GUS potwierdza - grudzień był kolejnym miesiącem z rzędu, gdy inflacja wyhamowała
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 sty 2023, 10:02

GUS potwierdza - grudzień był kolejnym miesiącem z rzędu, gdy inflacja wyhamowała

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w grudniu wyhamowała i wyniosła 16,6%. Jednak już odczyty za styczeń oraz luty będą ponownie wyższe.

Już szacunkowy odczyt inflacji za grudzień zaskoczył niejednego ekonomistę. Konsensus wskazywał, że wskaźnik CPI wyniesie w minionym miesiącu 17,3%, natomiast dane opublikowane przez GUS pokazały 16,6%. Zarówno listopadowa jak i grudniowa inflacja wskazują, że mamy do czynienia ze zjawiskiem dezinflacji. Wciąż rosną ceny, jednak dynamika jest wolniejsza w porównaniu do poprzednich okresów. Na to zjawisko wskazywał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, w podcaście 21% rocznie jak inwestować.

„W takiej sytuacji trochę trudno uwierzyć, że inflacja za chwilę będzie spadać, ale zwróćmy uwagę, że ekonomiści teraz już bardzo zgodnym chórem wskazują na taki scenariusz wyraźnej dezinflacji na świecie i w Polsce w trakcie 2023 roku. Jest szereg argumentów, żeby wierzyć w tę dezinflację” – mówił Piotr Bujak, będąc gościem podcastu 21% rocznie jak inwestować.

Inflacja w Polsce ma dalej spadać, ale jeszcze nie teraz. Jak wskazują ekonomiści oraz członkowie Rady Polityki Pieniężnej, odczyt za styczeń oraz luty będą najwyższymi w tym roku. Jednak zdecydowane wyhamowane w grudniu wskazuję, że inflacja może nie przekroczyć 20%.

„W bazowym scenariuszu inflacyjnym przewidujemy, że w lutym CPI osiągnie szczyt nieco powyżej 19% rdr. Niespodziewanie niska inflacja z grudnia 2022 r. zmniejszyła ryzyko przekroczenia przez inflację kolejnego psychologicznego poziomu 20%. Wzrost inflacji w styczniu i lutym będzie wynikał głównie ze wzrostu cen nośników energii w wyniku odwrócenia tarcz antyinflacyjnych w tym obszarze” – powiedział dla PAP Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ.

inflacja gus

Źródło: GUS

Zobacz także: Mimo że nastąpiła dezinflacja w Polsce, to wciąż mamy jeden z najwyższych wskaźników CPI na tle państw UE

Inflacja na chwilę wyhamowała

Na ten moment scenariusz inflacyjny „idzie zgodnie z planem”. Na koniec roku mieliśmy zobaczyć spadek wskaźnika CPI, natomiast w styczniu i lutym czeka nas ponowny wzrost, związany z wcześniej wspomnianymi podwyżkami cen nośników energii. Jeżeli chodzi o tarcze antyinflacyjne to została jedynie na żywność (0% VAT). Pytanie co w kolejnych miesiącach.

Dla RPP kluczowa będzie marcowa projekcja inflacji, która wpłynie bezpośrednio na decyzję co dalej z podwyżkami stóp procentowych. Cykl od kilku miesięcy pozostaje w zawieszeniu, a w marcu wreszcie poznamy decyzję czy jest to ostateczny koniec. Gabriela Masłowska, członkini RPP wskazała w jednym z felietonów, że ewentualne podwyżki są już mało prawdopodobne.

„Wyraźnie widać, że dotychczasowe podwyżki stóp wywarły bardzo silny wpływ na sytuację kredytową i nie wydaje się, aby trzeba było ją jeszcze bardziej ograniczać. Obserwujemy ponadto stopniowe zmniejszanie się rocznego realnego tempa wzrostu produkcji przemysłowej, co także jest jednym z argumentów przemawiających za tym, aby stóp procentowych już nie podwyższać” – napisała Masłowska.

Powrót obniżki inflacji spodziewany jest już od marca, a jednocyfrowy poziom powinien zostać odnotowany na koniec 2023 roku. Według projekcji inflacji z listopada 2022 roku, powrót do celu inflacyjnego NBP (2,5%) może nastąpić dopiero w 2025 roku.

„Na pewno presja inflacyjna od II kw. wyraźnie spadnie i będziemy mieli malejącą inflację (...) Może być tak, że pierwsze miesiące tego roku będą oznaczały wciąż wzrost odczytów GUS poziomów inflacji, natomiast wszystkie prognozy - nasze, KE, banków i MFW - zgadzają się co do tego, że w kolejnych miesiącach obniżki poziomu inflacji będą znaczące, do tego stopnia, że ona z całą pewnością na koniec roku, nawet w najbardziej czarnych scenariuszach, będzie jednocyfrowa” - powiedział wiceminister finansów, Artur Soboń.

Zobacz także: Już drugi bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Zmiany wejdą w życie od połowy stycznia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.