Krwawy poniedziałek na akcjach spółek energetycznych i paliwowych, bo podatek od zysków nadzwyczajnych dla firm energetycznych ma wynieść 50%
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 wrz 2022, 10:06

Krwawy poniedziałek na akcjach spółek energetycznych i paliwowych, bo podatek od zysków nadzwyczajnych ma wynieść 50%

Pomysł wysokiej stawki podatku od zysków nadzwyczajnych bardzo się nie spodobał inwestorom. WIG-Energia i WIG-Paliwa tanieją dziś znacznie mocniej, niż WIG20.

Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynieść 50% - zapowiedział wczoraj wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Chodzi o zyski wypracowane dzięki gwałtownym zmianom cen surowców.

Jak reaguje dziś giełda w Warszawie? Wydaje się zaskoczona wysokością zaproponowanej stawki.

Zobacz także: W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem

Nadchodzi wysoki podatek od zysków nadzwyczajnych

Od kilku miesięcy trwają przymiarki do wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych i surowcowych. Niedawno pisaliśmy, że jest on już na horyzoncie. Teraz zaczynają wyłaniać się jego szczegóły. Wczoraj wicepremier Sasin powiedział, że jego stawka wyniesie aż 50% i że podatek obejmie już zyski z 2022 roku, a dzięki temu budżet państwa pozyska 13,5 mld zł na łagodzenie skutków wysokich cen energii.

Koncepcja ma pełne poparcie premiera M. Morawieckiego. W sobotę premier przyznał, że rząd ma dwa projekty ustaw w tej sprawie – jeden autorstwa Ministerstwa Klimatu, drugi pióra Ministerstwa Aktywów Państwowych. „Poleciłem ministrom zintegrowanie tych pomysłów. […] Na pewno rząd nie będzie tolerował sytuacji, w której nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa i spółek zagranicznych są realizowane kosztem obywateli albo instytucji wrażliwych” – stwierdził Morawiecki.

Jak szacują eksperci PKO BP, podatek ten może dać w 2023 roku około 0,5-1,0% PKB dodatkowych dochodów budżetowych, co oznacza nominalnie 13-26 mld zł. Podatek ten może być podatkiem ogólno-unijnym, decyzja o tym ma zapaść 30 września, a jego minimalna stawka ma wynosić 33%. Podatek od nadzwyczajnych zysków wprowadziły już m.in. Włochy i Węgry, a ma on być wprowadzony np. w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Podatek od zysków nadzwyczajnych na horyzoncie, uderzy w wielkie paliwowe i surowcowe spółki giełdowe

WIG-Energia i WIG-Paliwa zareagowały negatywnie

Na razie nie wiadomo, które dokładnie spółki obejmie podatek. Na pewno mają to być spółki energetyczne, czyli generalnie te zgrupowane w indeksie WIG-Energia. Jednak nie można wykluczyć, że obejmie on również spółki paliwowe.
 


W każdym razie dziś na GPW spółki energetyczne wyraźnie tanieją. WIG-Energia spada niemal o -4%. PGE spada o blisko -5%, a Tauron o -6%. Wygląda na to, że rynek jednak nie spodziewał się tak wysokiej stawki podatku od nadmiarowych zysków. Co prawda generalnie atmosfera na rynkach jest w trybie risk-off, ale reakcja spółek energetycznych jest zdecydowanie bardziej negatywna, od reakcji całego WIG20 (-2%).
 

Notowania indeksu WIG-energia

WIG-energia

Co jednak ciekawe, mocno tanieje również indeks WIG-Paliwa, bo o -4%. Orlen tanieje o niemal -5%. Jak widać, niektórzy inwestorzy tak na wszelki wypadek postanowili pozbywać się również akcji spółek paliwowych.

A my tylko na koniec przypomnimy, że inwestycja długoterminowa w akcje polskich państwowych spółek energetycznych nie była dobrym pomysłem, oj nie… Jak widać, rację w tym wypadku mieli ci wszyscy inwestorzy, którzy przestrzegali przed lokowaniem kapitału w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.
 

Zobacz także: Oto kilka sygnałów sugerujących, że inflacja odpuszcza i może spadać w kolejnych kwartałach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost