będzie podnosić stopy procentowe po wakacjach”.

Zobacz także: Liczba ofert najmu mieszkań w Polsce w rok spadła o 58%, a sprzedaży wzrosła o 18% - wynika z danych serwisu Otodom

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.