Zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” – nowa nazwa i możliwość kooperatywnego zakupu mieszkania
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 lis 2022, 08:00

Zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” – nowa nazwa i możliwość kooperatywnego zakupu mieszkania

Zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Zgodnie z poprawką PiS-u nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 marca 2023 roku.

W miniony piątek sejm przyjął ustawę o kooperatywach mieszkaniowych, za czym idą duże zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Według ustawy możliwa będzie kooperatywa mieszkaniowa zakładająca, że co najmniej 3 osoby mogą wspólnie realizować inwestycję w mieszkanie. Nazwa programu zostanie zmieniona na „Rodzinne kredyty mieszkaniowe”, ponadto planowane są limity ceny metra kwadratowego, które kwalifikują mieszkanie do programu.

Zobacz także: Z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” nie skorzystała ani jedna osoba, to niepowodzenie rząd tłumaczy okresem wakacyjnym

Nowa ustawa i duże zmiany w flagowym programie PiS-u

W sejmie przegłosowano ustawę kooperatywach mieszkaniowych, wprowadza ona zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”, podnosi limity ceny mkw, który odpowiada za kwalifikację mieszkania do programu oraz zezwala na wniesienie większego wkładu własnego. Ustawa zakłada również, że grupa 3 osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywnej lub spółki cywilnej mogą wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.

Zgodnie z ustawą kooperatywa nie może działać z nastawieniem na sprzedaż nieruchomości i zysk. Przewidziana została możliwość ubiegania się o mieszkanie z gminy, a ta będzie mogła rozkładać należność na raty. Dodatkowym plusem dla gminy, będzie sposobność ubiegania się o grant na infrastrukturę, jeśli zdecyduje się na bonifikatę dla kooperatywy lub spółdzielni.

Z kolei zmiany wprowadzone w ramach ustawy, dotyczące „Rodzinnych kredytów mieszkaniowych” mają poszerzyć grono osób, które mogą się ubiegać o finansowanie, korzystają z tzw. spłaty rodzinnej. Po wprowadzonych zmianach z programu będą mogły korzystać nie tylko osoby bez wkładu własnego, ale również te, które posiadają wkład nieprzekraczający 20% kwoty wydatków i nie wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku kredytu mieszkaniowego o stałej stopie, wkład nie może wynieść więcej niż 30% całości. Jeśli wkład jest, ale niższy niż 20%, to gwarancja BGK będzie mogła uzupełnić brakującą kwotę.

Za wprowadzeniem ustawy zagłosowało 441 posłów, wstrzymało się 11, nikt nie był przeciw. W tym momencie ustawa została skierowana do Senatu.

Odrzucone jednak zostały zmiany proponowane przez Lewicę. Między innymi ta zakładająca, że co najmniej połowa kooperatywy nie może posiadać innego lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której chcą kupić mieszkanie. Z kolei przychylnym okiem spojrzano na oprawki obozy władzy, które przesuwają wejście zmian z 1 stycznia, na 1 marca 2023 r.

Przypomnijmy, że program Mieszkanie bez wkładu własnego wszedł w życie 26 maja br. Ten istotny element „Polskiego Ładu” miał zwiększyć dostępność finansowania mieszkaniowego, szczególnie w przypadku, kiedy „uczestnika” nie stać na wkład własny. Program jest skierowany do osób samotnych, par i małżeństw chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie lub tych, które chcą wybudować własny dom. Istotnym elementem programu była zapewniona pomoc BGK w spłacie kredytu w momencie powiększania się rodziny.

Zobacz także: Powrót z wakacji kredytowych będzie bolesny. WIBOR dalej rośnie, a oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczy wkrótce 10%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.