Przejdź do treści

udostępnij:

Wstępne dane o inflacji w czerwcu. Wskaźnik CPI lekko w górę

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika CPI za czerwiec 2024 r.

Od lutego, kiedy to inflacja w Polsce znalazła się poniżej celu, wynosząc 2%, obserwujemy powolną wspinaczkę wskaźnika w górę. W maju zgodnie z oficjalnym komunikatem GUS, wskaźnik cen towarów i usług wyniósł 2,5% (wciąż w celu). Z kolei wstępny odczyt CPI za czerwiec wyniósł 2,6%. Jak często podkreśla Narodowy Bank Polski (NBP), osiągnięty cel inflacyjny to efekt chwilowy i w kolejnych miesiącach będziemy obserwować dalszy jej wzrost.

inflacja czerwiec

Źródło: GUS

Zobacz także: GUS podał oficjalne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju

Szybki szacunek inflacji

GUS podał szybki odczyt wskaźnika cen towarów i usług, który w czerwcu wyniósł 2,6%. Inflacja lekko wznosi się w górę już od kwietnia. Zgodnie z prognozami z Ankiety Makroekonomicznej NBP w tym roku kształtują się między od 3,3% do 4,5%

„Typowe scenariusze średniorocznej inflacji CPI prognozowanej na 2024 r., otrzymane w wyniku agregacji opinii respondentów Ankiety Makroekonomicznej, zawierają się między 3,3% a 4,5%, a na 2025 r. – między 2,9% a 5,2%. Prognozy centralne na te lata są równe, odpowiednio, 3,8% i 4,1%. Zgodnie z prognozami zagregowanymi, w 2026 r. można się spodziewać niższej inflacji niż w latach 2024-2025. Typowe scenariusze na ten rok przewidują, że inflacja ukształtuje się w przedziale 2,0%-4,4%, przy prognozie centralnej wynoszącej 3,1%.” – czytamy Prognozy makroekonomiczne profesjonalnych prognostów.

Na wzrost inflacji w kolejnych kwartałach może wpłynąć, jak już wiele razu wspominaliśmy, m.in. likwidacja tarcz antyinflacyjnych. Co więcej, biuro maklerskie Banku Pekao wskazuje, że na wskaźnik CPI mogą wpłynąć stawki transportu morskiego.

Również zachowanie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugeruje, że możemy oczekiwać wzrostu poziomu wskaźnika cen towarów i usług. Przypomnijmy, że w czerwcu Rada kolejny raz zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. Zgodnie z rynkowymi prognozami obecny poziom stóp NBP zostanie z nami do 2025 r. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 2-3 lipca, z kolei konferencja prezesa NBP, Adama Glapińskiego odbędzie się 4 lipca. Wtedy też poznamy najnowsze stanowisko banku centralnego oraz RPP.

Zobacz także: Polska rozwija się niesłychanie szybko, mamy do czynienia z cudem gospodarczym – mówi Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji

Udostępnij