Rynek jest jednogłośny, na zmianę poziomu stóp trochę poczekamy
W listopadzie RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ekonomiści spodziewają się stabilizacji poziomu stóp NBP, miejsca na obniżki nie widzi też bank centralny.
Podczas listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W tym czasie, według listopadowego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja wyhamowała (6.6%), w październiku wskaźnik CPI wyniósł 6,5%. Czego więc możemy się spodziewać po ostatnim dwudniowym posiedzeniu RPP w tym roku? Ekonomiści przekonują, że stopy procentowe długo pozostaną na obecnym poziomie.
Inflacja CPI zakończyła okres szybkiego spadku, ale w listopadzie jednak jeszcze się lekko obniżyła - do 6,5% r/r z 6,6% r/r w październiku. Drugi miesiąc z rzędu poziom cen wzrósł w ujęciu miesięcznym (0,7% m/m), m. in. za sprawą powrotu sezonowych podwyżek cen żywności (0,8%… pic.twitter.com/xjMblZ8xSN
— PKO Research (@PKO_Research) November 30, 2023
Zobacz także: GUS podał szacunkowy odczyt inflacji za listopad. Rynek nie widzi przestrzeni dla obniżek stóp procentowych
Co dalej ze stopami procentowymi
Poziom stóp procentowych jest uważnie śledzony przez rynek. Ich wysokość wpływa na wskaźniki WBIOR, a te na wysokość rat, dlatego przyciąga szczególnie dużą uwagę kredytobiorców. Czego spodziewa się rynek w związku z ostatnim w tym roku posiedzeniem RPP?
Ekonomiści Banku Pekao po listopadowych wydarzeniach podwyższyli prognozę stopy referencyjnej, według której na koniec 2024 r. główna stopa miała wynieść 4,0%, do 5,25%, czyli bez zmian od teraz.
Stabilizacji spodziewają się również specjaliści Banku BNP Paribas. Uważają, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie aż do listopada 2024 r., następnie ich poziom spadnie o 50 pb. Wskazują jednak na ryzyko, że stopy procentowe mogą pozostać niezmienione aż do 2025 r.
„Widzimy jednak istotne ryzyko, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przez dłuższy czas aż do 2025 roku" – twierdzą ekonomiści BNP Paribas.
Źródło: BNP Paribas
Zmiany stóp procentowych nie spodziewają się też przedstawiciele ING Banku Polskiego. Uważają, że do końca 2024 r. stopy utrzymają się na poziomie 5,25%. „W kolejnym roku spodziewamy się także utrzymania stóp bez zmian z pewnym ryzykiem ich lekkiego wzrostu, jeśli inflacja okazałaby się bardziej uporczywa niż sądzi RPP” – wskazują.
Przestrzeni na obniżkę stóp procentowych co najmniej do marca 2024 r. nie widzą ekonomiści Banku Millennium i PKO Banku Polskiego. Zwracając uwagę na to, że ich poziom będzie mocno zależny od zmian w polityce fiskalnej, jakie wprowadzi nowy, tworzący się rząd.
Rynek jest więc jednogłośny, ruchów w obszarze poziomu stóp procentowych NBP do co najmniej do marca 2024 r. nie będzie.
Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 5-6 grudnia. Co ciekawe, na stronie banku centralnego w kalendarzu nie ma zaplanowanej konferencji prezesa Adama Glapińskiego. Co to może oznaczać?