Bezpieczny kredyt 2% będzie kontynuowany, ale w nowej formule. Rząd potwierdził, że zabezpieczył środki na program
Jest gwarancja nowego rządu na zabezpieczenie środków na pomoc w zakupie pierwszego mieszkania. Jednak znany już wszystkim program Bezpieczny Kredyt 2% zostanie zastąpiony korzystniejszą formułą.
Limit finansowy na program Bezpieczny Kredyt 2% został przekroczony, informowaliśmy już o tym na serwisie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdziło, że zabezpieczone zostają środki na pomoc Polakom w zakupie pierwszego mieszkania. Oferta proponowana przez rząd ma być korzystniejsza.
Zabezpieczyliśmy w projekcie #BudżetPaństwa2024 środki na pomoc Polakom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. #BezpiecznyKredyt2% w obecnej formule zostanie zastąpiony inną, korzystną dla kredytobiorców ofertą.
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 28, 2023
Szczegóły już wkrótce.
https://t.co/A5DrWAjTao pic.twitter.com/cLd0NAuBNC
Zobacz także: Finansowanie na bezpieczny kredyt 2%, zarezerwowane na lata 2023-24, zostało wyczerpane - wynika z danych ZBP
Rząd gwarantuje kontynuację programu
Jak poinformował resort technologii, w projekcje budżetu na 2024 r. zabezpieczone zostały środki na pomoc w zakupie pierwszego mieszkania. Znana wszystkim forma BK2% zostanie jednak zastąpiona zmodyfikowaną ofertą.
„W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców. Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa.” – możemy przeczytać w komunikacie na stronie MRiT.
Limity dopłat zakładające, że w latach 2023-24 podpisanych zostanie łącznie 50 tys. wniosków kredytowych, zostały wyczerpane, a do 21 grudnia br. podpisano około 65 tys. umów. Oznacza to, że od nowego roku sprzedaż nowych preferencyjnych kredytów z dużym prawdopodobieństwem zostanie wstrzymana. Podpisanych umów z pewnością będzie więcej, ponieważ wszystkie wnioski złożone do końca roku, muszą zostać rozpatrzone do 7 stycznia 2024 r.
Resort zapewnia, że w związku z powyższym program wsparcia będzie kontynuowany, a jego nowa forma zostanie przedstawiona na początku nowego roku.
„Ze względu na duże zainteresowanie programem wsparcia dla kredytobiorców chcemy, aby proces legislacyjny przebiegł możliwie jak najszybciej, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych jego elementów (np. konsultacje społeczne). Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem.” – napisano w komunikacie.