Nie żyje John C. Bogle - ojciec inwestowania indeksowego, twórca firmy inwestycyjnej Vanguard
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 sty 2019, 10:04

Nie żyje John C. Bogle - ojciec inwestowania indeksowego, twórca firmy inwestycyjnej Vanguard

Wczoraj w wieku 89 lat odszedł twórca inwestowania indeksowego, a więc rewolucji związanej z funduszami ETF – John C. Bogle. Był jedną z najważniejszych postaci w świecie inwestowania, który w dużej mierze przyczynił się do tego jak wygląda inwestowanie dziś.

John C. Bogle był żywą legendą amerykańskiego rynku inwestycyjnego. To on wymyślił inwestowanie indeksowe. To on stworzył pierwszy fundusz ETF (notowany na giełdzie). To dzięki niemu setki milionów inwestorów na całym świecie mogą dziś płacić śmieszne pieniądze za możliwość inwestowania na rynku akcji.

Jack Bogle wywarł wielki wpływ nie tylko na branżę inwestycyjną. Przysłużył się także setkom milionów oszczędzających w długim terminie, czy to na emeryturę, czy na studia swoich dzieci. Był niesamowicie inteligentny, wizjonerski, nie bał się wprowadzać swoich ideii w życie.Będziemy zaszczyceni mogąc kontynuować jego misję, rozwijać jego dzieło – napisał prezes firmy Vanguard Tim Buckley w liście upamiętniającym jej założyciela.

Co zrobił John C. Bogle w świecie inwestowania

Firma Vanguard rozpoczęła działalność w roku 1975. Jej zaożyciel John C. Bogle mówił otwarcie, że jest jednym wielkim eksperymentem. Podkreślał, że jej misją jest danie setkom tysięcy inwestorów możliwości inwestowania bez ponoszenia wysokich kosztów za zarządzanie.

W 1976 roku firma Vanguard uruchomiła pierwszy fundusz indeksowy - First Index Investment Trust, zwany dziś pod nazwą Vanguard 500 Index Fund. Fundusz ten odwzorowywał zachowanie indeksu S&P500. Branża inwestycyjna sarkała, że to pomysł „nie-amerykański”, który nie ma prawa się powieść.

Dziś w funduszach indeksowych i ETF – których jest około 7,4 tys. na całym świecie - znajduje się ponad 5 bln USD – mówią dane firmy analitycznej etfgi.com. Stanowią one 70% biznesu firmy Vanguard, która ma w zarządzaniu 5,1 bln USD.

Być może concept Vanguard wypalił, bo firma w 1977 zaczęła sprzedawać swoje fundusze bezpośrednio klientom, z pominięciem pośredników. To także było novum, za którym stał Bogle.

Nie jesteśmy zwykłą branżą. Musimy stawiać sobie poprzeczkę wysoko, szczególnie w zakresie etyki. My jesteśmy na społecznej służbie. Musimy być nieskazitelni. Musimy doskonalić siebie i swoje produkty, w służbie społeczeństwu – mówił Bogle podczas wystąpienia w National Investment Company Services Association w 1987 roku.
 

Capture
 

Zobacz także: Zmienność na rynkach jest gigantyczna. „Nie widziałem czegoś takiego w swojej 66-letniej karierze”- komentuje Jack Bogle, twórca ETF-ów

Kim był John C. Bogle

Bogle urodził się w New Jersey. Ukończył Princeton University w 1951 roku i wtedy rozpoczął karierę. Napisał ciekawą pracę magisterską o funduszach emerytalnych, która przykuła uwagę prof. Waltera L. Morgana, założyciela Wellington Fund – funduszu inwestycyjnego istniejącego od 1929 roku. Morgan zatrudnił Bogle’a w firmie Wellington Management Company.

Bogle piął się po szczeblach w tejże firmie, aż w 1967 roku został jej prezesem. Chwilę później połączyła się ona z firmą Thorndike, Doran, Paine & Lewis (TDPL). 7 lat później Bogle poróżnił się z właścicielami TDPL i to zmotywowało go do założenia własnej działalności.

Bogle dowodził firmą Vanguard do 1996 roku. Wtedy zaczęły się jego poważne problemy zdrowotne, przeszedł udaną operację przeszczepu serca. Gdy doszedł do siebie, przez kilka lat był honorowym prezesem, a potem pełnił funkcję prezydenta think tanku Bogle Financial Markets Research Center.

W 2004 roku magazyn “Time” umieścił Bogle’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W tym samym roku pismo „Institutional Investor” wręczyło mu nagrodę za całokształt dokonań (Lifetime Achievement Award). W 2010 roku „Forbes” nazwał Bogle’a finansistą, który uczynił dla przeciętnych inwestorów najwięcej w XX wieku.

Bogle nie ograniczał swojej aktywności do biznesu. Wykładał na uczelniach, działał społecznie w swoim ulubionym mieście – Filadelfii. Świetnie grał w tenisa i squasha, lubił też golfa. Spłodził szóstkę dzieci z poślubioną w 1956 roku Ewą Sherrerd.

No i napisał kilka ważnych książek o inwestowaniu, m.in. „Bogle on Mutual Funds: New Perspectives for the Intelligent Investor” (1993), „Common Sense on Mutual Funds: New Imperatives for the Intelligent Investor” (1999), “Battle for the Soul of Capitalism” (2005) czy “Enough. True Measures of Money, Business, and Life” (2008) która ukazała się po polsku jako “Dość” (2009).
 

IMG_3214
 

Niech spoczywa w pokoju.

Zobacz także: Tragiczne wyniki funduszy inwestycyjnych w 2018 roku. Tylko 7% z nich zakończyło rok na plusie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.