Likwidacja WIBOR nastąpi w każdym obszarze. Zastąpi go wskaźnik WIRD lub WIRF
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 lip 2022, 07:30

WIBOR zostanie zlikwidowany całkowicie. Zastąpi go WIRD lub WIRF, wynika z ustaleń Strefy Inwestorów

WIBOR zostanie całkowicie zlikwidowany w każdym obszarze finansów. Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, w planach jest wyeliminowanie wspomnianego wskaźnika, a na jego miejsce miałby wejść jeden z indeksów transakcyjnych: WIRD lub WIRF, który obliczany jest przez GPW Benchmark.

O planach reformy stawki WIBOR mówi się już od dłuższego czasu. Rząd, w ramach pomocy kredytobiorcom, zaproponował jej zamianę na nową, która miałaby się nazywać POLONIA. Oczywiście jak to polscy rządzący, najlepiej byłoby wprowadzić plany w życie jak najszybciej. Dlatego nie myśląc zbytnio o konsekwencjach, zamierzają przeprowadzić reformę WIBOR-u na początku 2023 roku. Jeszcze pod koniec czerwca wiceminister finansów, Piotr Patkowski podkreślał, że na razie trwają rozmowy jak miałaby wyglądać reforma. Pod lupą jest okres przejściowy w przypadku faktycznej zmiany stawki WIBOR.

„Pamiętajmy też, że WIBOR nie jest wskaźnikiem stosowanym tylko do umów kredytowych, ale też do obligacji, czy szeregu instrumentów pochodnych, więc tutaj też musimy wykazać się bardzo dużą ostrożnością, żeby sektor i rynki finansowe przyjęły to ze spokojem. Być może stosowane tu będą pewne kwestie, które pozwolą na jakiś okres przejściowy” - powiedział w czerwcu Patkowski.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że planowana jest całkowita likwidacja WIBOR-u, zarówno w przypadku oprocentowania kredytów hipotecznych, obligacji korporacyjnych i pozostałych produktów inwestycyjnych. Wskaźnik WIBOR miałby zostać zastąpiony Warszawskim Indeksem Rynku Depozytowego (WIRD) lub Warszawskim Indeksem Rynku Finansowego (WIRF) od GPW Bnechmark. Z nieoficjalnych informacji wynika, że za indeksem WIRD jest zarówno rząd jak i przedstawiciele giełdy. Natomiast propozycję WIRF-u popiera sektor bankowy.

Jak zapowiadał jeszcze w maju szef Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, stawka POLONIA jest raczej pomysłem rezerwowym. „Zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką POLONIA nie jest wariantem bazowym, to jest tzw. backstop, gdyby nie doszło do wypracowania wskaźnika overnight przez GPW Benchmark” – komentował Jastrzębski.

Zobacz także: Po zaskakującej decyzji RPP, WIBOR przestał rosnąć, a nawet spada. Rynek zaczyna wyceniać koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce?

Który wskaźnik zastąpi WIBOR?

Wszystkim znany jako WIBOR, a dokładniej Warsaw Interbank Offer Rate. Jest to stopa procentowa, po której banki udzielają pożyczek innym bankom. Firmy oferujące obligacje korporacyjne również opierają oprocentowanie papierów dłużnych o aktualny wskaźnik WIBOR. Możemy wyróżnić jeszcze WIBID, który jest roczną stopą procentową, jaką banki płacą innym instytucjom finansowym za środki przyjęte w depozyt. Aktualnie notowania wskaźnika WIBID są niżej w porównaniu do WIBOR.
 

Notowania WIBOR6M (kolor czarny) od początku 2019 roku

WIBOR 6M


Pomysł reformy WIBOR-u to m.in. chęć pomocy kredytobiorcom, którzy przy kredycie ze zmiennym oprocentowaniem borykają się z podwyżkami rat. Polscy rządzący zaproponowali zatem stawkę POLONIA, wyznaczaną przez NBP. Pomysł pojawił się przy okazji wprowadzania wakacji kredytowych oraz zwiększania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Na zmianę wskaźnika WIBOR musi być gotowy zarówno rynek kapitałowy jak i sektor bankowy. A reforma miałaby objąć właśnie wszelkie produkty inwestycyjne jak i kredyty hipoteczne.

Wiele dyskusji na temat reformy WIBOR-u było prowadzonych już w czerwcu. Głos w tej sprawie zabrał Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. W jego ocenie wprowadzenie zmian na początku 2023 roku nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji, wystarczy kilka miesięcy na odpowiednie przygotowanie do wejścia ustawy.

„Nie zgadzam się, że wprowadzenie nowych wskaźników referencyjnych w Polsce przebiega zbyt szybko, skoro dużo bardziej złożone rynki jak USA czy Szwajcaria już tę reformę przeszły. Wszyscy mieli wystarczająco dużo czasu i mam wrażenie, że pewna praca została wykonana, ale ostateczne decyzje wdrożeniowe były wstrzymywane. 7 miesięcy to wciąż wystarczający okres, żeby się dobrze przygotować” – powiedział Paweł Borys w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

WIBOR miałby zostać nieoficjalnie zastąpiony wskaźnikiem WIRD bądź WIRF. Pierwszy z nich dotyczy transakcji z instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami. Drugi natomiast to jedynie instytucje finansowe. Dlatego sektor bankowy naciska, aby WIRF zastąpił WIBOR. Natomiast rząd oraz giełda przekonują do WIRD-u. W porównaniu natomiast do WIBOR-u, WIRD jest oparty o realne i przeprowadzone transakcje, a nie o kwotowania do potencjalnych transakcji, które dyskontują przyszło.

Zobacz także: MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych, po raz czwarty w tym roku i wprowadza nowy instrument oszczędnościowy

WIRD i WIRF to propozycja GPW Benchmark

Jeszcze w 2020 roku spółka GPW Benchmark stworzyła 3 indeksy, dodatkowo jest jeszcze Warsaw Repo Rate (WRR). Od tego czasu ich notowania są przeprowadzane w formie testowej i dopiero od niedawna zostały udostępnione publicznie. Na dzień 25 lipca ich poziom wygląda następująco:
 

WIRD WIRF

Źródło: GPW Benchmark

Prace nad reformą WIBOR-u trwają i można spodziewać się, że jest ona bliżej niż dalej. Będziemy śledzić kolejne pomysły w tej sprawie.

Zobacz także: Wakacje kredytowe wchodzą w życie w tym tygodniu. Co powinieneś wiedzieć zanim złożysz wniosek

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.