Krwawy poniedziałek na akcjach spółek energetycznych i paliwowych, bo podatek od zysków nadzwyczajnych ma wynieść 50%
Pomysł wysokiej stawki podatku od zysków nadzwyczajnych bardzo się nie spodobał inwestorom. WIG-Energia i WIG-Paliwa tanieją dziś znacznie mocniej, niż WIG20.
Podatek od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych ma wynieść 50% - zapowiedział wczoraj wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Chodzi o zyski wypracowane dzięki gwałtownym zmianom cen surowców.
Jak reaguje dziś giełda w Warszawie? Wydaje się zaskoczona wysokością zaproponowanej stawki.
Zobacz także: W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem
Nadchodzi wysoki podatek od zysków nadzwyczajnych
Od kilku miesięcy trwają przymiarki do wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych i surowcowych. Niedawno pisaliśmy, że jest on już na horyzoncie. Teraz zaczynają wyłaniać się jego szczegóły. Wczoraj wicepremier Sasin powiedział, że jego stawka wyniesie aż 50% i że podatek obejmie już zyski z 2022 roku, a dzięki temu budżet państwa pozyska 13,5 mld zł na łagodzenie skutków wysokich cen energii.
Koncepcja ma pełne poparcie premiera M. Morawieckiego. W sobotę premier przyznał, że rząd ma dwa projekty ustaw w tej sprawie – jeden autorstwa Ministerstwa Klimatu, drugi pióra Ministerstwa Aktywów Państwowych. „Poleciłem ministrom zintegrowanie tych pomysłów. […] Na pewno rząd nie będzie tolerował sytuacji, w której nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa i spółek zagranicznych są realizowane kosztem obywateli albo instytucji wrażliwych” – stwierdził Morawiecki.
Jak szacują eksperci PKO BP, podatek ten może dać w 2023 roku około 0,5-1,0% PKB dodatkowych dochodów budżetowych, co oznacza nominalnie 13-26 mld zł. Podatek ten może być podatkiem ogólno-unijnym, decyzja o tym ma zapaść 30 września, a jego minimalna stawka ma wynosić 33%. Podatek od nadzwyczajnych zysków wprowadziły już m.in. Włochy i Węgry, a ma on być wprowadzony np. w Wielkiej Brytanii.
Zobacz także: Podatek od zysków nadzwyczajnych na horyzoncie, uderzy w wielkie paliwowe i surowcowe spółki giełdowe
WIG-Energia i WIG-Paliwa zareagowały negatywnie
Na razie nie wiadomo, które dokładnie spółki obejmie podatek. Na pewno mają to być spółki energetyczne, czyli generalnie te zgrupowane w indeksie WIG-Energia. Jednak nie można wykluczyć, że obejmie on również spółki paliwowe.
Podatek od zysków nadzwyczajnych będzie działał wstecz i obejmie wyniki za 2022 rok. Na ten moment wygląda na to, że dotknie on spółki stricte energetyczne czyli PGE, Enea i Tauron. https://t.co/bfv1pvIr9W
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) September 25, 2022
W każdym razie dziś na GPW spółki energetyczne wyraźnie tanieją. WIG-Energia spada niemal o -4%. PGE spada o blisko -5%, a Tauron o -6%. Wygląda na to, że rynek jednak nie spodziewał się tak wysokiej stawki podatku od nadmiarowych zysków. Co prawda generalnie atmosfera na rynkach jest w trybie risk-off, ale reakcja spółek energetycznych jest zdecydowanie bardziej negatywna, od reakcji całego WIG20 (-2%).
Notowania indeksu WIG-energia
Co jednak ciekawe, mocno tanieje również indeks WIG-Paliwa, bo o -4%. Orlen tanieje o niemal -5%. Jak widać, niektórzy inwestorzy tak na wszelki wypadek postanowili pozbywać się również akcji spółek paliwowych.
A my tylko na koniec przypomnimy, że inwestycja długoterminowa w akcje polskich państwowych spółek energetycznych nie była dobrym pomysłem, oj nie… Jak widać, rację w tym wypadku mieli ci wszyscy inwestorzy, którzy przestrzegali przed lokowaniem kapitału w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.
Kurs akcji spółek energetycznych od IPO:
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) September 25, 2022
✔️Tauron -54% (12 lat)
✔️Enea -55% (14 lat)
✔️PGE -70% (13 lat)
Więcej podatków, fundusze OFE i inwestorzy wytrzymają.