Szacunkowy odczyt inflacji za grudzień, poziom CPI spadł nieznacznie
Od jesieni obserwujemy w Polsce inflacje na jednocyfrowym poziomie. Szacunkowy odczyt wskaźnika inflacji za grudzień 2023 r. Prognozy zakładały, że wyniesie od 6 do 7%.
Główny Urząd Statystyczny podał szacunkowy odczyt inflacji CPI za grudzień 2023 r. Według wstępnych danych ceny towarów i usług w tym czasie wzrosły o 6,1% r/r. Od października wskaźnik utrzymywał się na poziomie 6,6%.
No i mamy oficjalnie rozstrzygnięty zakład o inflację na koniec 2023. Inflacja wyniosła 6,1% r/r, a więc nie okazała się dwucyfrowa.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 5, 2024
Podczas grudniowej konferencji NBP (Narodowego Banku Polskiego) Adam Glapiński podkreślał, że obniża się również inflacja bazowa, a obserwowane wyhamowanie spadku inflacji jest zgodne z projekcją banku centralnego.
„Obniża się także systematycznie inflacja bazowa. Obecnie niższa o około 5 pp. w porównania do marca br. Obecny wolniejszy spadek inflacji, jest również zgodny z naszymi przewidywaniami. W kolejnych kwartałach inflacja będzie nadal spadać.” – uspokajał podczas konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
Zobacz także: Inflacja będzie spadać wolnej, ale dążymy do celu inflacyjnego – powiedział krótko prezes NBP podczas konferencji
Poziom inflacji
Wrzesień przyniósł w Polsce niewidziany od dawna, jednocyfrowy poziom wskaźnika inflacji CPI. Spadek, który w październiku i listopadzie zahamował, jest zgodny z oczekiwaniami NPB. Przypomnijmy, że jeszcze niecały rok wcześniej poziom CPI wskazywał rekordowe 18,4%. Choć do celu inflacyjnego jeszcze długa droga, doszliśmy do stabilizacji na poziomie 6,1%.
Warto wspomnieć, że od września równolegle ze spadkiem inflacji, RPP (Rada Polityki Pieniężnej) decydowało się na obniżki stóp procentowych. Wrześniową dość gwałtowną, o 75 pb. i październikową o 25 pb. W wyniku tych decyzji obecna stopa referencyjna od października wynosi 5,75% i nie widać obecnie miejsca na jej obniżkę w najbliższym czasie. Sami członkowie RPP wskazywali, że jeśli poziom inflacji będzie spadać zgodnie z projekcją, to nie będzie szans na obniżkę.
W grudniu Adam Glapiński podkreślił, że RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, ponieważ w otoczeniu polskiej gospodarki, zwłaszcza w strefie euro koniunktura jest wciąż osłabiona.
Pierwsze w tym roku posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 8-9 stycznia, konferencji prezesa banku centralnego możemy się spodziewać 10 stycznia o godz. 15.