Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Popyt na kredyty hipoteczne powrócił do poziomu sprzed wprowadzenia programu bezpieczny kredyt 2%, wynika z danych BIK

Udostępnij

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyhamował. Rynek się nasycił i czeka na nowy program rządowy, o którym raz po raz wspomina minister Krzysztof Hetman. Najnowsze dane o sprzedaży hipotek BIK.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało informacje sprzedaży kredytów mieszkaniowych w lutym 2024 r. Popyt hamuje, w lutym o hipotekę wnioskowało ponad 26 tys. osób, co oczywiście jest 40% wzrostem rok do roku. Jednak w odniesieniu do danych z II półrocza 2023 r. popyt jest niższy. Wartość wnioskowanych kredytów wzrosła o ponad 58% r/r.
 

Zobacz także: Zachowanie wskaźników WIBOR wysyła jasny sygnał. Na zmiany stóp procentowych poczekamy

Popyt na hipoteki hamuje

BIK podał informacje o sprzedaży kredytów hipotecznych w lutym 2024 r. Wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w minionym miesiącu wzrosła o 58,5%.

popyt na hipotek
Źródło: BIK

„Potencjalni kredytobiorcy złożyli w lutym 2024 roku wnioski kredytowe na wartość ponad 58% wyższą niż rok wcześniej.” – czytamy w analizie BIK.

Średnia kwota wnioskowanego finansowania wyniosła 427 tys. zł, rosnąć o prawie 19% względem lutego 2023 r. Jednak już względem stycznia wzrost był symboliczny (0,1%).

„Ważnym aspektem determinującym poziom Indeksu jest wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do 427 tys. zł – to kwota o prawie 19% wyższa niż w lutym 2023 r. Jest ona jednak niższa o 1,8% niż w grudniu ub. roku. Jest to już efekt wniosków bez udziału Programu wsparcia kredytobiorców. Beneficjenci Programu Bezpieczny Kredyt 2% wnioskowali i zaciągali kredyty na wyższą średnią kwotę w porównaniu z kredytobiorcami „rynkowymi” – wyjaśnia w analizie Sławomir Nosal, kierownik zespołu analiz BIK.

Popyt wyraźnie wyhamował, co więcej obecnie jest niższy niż w drugiej połowie minionego roku. Jest to efektem zakończenia programu Bezpieczny Kredyt 2%.

„Popyt na kredyty mieszkaniowe wyhamował po zakończeniu przyjmowania wniosków w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2% i jest obecnie niższy niż w II półroczu 2023 roku, ale jednak pozostaje on wyraźnie wyższy (o 30-40%) niż w miesiącach przed lipcem ubiegłego roku.” – podkreśla Nosal.

O finansowanie starało się 26,6 tys. osób, w lutym 2023 r. było to nieco ponad 19 tys. Ten 40% wzrost r/r to w znacznym stopniu efekt niskiej bazy.

„Istotnym czynnikiem wpływającym na wartość bieżącego odczytu Indeksu Popytu jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, która wzrosła z 19,02 tysięcy w lutym 2023 roku do 26,66 tysięcy w lutym 2024. Ponad 40% wzrostu liczby wnioskujących w porównaniu do lutego ub.r. jest w dużej mierze efektem ówczesnego „zamrożenia” popytu na kredyty mieszkaniowe w wyniku wysokiego poziomu stóp procentowych, mamy więc efekt niskiej zeszłorocznej bazy.” – kierownik zespołu analiz.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce rosną, ale dane transakcyjne NBP pokazują, że wolniej niż oczekiwano

Udostępnij

Tagi

bik