Jacek Sasin zapowiada podatek od nadmiarowych zysków dla spółek paliwowych oraz górniczych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
02 mar 2023, 11:54

Jacek Sasin zapowiada podatek od nadmiarowych zysków dla spółek paliwowych oraz górniczych. Giełda znów reaguje nerwowo

Dzisiaj powrócił temat podatku od nadmiarowych zysków spółek paliwowych oraz górniczych, za sprawą zapowiedzi wicepremiera Jacka Sasina. Wspomniał on o rekordowych zyskach takich spółek jak JSW czy PKN Orlen i poinformował o pracach nad nowym podatkiem.

O podatku od zysków nadzwyczajnych pisaliśmy już w ubiegłym roku. Mowa o tzw. windfall tax, czyli nałożeniu podatku na spółki surowcowe czy energetyczne, których rekordowe zyski wynikają ze zmiany cen surowców, a nie z działalności podstawowej. Jeszcze w połowie 2022 roku premier Mateusz Morawiecki wypowiadał się pozytywnie o tym pomyśle: „Spółki Skarbu Państwa realizują wyższe zyski, dlatego wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami albo wprowadzimy podatek od zysków nadzwyczajnych na spółki gazowe, energetyczne”.

Dzisiaj Jacek Sasin, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych zapowiedział, że trwają już prace nad wprowadzeniem podatku od nadmiarowych zysków spółek paliwowych oraz górniczych, może nie objąć on spółek energetycznych. Trwają one w ministerstwie klimatu, we współpracy z resortem finansów i aktywów państwowych.

„Jest kwestia spółek górniczych, bo część tych spółek na mocno rosnącej cenie węgla zarobiła bardzo dużo. Głównie chodzi tu o węgiel koksujący. Zyski JSW były rekordowe w zeszłym roku, zapowiadają się rekordowe w tym roku. I jest kwestia Orlenu, czyli przerobu ropy naftowej” – powiedział Jacek Sasin, będąc gościem Radia Plus.

Wspomniany podatek miałby objąć wypracowane zyski już w 2022 roku. Słowa Jacka Sasina zapaliły dzisiejszą giełdę na czerwono, WIG20 spada o 1,6%, PKN Orlen o 1,2%, jednak najmocniej traci podczas sesji JSW, ponad 5%.
 

Notowania JSW

JSW WYKRES

Zobacz także: Nowa strategia PKN Orlen: zostać liderem zielonej energii i zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej

Podatek od nadmiarowych zysków wraca

Na pewno sporo inwestorów pamięta koniec września 2022 roku, kiedy to Jacek Sasin zapowiedział, że wysokość podatku od nadmiarowych zysków sięgnie 50%. Miał on objąć również spółki energetyczne, jednak dzisiaj wicepremier wskazał, że zostały one pozbawione rekordowych zysków, ze względu na zamrożenie cen energii.

Z ubiegłorocznych zapowiedzi wynikało, że oprócz tak wysokiej stawki podatku, obejmie on zyski już za 2022 rok. Dzisiaj potwierdził, że rozwiązania mają objąć rok poprzedni. Na ten moment trwają prace w ministerstwie klimatu, a podatek ma objąć spółki paliwowe oraz górnicze. Projekt może być gotowy już w marcu.

„Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu, który by wyrównał te dysproporcje, czyli zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, ale ze wzrostów cen” – powiedział wicepremier.

Jak już wspomnieliśmy, nie wiadomo jaka będzie wysokość podatku, choć Jacek Sasin wspomniał, że wszystko odbędzie się to z zachowaniem zdrowego rozsądku. „Pamiętajmy, że nie możemy tych spółek ostrzyc jak owce, do gołej skóry, bo potrzebujemy też inwestycji. Orlen zamierza zainwestować ogromne pieniądze np. w offshore. (...) Jeśli chcemy transformacji energetycznej, to trzeba zainwestować ogromne środki. (...) Musimy balansować” - dodał wicepremier.

Na początku tygodnia PKN Orlen przedstawił ambitną strategię rozwoju na najbliższą dekadę. Inwestycje na zieloną energię mają wynieść 120 mld zł, co oznacza, że zainwestuje około 40% swojego ambitnego portfela inwestycyjnego o wartości około 70 mld euro (320 mld zł). Ponadto, zgodnie z aktualizacją polityki dywidendowej spółki, zwiększona została minimalna kwota wypłaty z 3,50 zł do 4,00 zł. Podano również rekomendację wypłaty dywidendy z zeszłorocznego zysku w wysokości 5,50 zł na akcję, czyli aż o 57% wyższą od poprzednio wypłaconej.
 


Dzisiaj giełda zareagowała nerwowo na powrót podatku od nadmiarowych zysków. Teraz inwestorzy powinni przygotować się na prezentację szczegółów projektu, która może nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Zobacz także: Dywidenda z akcji PKN Orlen wzrośnie. Nowa polityka dywidendowa spółki przyjęta

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.