Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Ponad 1,1 tys. spraw w sądach o wskaźnik WIBOR. Wszystkie wyroki na korzyść banków

Udostępnij

Na koniec maja w sądach toczyło się ponad 1,1 tys. powództw o zrzuty dotyczące stawki WIBOR. Dotychczasowe wyroki nie pozostawiają złudzeń.

Według informacji podanych przez Związek Banków Polskich (ZBP), na koniec maja aktywnych było 1111 spraw z pozwów kwestionujących legalność wskaźnika WIBOR. Do tej chwili zapadały już 24 prawomocne wyroki, wszystkie na korzyść banków.
 

Zobacz także: Widać już ograniczenie działań osłonowych dla cen energii. Szybki odczyt inflacji za lipiec 2024 r.

Pozew za WIBOR

ZBP poinformował, że obecnie w sądach toczy się 1111 spraw o zarzuty wobec zastosowania wskaźnika WIBOR w kredytach o zmiennym oprocentowaniu, co doprowadziło do nagłych wzrostów rat, wraz z podwyżką stóp procentowych NBP. Jak poinformował ZBP, do końca maja zapadły 24 wyroki, wszystkie z korzyścią dla banków. Orzeczenia potwierdzają, że wskaźnik jest zgodny z prawem.

„Większość tych spraw toczy się cały czas w pierwszej instancji. Na ten moment mamy 24 prawomocne wyroki i żaden z tych wyroków nie jest negatywny dla banku. Nie jest mi znany również żaden nieprawomocny wyrok w obszarze WIBOR, który byłby niekorzystny dla sektora bankowego” – powiedział Tadeusz Białek, prezes ZBP. I podkreślił „Bank, oferując klientowi zgodnie z prawem kredyt hipoteczny oparty na oprocentowaniu zmiennym zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, która jest implementacją dyrektywy nie może użyć innego parametru niż wskaźnik referencyjny liczony jest zgodnie z przepisami prawa przy kredycie opartym na oprocentowaniu zmiennym”.

ZBP potwierdził, że liczba pozwów rośnie, ale mowa tu o kilkuset pozwach miesięcznie. W porównaniu do sytuacji z kredytami frankowymi to różnica jest ogromna.

Zastępca wskaźnika WIBOR

Zgodnie z zapowiedziami, miały być już analizowane odpowiedzi, dotyczące publicznych konsultacji na temat wskaźników, które zastąpią WIBOR. Jak powiedział prezes ZBP, chwilowo nie ma konkretnej daty, decyzji jednak możemy się spodziewać w ciągu najbliższych tygodni.

„Nie chcę podawać konkretnej daty, jesteśmy na etapie analizy raportu pokonsultacyjnego. Wciąż zastanawiamy się nad jeszcze pewnymi analizami danych, które zostały nam podane w ramach konsultacji” – powiedział prezes Białek. I dodał: „Decyzja dotcząca ostatecznego wyboru - myślę, że w przeciągu najbliższych tygodni”.

Warto przypomnieć, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników, jeszcze w marcu poinformował o rozpoczęciu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych. Analiza bierze pod uwagę różne indeksy i wskaźniki, w tym WIRON.

Zgodne z zapowiedziami, ostatecznie wskaźnik WIBOR ma przestać obowiązywać w 2027 r.

Zobacz także: Związek Banków Polskich broni programu naStart i wyjaśnia dlaczego w ograniczonym stopniu wpłynie na popyt na nieruchomości

Udostępnij