Podatek od zysków kapitałowych przynosi rekordowe wpływy. Mimo to, jego likwidacji powraca podczas kampanii wyborczej
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 wrz 2023, 07:00

Podatek Belki przynosi rekordowe wpływy. Mimo to, temat jego likwidacji powraca podczas trwającej kampanii wyborczej

5,39 mld zł. Tyle wyniosły wpływy z podatku Belki w pierwszej połowie 2023 roku, jak wynika z danych Ministerstwa Finansów. Kwota jest większa o blisko 29% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Podatek Belki jest tematem kontrowersyjnym i często podejmowanym przez polityków. Jedni uważają, że należy go zlikwidować, inni są zdania, że powinien dalej obowiązywać. Oczywiście nie zabrakło go w obecnej kampanii wyborczej. Koalicja Obywatelska zaproponowała zniesienie podatku Belki w przypadku inwestycji do 100 tys. zł powyżej roku. Propozycji zniesienia podatku od zysków kapitałowych było już wiele, jednak żadna z nich do dzisiaj nie zaowocowała konkretnymi działaniami.

Tymczasem Ministerstwo Finansów podało oficjalne dane według których wpływy z podatku Belki w I półroczu 2023 roku wyniosły 5,39 mld zł. Dla porównania, w całym 2022 roku wyniosły one 5,75 mld zł, a to oznacza, że w tym roku zostanie odnotowany rekord. Przypomnijmy, że podatek Belki wynoszący 19% obejmuje zyski z naszych inwestycji np. giełdowych.

Zobacz także: Ceny ropy idą w górę, ale akcje naftowe pozostają tanie. Oto lista najciekawszych okazji

Ogromne wpływy z podatku Belki

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, wpływy z podatku od zysków kapitałowych sięgnęły 5,39 mld zł w I półroczu 2023 roku, co oznacza wzrost o 28,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku. Ponadto, w całym ubiegłym roku wpływy z podatku Belki wyniosły 5,75 mld zł. Tym samym rok 2023 może być rekordowy.

Na razie nie ma oficjalnego stanowiska co dalej z podatkiem Belki. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Ministerstwo Finansów proponowało zmiany. Mowa o wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł dochodu, a powyżej tej kwoty podwyższenie podatku z 19% do 20%. Mimo, na początku kwietnia br. rzecznik rządu, Piotr Müller informował, że nie trwają żadne prace nad zmianami w podatku od zysków kapitałowych.

Jak wynikało z badania przeprowadzonego przez Instytut Finansów, ten pomysł nie spodobał się Polakom. 42% respondentów postrzega proponowane zmiany negatywnie, zaś zaledwie 14% patrzy na nie pozytywnie. Mimo że proponowana progresja podatkowa przez resort finansów miała wyrównać nierówności, w szczególności wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 10 tys. zł.

Temat podatku Belki powraca jak bumerang, w szczególności przez polityków. Tym razem w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej pojawił się pomysł likwidacji podatku, ale w przypadku inwestycji do 100 tys. zł i to powyżej roku.
 

Zobacz także: Kolejna emisja obligacji Kruka. Tym razem oprocentowanie w skali roku sięga 9,96%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.