Inflacja w październiku zgodna z oczekiwaniami. NBP w projekcji przewiduje dalsze spadki | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 lis 2023, 10:07

Inflacja w październiku zgodna z oczekiwaniami. NBP w projekcji przewiduje dalsze spadki

Od września inflacja w Polsce jest na poziomie jednocyfrowym. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik CPI w październiku wyniósł 6,6%.

Według listopadowej projekcji inflacji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP) trwa wygaszanie szoków podażowych, co w kolejnych kwartałach przyniesie dalszy spadek wskaźnika CPI. Zgodnie z projekcją do celu inflacyjnego (ok. 2,5%) dotrzemy pod koniec 2025 r. To nie wszystko, ponieważ za dwa lata swój najwyższy poziom ma osiągnąć PKB, który w kolejnych kwartałach utrzyma się na poziomie wieloletniej średniej.

„Przy założeniu utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie (w tym stopie referencyjnej równej 5,75%) inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. – pod koniec horyzontu projekcji.” – napisano w raporcie NBP.

Zobacz także: Inflacja będzie spadać, a wzrost PKB będą hamować wysokie stopy procentowe, wynika z nowej projekcji NBP

Inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce swój szczyt osiągnęła w lutym (18,4%), od tego czasu spada. Według oficjalnego odczytu GUS, wskaźnik CPI w październiku wyniósł 6,6%. Od września możemy obserwować już jednocyfrowy poziom inflacji, który wyniósł 8,2% i był też pierwszym miesiącem, kiedy CPI spadała miesiąc do miesiąca.

CPI pazdziernik 2023

Źródło: GUS

Wrzesień był przełomowy nie tylko pod kątem inflacji, wcześniej Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na gwałtowny ruch i pierwszy raz od niespełna roku obniżyła poziom stóp procentowych, o spore 75 pb. Kolejna obniżka miała miejsce w październiku i wyniosła 25 pb., w efekcie główna stopa referencyjna wynosi 5,75%, ponieważ w listopadzie RPP powstrzymała się od obniżki i pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie.

Podczas listopadowej konferencji Adam Glapiński, prezes NBP powiedział, że na ten moment z powodu wielu niewiadomych przestrzeń do obniżek stóp procentowych zmalała.

„Przestrzeń do obniżek stóp wyraźnie się zmniejszyła, po szybkim dostosowaniu. W ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność co do tempa dezinflacji. Słowo niepewność jest tutaj kluczowe. Nie wiemy, jaka będzie polityka fiskalna i regulacyjna w 2024 roku. Nieznana nam jest polityka następnego rządu. Nie wiemy, czy utrzyma tarcze, które obietnice będzie chciał realizować.” – wyjaśnił Adam Glapiński.

Zobacz także: NBP to najbardziej niezależna instytucja w Polsce, mówi prezes Adam Glapiński na konferencji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost