Wstępny poziom inflacji CPI w czerwcu 2024 r.
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
28 cze 2024, 10:03

Wstępne dane o inflacji w czerwcu. Wskaźnik CPI lekko w górę

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika CPI za czerwiec 2024 r.

Od lutego, kiedy to inflacja w Polsce znalazła się poniżej celu, wynosząc 2%, obserwujemy powolną wspinaczkę wskaźnika w górę. W maju zgodnie z oficjalnym komunikatem GUS, wskaźnik cen towarów i usług wyniósł 2,5% (wciąż w celu). Z kolei wstępny odczyt CPI za czerwiec wyniósł 2,6%. Jak często podkreśla Narodowy Bank Polski (NBP), osiągnięty cel inflacyjny to efekt chwilowy i w kolejnych miesiącach będziemy obserwować dalszy jej wzrost.

inflacja czerwiec

Źródło: GUS

Zobacz także: GUS podał oficjalne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju

Szybki szacunek inflacji

GUS podał szybki odczyt wskaźnika cen towarów i usług, który w czerwcu wyniósł 2,6%. Inflacja lekko wznosi się w górę już od kwietnia. Zgodnie z prognozami z Ankiety Makroekonomicznej NBP w tym roku kształtują się między od 3,3% do 4,5%

„Typowe scenariusze średniorocznej inflacji CPI prognozowanej na 2024 r., otrzymane w wyniku agregacji opinii respondentów Ankiety Makroekonomicznej, zawierają się między 3,3% a 4,5%, a na 2025 r. – między 2,9% a 5,2%. Prognozy centralne na te lata są równe, odpowiednio, 3,8% i 4,1%. Zgodnie z prognozami zagregowanymi, w 2026 r. można się spodziewać niższej inflacji niż w latach 2024-2025. Typowe scenariusze na ten rok przewidują, że inflacja ukształtuje się w przedziale 2,0%-4,4%, przy prognozie centralnej wynoszącej 3,1%.” – czytamy Prognozy makroekonomiczne profesjonalnych prognostów.

Na wzrost inflacji w kolejnych kwartałach może wpłynąć, jak już wiele razu wspominaliśmy, m.in. likwidacja tarcz antyinflacyjnych. Co więcej, biuro maklerskie Banku Pekao wskazuje, że na wskaźnik CPI mogą wpłynąć stawki transportu morskiego.

Również zachowanie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugeruje, że możemy oczekiwać wzrostu poziomu wskaźnika cen towarów i usług. Przypomnijmy, że w czerwcu Rada kolejny raz zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. Zgodnie z rynkowymi prognozami obecny poziom stóp NBP zostanie z nami do 2025 r. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 2-3 lipca, z kolei konferencja prezesa NBP, Adama Glapińskiego odbędzie się 4 lipca. Wtedy też poznamy najnowsze stanowisko banku centralnego oraz RPP.

Zobacz także: Polska rozwija się niesłychanie szybko, mamy do czynienia z cudem gospodarczym – mówi Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost