Elon Musk: spółki technologiczne są tanie, bo ludzie inwestują w fundusze ETF
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 mar 2019, 10:20

Elon Musk: spółki technologiczne są tanie, bo ludzie wolą inwestować w fundusze ETF

Kapitał omija szerokim łukiem spółki technologiczne – twierdzi właściciel koncernu Tesla Elon Musk. Poza tym przyznaje, że ma tyle pracy przy rozwijaniu swoich biznesów, że nie ma czasu interesować się inwestowaniem w kryptowaluty.

Ciekawą z punktu widzenia inwestorów rozmowę z Elonem Muskiem, właścicielem firmy Tesla, opublikowała ostatnio firma ARK Invest na swoim podcaście FYI - For Your Innovation.

Spółki technologiczne są relatywnie tanie

Na samym początku rozmowy prowadząca podcast stwierdziła, że spółki technologiczne są mocno niedowartościowane, bo pieniądze płyną szerokim strumieniem w kierunku funduszy pasywnych (indeksowych, ETF). Elon Musk powiedział, że zgadza się z tym poglądem.

- Bardzo szanuję Jacka Bogle [twórca funduszy indeksowych – przyp. aut.]. Powiedział on niedawno, tuż przed śmiercią, że fundusze pasywne stały się zbyt duże. Zgadzam się z tą opinią – stwierdził Musk.

Prowadząca podcast zwróciła również uwagę, że spora fala kapitału płynie również w kierunku start-upów technologicznych i spółek prywatnych. Podziękowała Muskowi, że nie zdjął spółki Tesla z parkietu.

Rzeczywiście, mimo wieloletniej hossy wskaźnik C/Z (cena do zysku) dla indeksu Nasdaq 100 wynosi obecnie 22,55. Rok temu sięgał 26,31. Tymczasem tuż przed pęknięciem bańki internetowej kręcił się on w okolicach 90. Długoterminowa średnia wynosi 33 – według Thomson Reuters Datastream.

1. Notowania indeksu Nasdaq 100

Nasdaq 100

Zobacz także: Nie żyje John C. Bogle - ojciec inwestowania indeksowego, twórca firmy inwestycyjnej Vanguard

Musk nie inwestuje w kryptowaluty

Elon Musk przyznał na łamach podcastu, że nie inwestuje w kryptowaluty. Tylko i wyłącznie dlatego, że ma mnóstwo pracy przy rozwijaniu swoich biznesów. Powiedział też, że większość jego wpisów o inwestowaniu w waluty wirtualne była żartem, który był nacelowany na zyskanie popularności na Twitterze.

- Konstrukcja Bitcoina sprawia, że to jest bardzo bezpieczny środek płatniczy. Jest też poza zasięgiem władz. Jednak nie jestem pewien, czy zmierzanie w kierunku używania tak energochłonnego środka płatniczego jest dobrym pomysłem. Na pewno papierowy pieniądz powoli odchodzi w przeszłość, a wirtualne waluty będą coraz szerzej wykorzystywane – stwierdził właściciel koncernu Tesla.

Z badań naukowców wynika, że w 2018 roku sieć Bitcoin zużyła tyle energii, co kraje takiej jak Jordania i Mongolia razem wzięte.

2. Notowania Bitcoin Energy Consumption Index

energ

Źródła wykresów: 1. Amibroker, 2. Digiconomist.net

Zobacz także: Tesla przypomina Lehman Brothers przed bankructwem – przekonuje znany amerykański inwestor

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.